‘Bu kararı yok sayacağız’

Çanakkale Valiliği’nin aldığı kararla, 18 Mart’ta Mehmetçik Abidesi’nin, 24 Nisan’da Gelibolu Tarihi Alanı’nın ve 25 Nisan’da tören yapılacak alanların halka kapatılmasına tepki çığ gibi büyüyor.

‘Bu kararı yok sayacağız’
04 Şubat 2015 Çarşamba 14:12

Deniz Bilici
Birinci Dünya Savaşı’nda emperyalizme karşı büyük bir zafer kazandığımız Çanakkale’de, Gelibolu Yarımadası’nın, zaferin 100’üncü yıl anma törenlerinde oluşacak yoğunluk sebep gösterilerek halka kapatılmak istenmesine, kitle örgütleri ve milletvekilleri tepkili.
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan: Çanakkale Savaşı Milli Kurtuluş Savaşımızın öncesinde bir uyanıştır. Dişimizi tırnağımıza takıp bir jenerasyonu kaybettiğimiz, etnik köken, dini ayrımcılık olmadan topyekün herkesin katıldığı bir savaş. Orada millet olma şuurunu yaşadık. 
Türk milleti bu zaferin 100’üncü yılını kutlayacak. Tüm Türkiye’de coşkulu kutlamalar yapılması gerekirken, kutlamaların engellenmek istenmesi AKP’nin milli değerlere bakışını gösteren vahim bir tablo. Bu kararı yok sayacağız. Halkın oraya gitmesine yasal hiçbir engel yoktur. ADD olarak aylar öncesinden planımızı yaptık. Oraya gideceğiz ve direnme hakkımızı kullanacağız. Halk da bu kararı dinlemeyecektir. 
Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Hv. Korg. Erdoğan Karakuş: 100’üncü yıl kutlamalarında malum cephenin Türk milletine kısıtlama koyması uygun değil. Yanlış bir karar olduğunu anlayıp geri çekmeleri gerekir. İçişleri Bakanlığı, Bakanlar Kurulu destekleyecek mi bu kararı, bilemiyoruz. Ulusun başarılarının göstergesi olan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl törenine halk nasıl katılamaz? Bunu anlamak mümkün değil. 
Anzaklara, İngilizlere, Avusturalyalılara yer buluyorsunuz da Türk milletine mi yer bulamıyorusunuz?
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı E. P. Kd. Alb. Şükrü Tandoğan: 24-25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’nda ağırlıklı olarak resmi törenler yapılıyor. Bu tarihlerde orası çok kalabalık oluyor. 
Törenlerde tabii ki halkın da olması gerekir. Önlemlerin yoğunluğun önüne geçilmesi için alındığını düşünüyorum. Yoksa halkın savaşarak kazandığı bu zaferin 100’üncü yılını halkın kutlamasını engellemeye kimsenin gücü yetmez. Resmi törenler genelde en fazla saat 15.00’e kadar sürüyor. O saatten sonra alanın halka açık olması lazım.
CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş: 100’üncü yılda Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti çok büyük hazırlıklar yapacaklarını ve kutlamaların yatırım gibi olacağını ilan ettiler. Ancak görüyoruz ki yapılan hiçbir şey yok. Daha önceki kutlamalarda da 57’nci alaydan bahsederken Atatürk’e değinilmemesi ve 18 Mart’ın içinin boşaltılarak 24 Nisan’a kaydırılması buradaki şehitlerimize hakarettir. Halktan kopuk sadece protokolün olması padişahlıktan öte otoriter rejimlerde bile görünmeyen bir sistemin yansıması olacaktır. 
Bağımsız Milletvekili İhsan Barutçu: Bu karar kaygılandırıcı ve zamanlama açısından düşündürücü. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin en önemli parçalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında böyle bir karar alınması çok manidar. 
Öne sürülen gerekçeye bakıldığında ihanet bile sayılabilir. Bu gerekçelerle alınan, telafisi olmayan bu kararda art niyet söz konusudur. Biz milletvekillerinin de konunun üzerine düşmesi gerekir. Basit güvenlik tedbirleri, böyle bir karara mazeret olarak gösterilemez.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.