Bu karar kalkacak

Soykırıma hükmetme yetkisi bulunmayan Alman Meclisi, soykırım tasarısını kabul ederek, hukuku ayaklar altına aldı. Tasarının mimarlarından Cem Özdemir’in Ermeni rozetiyle çıktığı kürsüden Enver Paşa ve Ermeni kurşunuyla şehit olan Talat Paşa’dan ‘katiller’ diye söz etmesi dikkat çekti

Bu karar kalkacak
03 Haziran 2016 Cuma 11:25

Haber Merkezi
Almanya Federal Meclisi, yetkisi olmadığı halde 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarıyı onayladı. Yaklaşık bir saat süren tartışma oturumunun ardından “1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması” başlıklı karar tasarısı bir ret, bir çekimser oyla kabul edildi.
Türkiye’nin sert tepki gösterdiği tasarının oylandığı oturuma AlmanyaBaşbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programlarını gerekçe göstererek katılmadı.

ERMENİ ROZETİYLE KÜRSÜYE ÇIKTI
Tasarının mimarlarından Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının Almanya Federal Meclisi’ne getirilmesi konusundaki gayretlerinden dolayı ülkedeki kiliselere teşekkür etti. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in yakasında Ermeni rozeti ile kürsüye çıkması dikkat çekti. Kürsü’de Türkiye aleyhine sert cümleler kullanan Cem Özdemir, “Bu tasarının Meclise gelmesinde emeği olan Büyük Koalisyon Hükümeti’ne, Kiliselere, Cumhurbaşkanı Gauck’a ve Federal Parlamento Başkanı’na teşekkür ediyorum” dedi.
Özdemir, konuşmasının bir bölümünde Talat ve Enver Paşa’nın adını anarak “katiller” dedi.
Özdemir konuşmasının sonlarında Türkiye’deki Hıristiyanların inançlarından dolayı takip edildiğini ve “Sen Ermeni” hitabının da insanları aşağılamak için kullanıldığını iddia etti.

DIŞİŞLERİ AİHM KARARINI HATIRLATTI
Alman Meclisi’nin sözde soykırım tasarısını kabul etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Almanya’ya AİHM’nin İsviçre-Perinçek davasında verdiği karar hatırlatıldı.
Açıklamada özetle şunlar kaydedildi: “Meşru bir tartışma konusu olduğu Avrupa hukuku içtihadına girmiş 1915 olayları hakkında Alman Federal Parlamentosu’nun 2 Haziran 2016 tarihinde aldığı karar anılan kurumun itibarı bakımından utanç vericidir... Almanya’nın 101 yıl önce yaşanmış tarihi bir konuyu siyasileştirmemesi, adil ve nesnel olması, kendisinin de bir parçası olduğu Avrupa hukukunun gereğidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin;
- Bu konudaki Ermeni anlatısının mutlak gerçek olmadığına ve özgürce tartışılabileceğine;
- Ermeni anlatısını sorgulayan görüşlerin ifade özgürlüğünün mutlak koruması altında bulunduğuna;
- 1915 olayları ile Holokost arasında benzerlik kurulamayacağına dair hukuken bağlayıcı tespitlerini bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Alman Federal Parlamentosu’nun, tarihi kendi bildiği gibi yorumlaması; öte yandan, hukuku hiç dikkate almaması kaygı vericidir.

BÜYÜKELÇİ TÜRKİYE’YE ÇAĞRILDI
Alman parlamentosunun 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasının ardından Ankara’nın ilk diplomatik hamlesi geldi. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, İstanbul’a çağrıldı. Büyükelçi Karslıoğlu, THY’ye ait tarifeli uçakla Berlin Tegel Havalimanı’ndan TSİ 16.02’de İstanbul’a hareket etti. Havalimanında kendisini bekleyen gazetecilere açıklama yapmayan Büyükelçi Karslıoğlu, bir gazetecinin, değerlendirme yapması isteğine “Meclis değerlendirmeyi yaptı” diye karşılık verdi. Öte yandan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

‘CİDDİ MANADA ZARAR VERECEK’
Karar Alman Meclisi’nden geçtiği sırada Kenya’da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Başbakan Binali Yıldırım ile konuyla ilgili telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

