Büyük yürüyüş Alman basınında

Alman Meclisi’nin 2 Haziran’da görüşeceği sözde ‘Ermeni Soykırımı’ yasa tasarısına karşı binlerce Türk’ün ayağa kalkarak gösterdiği tepki büyük yankı uyandırdı. Alman basını meclisin yetkisizliğini manşete taşıdı. Alman Bakan da tasarıya karşı çıktı

Büyük yürüyüş Alman basınında
30 Mayıs 2016 Pazartesi 11:52

Erdem Güneş / Berlin
Almanya’nın en önemli Devlet Televizyonu ARD ana haber bülteninde, Türklerin Berlin’de düzenlediği mitinge dair önemli bir tespit yer aldı. Haber metninde “Türk dernekleri diğer konularda aralarında ne kadar kavgalı iseler, Ermeni tasarısında o derece birleştiler” ifadesi kullanıldı. Alman basını ise “Alman Meclisi’nin soykırım kararı alma konusunda yetkisiz olduğunu” gündeme getirdi. Almanya’nın en büyük haber ajansı DPA, Berlin Yürüyüş ve Mitingini abonelerine “Alman Mecisi Mahkeme değildir - Der Bundestag ist kein Gericht” pankartını gösteren fotoğraf ile servis etti. Der Tagesspiegel, Deutsche Presseagentur, Berliner Morgenpost, Berliner Kurier, Tagesschau, Berliner Morgenpost, N24, Die Welt ile radyo kanalları Deutsche Welle ile Deutschlandfunk Türklerin Berlin protrestosunu haberleştirdi.
Yapılan haberlerde Türklerin temel tezine büyük ölçüde yer verilirken, ayrıntılı gerekçesi sunulmadı. Die Welt haberinde Türklerin temel dayanağının AİHM’nin Perinçek-İsviçre Davası Kararı olduğuna değindi. Yine Die Welt’ten Jacques Schuster imzalı başka bir değerlendirme yazısında, Almanya’da yaygınlaştırılmak istenen “Yahudi Soykırımı, (sözde) Ermeni Soykırımı’ndan esinlendi propagandasına yer verildi. Habere göre, “Yahudi Soykırımı’nda olduğu gibi, Ermenilerin mallarını ele geçirmek için soykırım yapıldı.”

ALMAN BAKAN’DAN İLGİNÇ AÇIKLAMA
Federal Alman Hükümeti’nin Entegrasyon’dan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Bundestag’a sunulacak olan Soykırım Tanıma taslağına karşı çıktı. Alman Devlet Televizyonu ARD’ye bağlanan Özoğuz, “konunun siyasi çıkarlar için kullanılması beni öfkelendiriyor” ifadesini kullandı.
Tasarının kabulünün Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin düzelmesini daha da zorlaştıracağını belirten Özoğuz, buna rağmen tasarıya karşı red oyu vermeyeceğini açıkladı.

DEUTSCHE WELLE PERİNÇEK’İN AÇIKLAMALARINA GENİŞ YER VERDİ
Deutsche Welle Radyosu Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Berlin’de yaptığı açıklamalara geniş yer ayırdı. Haberde şu ifadelere yer verildi: “Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de partisinden delegelerle birlikte protestoda yer aldı. İsviçre’de “Ermeni soykırımı tarihi yalandır” dediği için bu ülkenin mahkemeleri tarafından yargılanıp mahkum edilen Perinçek, daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğü ihlal edildiği gerekçesiyle haklı bulunmuştu. Bu çerçevede AİHM, konunun hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde soykırım olarak tanımlanması için gerekli hukuki temelin eksikliğine dikkat çekerek, Ermeni soykırımının inkarının hukuki açıdan Yahudi soykırımının inkarı ile bir tutulamayacağına hükmetmişti.
Almanya’daki Türklere destek için Berlin’e geldiğini söyleyen Perinçek DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada bu karar çıksa dahi geçerliliği olmayacağını savundu. Bu düşüncesini de şu sözlerle gerekçelendirdi:
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları karşısında ve 1948 BM ‘Soykırım Sözleşmesi’ nedeniyle bu karar geçersizdir, hukuk dışıdır ve Alman Anayasası’na da aykırıdır. O yüzden Alman Meclisi’ne diyoruz ki; Siz yetkili değilsiniz, yargı makamı değilsiniz. Mahkemelerin görevini üstlenemezsiniz ve kararınız bağlayıcı değildir”

‘ALMAN PARLAMENTOSU VAHİM BİR HATA YAPIYOR’
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Alman Federal Meclisi tarafından görüşülecek olan “Ermeni Soykırımı”nın tanınmasına ilişkin önerge hakkında Alman Barolar Birliği Başkanı Avukat Ekkehart Schaefer’e mektup yazdı. Feyzioğlu mektubunda ‘Ermeni Soykırımı’ ithamının, ‘hukuki dayanaktan yoksun olması nedeniyle’ kabul edilemez olduğunun vurguladı. 1915 olaylarından Ruslar, Fransızlar ve İngilizlerin sorumlu olduğunu belirten Feyzioğlu Türklerin vatan savunması verdiğini bildirdi. Perinçek’in AİHM zaferini hatırlatan Feyzioğlu, “Bu, tarihi bir uyarıdır. Atılan bu adım; başta Alman ekonomik mucizesinde emek payı olan, Almanya’da yaşayan, birçoğu Alman yurttaşı olmuş yaklaşık 3 milyon kişi olmak üzere, sonuçta milyonlarca Türk’ü rencide edecek ve iki halk arasında telafisi son derece zor kırgınlıklara yol açabilecektir. Son anda göstereceğiniz bireysel ve kolektif sağduyu ile tasarının engelleneceğine dair umudumuzu koruduğumuzu bilmenizi isteriz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.