‘KARAR YOK HÜKMÜNDE’
Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu telefon görüşmemin neticesinde ortak kanaatimiz, ilk adımımız bir defa büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırmak, büyükelçiyi Türkiye’ye çağırıyoruz. Tabii ki şu anda Alman Parlamentosunun almış olduğu bu karar, aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonra oturacağız, bunların değerlendirmesini yapacağız, nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da asıl atmamız gereken adımları atacağız. Büyükelçinin gelişi ve Alman Parlamentosundaki bu metinlerin değerlendirilmesi, gidene kadar Dışişleri’ndeki arkadaşlarımız bunları yapacaklar ve ondan sonra nihai kararımızı vereceğiz.” Başbakan Binali Yıldırım karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu karar, hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak başımızı öne eğdirecek hiçbir olay yoktur. Tarihçilerin bile aralarında anlaşamadığı bir konuda, sözde Ermeni soykırımın kabul edilmesi asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir şey değildir” dedi.

‘DOSTLUK İLİŞKİSİNE YAKIŞMADI’
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise twitter hesabından, “Almanya Parlamentosu’nun ‘çarpıtılmış ve mesnetsiz’ bir takım iddiaları ‘soykırım’ olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır. Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz” açıklamasında bulundu.

MECLİS’TEN ORTAK DEKLARASYON

Aydınlık / Ankara
Meclis’te grubu bulunan AKP, CHP ve MHP, Alman Federal Meclisinin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını “soykırım” olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin ortak açıklama yapma kararı aldı.
TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanlık Divanı olarak Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak niteleyen tasarının kabul edilmesini kınadıklarını söyledi. Hamzaçebi, Alman Federal Meclisinin kararıyla ilgili bir deklarasyon yayınlanması konusunda grup başkanvekilleriyle görüşmeler yaptığını kaydetti. Hamzaçebi, daha sonra grup başkanvekillerine söz verdi. AKP Grup Başkanvekil Bostancı, Almanya Federal Meclisinin aldığı kararı yok hükmünde kabul ettiklerini bildirdi. Bostancı, “Bu karar muhakkak, Türkiye ile Almanya ilişkilerini kapsamlı bir şekilde etkileyecek ve zedeleyecektir. Bunun hesabını iyi yapmış olmaları gerekir” dedi. Bostancı, soykırımın esasen hukuki bir konu olduğunu ve sadece Nazi Almanyası’nın işlediği soykırıma ilişkin mahkeme kararı bulunduğunu vurguladı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de kararı şiddetle kınadıklarını söyledi. Özel, Alman Federal Meclisinin hukuki bir konuda ön yargılara dayanan siyasi bir hüküm ve karar verdiğini dile getirdi. Özel, “Dış politikadaki zafiyet her geçen gün Türkiye’yi yalnızlaştırmaktadır” ifadesini kullandı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Tarihleri soykırımla dolu olanlar bizim milletimizin tarihini karalayamaz” ifadelerini kullanan Vural, “Bunu parlamento olarak aynen kendilerine iade ederek, Türk milletinin vicdanını ifade eden bir iradeyi bütün siyasi partilerle birlikte imzalamaya davet ediyorum. Nereye kadar susacağız? Nereye kadar sineceğiz?” diye sordu. Yaptırım dahil gerekli adımların atılmasını isteyen Vural, “Geri kabul anlaşması dahil bunun da ivedilikle askıya alınması konusunda parlamentoda adım atılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

HDP DESTEK VERMEDİ
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise “tarihle doğru temelde yüzleşmeyi” sürekli söylediklerini belirterek, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkenin kadim tarihindeki süreçlerle ilgili bir tarihi yüzleşme ve hakikatleri ortaya çıkarma yüzleşmesi olmadan ortaya konulacak siyasi tavrın bu tarz sorunların çözümüne katkı sağlamayacağını düşünüyoruz” dedi.

UTANÇ KARARI NE DİYOR?
Alman parlamentosunun kabul ettiği metinde şu ifadeler yer alıyor: “Dönemin Jön Türkler rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915’te Osmanlı Konstantinopolis’inde 1 milyonu aşkın etnik Ermeni’nin sistematik tehcir ve kıyımı başladı.
Onların kaderi 20’nci yüzyılda yaşanan korkunç kitlesel kıyımların, etnik temizliklerin, tehcirlerin ve hatta evet soykırımların bir örneği.”

‘SOYKIRIM’ YAPMADIĞIMIZ KALMAMIŞ!
Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki Alman İmparatorluğu’nun yaşananlardaki rolü için “utanç verici” ifadesi kullanılan metinde, Alman diplomatik temsilcileri ve misyonerlerin açıkça uyarmasına rağmen Almanya’nın o dönem bu insanlık suçunu durdurmayı denemediğine dikkat çekiliyor.
Parlamentoya sunulan ortak metinde ayrıca, Osmanlı İmparatorlu’ndaki Asuriler, Süryaniler ve Keldaniler gibi Hıristiyan azınlığın da soykırıma uğradığı iddia ediliyor.
Soykırım iddialarının Almanya’da okulların müfredatlarına konulması ve gelecek kuşaklara aktarılması da istenirken, bunun Almanya’da yaşayan Türk ve Ermeni kökenlilerin uyumuna katkı sağlayacağı belirtiliyor. Alman hükümetinden ayrıca Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşmaya dönük çabaları teşvik etmesi ve desteklemesi de talep ediliyor.

TEK RET OYUNU O VERDİ
Oylamada tek ret oyunu veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla, Almanya dışındaki ülkelerde tarihi değerlendirmelerde bulunmanın Alman meclisinin görevi olmadığını belirtti. Yazılı açıklama yapan Kudla, “Diğer ülkelerdeki olaylarla ilgili tarihi değerlendirmelerde bulunmak, Alman Federal Meclisi’nin görevi değildir. Tarihi olayların değerlendirilmesi söz konusu ülkelerin, bu durumda da Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğundadır. Söz konusu karar tasarısı, anılan soykırım değerlendirmelerine, örneğin tarihçileri kaynak göstermemektedir” ifadelerini kullandı. Mecliste kabul edilen kararın ne gibi siyasi ve maddi sonuçlar doğuracağının da bilinmediğini ifade eden Kudla, “Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkiler bu kararla zedelenecektir. AB ile Türkiye arasındaki sığınmacılarla ilgili anlaşmanın uygulanması da zora girecektir. Bu, ilticacılarla sığınmacılar konusunda Avrupa’da ortak çözümlerin zor bulunması sebebiyle de üzücü bir durum. Türkiye Cumhuriyeti ile sığınmacılar konusunda varılan anlaşmanın bozulması durumunda büyük insani sorunların yanı sıra Almanya için daha da fazla masraf ortaya çıkacaktır” görüşüne yer verdi.

MERKEL: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLÜ
Almanya Başbakanı Merkel konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada “Almanya’nın Türkiye ile ilişkileri güçlüdür” ifadelerini kullandı.
Merkel, söz konusu kararın ikili ilişkilere zarar verip vermeyeceği şeklindeki soruya karşılık, “Almanya ile Türkiye’yi birbirine bağlayan birçok şey var. Herhangi bir konuda farklı görüşlerde de olsak ilişkilerimizin, dostane ve stratejik ilişkilerimizin yelpazesi çok geniş. Savunma konularından diğer birçok konuya kadar” dedi. Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk asıllı insanın da önemli ortak konulardan biri olduğunu dile getiren Merkel, “Bu nedenle ben ve tüm Alman hükümeti de 101 yıl önce yaşanan olaylar sebebi ile Türkiye ile Ermenistan arasındaki diyaloğu teşvik etmek ve bu ülkelerin olayları birlikte değerlendirmesi için her türlü çabayı harcamak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

ASIL MÜCADELE ŞİMDİ BAŞLIYOR

İstihbarat Servisi
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Alman Parlamentosu’nda alınan ‘Ermeni Soykırımı’ kararının geçersiz olduğunu söyledi. Mücadelenin asıl şimdi başladığını belirten Perinçek, “AİHM kararını Almanya’ya uygulatacağız” dedi.
Perinçek dün, tarihi Haydarpaşa Tren Garı’nda düzenlenen Kadıköy Kitap Günleri’ne katılarak okurlarıyla buluştu. Perinçek’in kitaplarını imzaladığı saatlerde Alman Meclisi’nde soykırım tasarısı kabul edildi. Konuyla ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapan Perinçek, kararın hem Alman hukukuna, hem de Alman Anayasası’na aykırı olduğunu söyledi.

‘TAMAMEN EMPERYALİST AMAÇLARLA’
AİHM kararını hatırlatan ve Alman Anayasası’na göre Meclis’in uluslararası hukuka aykırı karar alamayacağını vurgulayan Perinçek şöyle konuştu: “Alman Meclisi mahkeme değildir, Alman Meclisi böyle bir karar almaya yetkili değildir. Alman Meclisi burnunu yetkili olmadığı işlere sokmuştur. Sebebi tamamen emperyalist siyasi amaçlardır.”
Alman Meclisi’nin, hukukun yanısıra Türk dostluğunu da çiğnediğine dikkat çeken Perinçek şöyle devam etti: “Alman Meclisi, Almanya’da iç barışı tehlikeye sokan bir karar aldı. Almanya’da da birçok siyasetçi şu uyarıda bulundu: Böyle bir karar Almanya’da iç barışa zarar verir, huzuru bozar. Solingenleri unutmadık. Berlin’de bebeklerin pencerelerden atıldığını unutmadık. Bu kararla Alman Meclisi Almanya’da Türklere karşı suçları, Türklerin onurunun çiğnenmesini, Türklere karşı faşistlerin yapacağı çeşitli suçları tahrik etmiştir. Türk düşmanlığını, Türklere kini tahrik etmiştir. Bu, Almanya’da iç barışa hizmet eden bir karar değildir.”

‘KARARI GERİ ALACAKLAR SÖZ VERİYORUZ’
Perinçek, bundan sonra atacakları adımları da şöyle sıraladı: “Bugün (dün) Avrupa temsilciliğimiz Alman Meclisi’ne dilekçesini vermiş bulunuyor. Hukukçularımız, kararın anayasaya aykırılığı konusunda Almanya Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru için hazırlıklara başladı. Almanya’da barış isteyen insanları, Almanya’daki Türklerimizi, Almanlarımızı hepsini harekete geçireceğiz, ayağa kaldıracağız. Buradan milletimize ve bütün insanlığa söz veriyoruz. AİHM kararını Almanya’ya uygulatacağız. Nasıl İsviçre sürecinde en sonunda hakikati, hem uluslararası mahkemeye hem de İsviçre’ye kabul ettirdiysek, Almanya’da dersini alacaktır. Milletimize söz veriyoruz. Asıl mücadele şimdi başlamıştır. Hukuk bizden yana, Almanya-Türkiye dostluğu bizden yana, hakikat bizden yana. Almanya kesinlikle pişman olacaktır ve bu kararı geri alacaktır.”

‘EYLEMLERİ BAŞLATIYORUZ’
Vatan Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz, “Vatan Partisi olarak bu kararın geri çekilmesi için mücadeleyi büyütüyoruz. Bugün Ankara’da saat 13.00’te Kızılay Güvenpark’ta, daha sonra İstanbul’da, Antalya’da, İzmir’de ve Türkiye’nin birçok yerinde eylemlerimiz olacak” dedi. Osman Yılmaz, tasarının geri çekilmesi için mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı.
Alman Federal Meclisi’nin bu tasarıyı kabul etmemesi için daha önce uyarı eylemleri yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, “Buna rağmen bu tasarı Alman Federal Meclisi’nde kabul edildi. Alman Federal Meclisi’nin böyle bir karar almaya yetkisi yok. Biz Vatan Partisi olarak bu kararın geri çekilmesi için mücadeleyi büyütüyoruz. Bugün Ankara’da saat 13.00’te Kızılay Güvenpark’ta, daha sonra İstanbul’da, Antalya’da, İzmir’de ve Türkiye’nin birçok yerinde eylemlerimiz olacak. Yurt dışında başta Almanya olmak üzere birçok yerde çalışmalarımız olacak. İmza kampanyaları yapıp, meclisi ve hükümeti göreve çağıracağız. Bu konuda duyarlılığı olan siyasi partiler, kitle örgütleri, meslek odaları ve bütün yurttaşlarımızı, bu tasarının geri çekilmesi için yapacağımız eylemlere katılmaya çağırıyoruz” dedi.

10 DAKİKA SONRA JET İTİRAZ

Erdem Güneş / Berlin
Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği, Alman Meclisi’nin “soykırım” kararını geri alması istemiyle, Federal Almanya Parlamentosu Dilekçe Komisyonu’na resmi başvuruda bulundu. Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım tarafından yapılan başvuruda, “1948 Birleşmiş Milletler Sözleşmesine ve AİHM Perinçek-İsviçre Davası kararlarına göre, 1915 olayları sırasındaki eylemlerle ilgili yetkili ceza mahkemeleri, Türkiye’nin yetkili yerel ceza mahkemesi ve Lahey Adalet Divanı’dır” denildi. “Parlamentolar, hükümetler, belediyeler, akademik kuruluşlar, üniversiteler vb. herhangi bir eylemin soykırım suçu oluşturduğu konusunda hüküm kuramazlar” açıklamasını yapan Vatan Partisi Avrupa Temsilciliği, “Alman Meclisi (Bundestag), 1915 olayları sırasında soykırım suçu işlendiği konusunda karar veremez. Çünkü yetkisizdir” ifadelerini kullandı. Alman Meclisi’nin kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Yıldırım, oylamadan bir gün önce Tagesspiegel’de Berlin Eski İçişleri Bakanı Dr. Ehrhart Körting’in makalesinde yer alan tespitlerini de başvuru metnine ekledi. 2001-2011 yılları arasında Berlin Eyaleti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yapan Körting, makalesinde, Alman Meclisi’nin karara bağlamak istediği tasarının “Türk Karşıtı ve Almanya’nın İç Barışını tehdit ettiğini” vurgulamıştı.
Kararın Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de hizmet etmeyeceğini kaydeden Yıldırım, resmi itirazlarında “AİHM kararlarına göre, 1915 olayları, Yahudi Soykırımı ile aynı sınıflama içinde değerlendirilemez” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETTEN İNCİRLİK ÖNERİSİ
Almanya Fedaral Meclisi’nde alınan “Soykırım” kararına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP ile MHP sözcüleri sert tepki gösterdi. Bahçeli, Alman askerlerinin İncirlik’ten çıkarılmasını isterken parti sözcüleri Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alınması gerektiğini savundu.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Bu karar sonucunda Türkiye-Almanya ilişkileri ağır bir yara almış, sonuç itibariyle karşılıklı güvensizlik derinleşmiştir. Almanya soykırım izi sürüyorsa, insanlığın ortak değer ve mirasına yönelik katliam örnekleri görmek istiyorsa, ahlâken ve hukuken önce kendi geçmişine dikkatle bakmalıdır. Türkiye’nin dostluğu yerine Ermeni diasporasının yalan ve iftiralarını tercih eden Almanya’ya muhakkak surette en etkili cevap verilmelidir. AKP hükümeti Almanya Federal Meclisi’nin bu kararı karşısında en başta Geri Kabul Anlaşması olmak üzere, İncirlik’teki Alman askeri mevcudiyetiyle ilgili milli vicdanı rahatlatacak sorgulamaları hemen başlatmalı, gereğini etap etap yapmalıdır.

‘GÜLÜNÇ SAVUNMA’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz: Almanya Federal Meclisi’nin, yetki ve sorumluluğu olmayan hukuki bir konuda önyargılara dayanan siyasi hüküm vermesi asla kabul edilemez. Karar Türkiye-Almanya ilişkilerine de zarar vermiş ve özellikle bu ülkede yaşayan 3,5 milyon Türk’ü derinden yaralamıştır. Hiç şüphesiz bu karar; bizim açımızdan hükümsüz ve geçersizdir.

‘SOYKIRIMA YANDAŞ ARIYORLAR’
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu: Parlamentoların herhangi bir yaptırım gücü yok. Orada soykırımı derslere sokmayı düşünüyorlar. Bunun kılıfını aramak için yaptılar bunu. Hangi mahkeme kararına dayanak parlamentoda bu kararı aldılar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.