‘Böcekleri o sanıklar dışında kimse koyamaz’

Mahkeme, bu sanıkların Emniyet içindeki örgütlü yapıyı yönlendiren bir kısım kişilerle irtibat halinde olduklarının da anlaşıldığını kaydetti.

‘Böcekleri o sanıklar dışında kimse koyamaz’
15 Temmuz 2015 Çarşamba 12:13

Aydınlık / Ankara

Böcek davasının gerekçeli kararında haklarında hapis cezasına karar verilen sanık polislerin dışında kimsenin Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisine dinleme cihazlarını koyamayacağı belirtildi. Mahkeme, bu sanıkların Emniyet içindeki örgütlü yapıyı yönlendiren bir kısım kişilerle irtibat halinde olduklarının da anlaşıldığını kaydetti. Sanıklardan Serhat Demir’in çocuğunun hastalığı bahanesiyle İstanbul’dan Ankara’ya geldiği ancak o tarihlerde herhangi bir hastane kaydına rastlanmadığı vurgulandı.
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek denilen dinleme cihazlarıyla ilgili geçen haftalarda verdiği kararın gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, yapılan böcek aramasının 14 Kasım ile 24-25 Kasım 2011’de, gündemde olmamasına rağmen Serhat Demir’in yönetiminde Sedat Zavar, Enes Çiğci ve İlker Usta’nın yaptığı belirtildi. Mahkeme, bu tür aramaların çizelgesinin düzensiz olduğunu ancak cihazların bulunmasından sonra Demir’in telaşa kapılarak, emri altındaki sanık polis memuru Seyit Saydam’a, 2012’nin ilk aylarında geçmişe yönelik ve özellikle 2011’in son 2-3 ayına ait arama ve tarama faaliyetlerine ilişkin çizelge hazırlaması için baskı yaptığı ifade edildi.
Seyit Saydam’ın 25 Kasım 2011’de Keçiören’de tarama faaliyeti yapıldığına dair çizelge doldurup, tarama yapılmış gibi gösterilmesinin Serhat Demir tarafından istendiği belirtilen kararda, sanıklardan Mehmet Yüksel’in beyanıyla da bu iddianın doğrulandığı kaydedildi.

TÜM KAYITLAR İNCELENDİ
Cihazları yerleştirenlerin kuşkuya yer olmayacak şekilde tespiti için 1 Temmuz ile 29 Aralık 2011 arasında tüm giriş çıkış kayıtlarının incelendiği, sanıklar dışında cihazı yerleştirme olanağının kimse tarafından bulunamayacağına dikkat çekilen kararın devamında şu ifadelere yer verildi: “Zira Başbakan ve eşinin yakın koruması dışında Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amirliği personelinin dışında her iki konuta kısıtlama olmaksızın girilmesinin mümkün olmadığı ancak bu büroda görevli kişilerin kısıtlama olmaksızın girebildiğinin tespit edildiği, Tayyip Erdoğan’ın hastalığı nedeniyle 23 Kasım 2011-14 Ekim 2011 arasında İstanbul’da bulunduğu sıra, sanık Demir’in de İstanbul’a görevli gittiği ancak çocuğunun hastalığını bahane ederek, amiri konumundaki sanık Zeki Bulut’tan izin alıp 23 Kasım 2014 saat 17.40’ta uçakla Ankara’ya indikten sonra Erdal Acar adına kayıtlı cep telefonunu kullanan Sedat Zavar ile görüştüğü ve yakın noktada buluştuğu, tüm kayıtların detaylı incelenmesinde Demir’in bahane olarak gösterdiği çocuğunun hastalığı konusunda herhangi bir hastane kaydına rastlanmadığı, dolayısıyla Demir’in gerçek maksadını gizleyerek bahaneyle Ankara’ya geldiği anlaşılmıştır.”

BİLGİ VERMEDEN ‘ARAMA’ YAPTILAR
Kararda, bir gün sonra saat 19.00 sularında sanıklar Demir, Zavar, Çiğci ve Usta’nın, öncesinde bilgi vermeksizin Başbakanlık Resmi Konutu’na “arama ve tarama” faaliyeti için girdikleri belirtilerek, bu faaliyetin Başbakanlık Koruma Dairesi Güvenlik Sistemleri Büro Amirliği’nce yapılması gerekmesine rağmen, Demir’in, bu konuda görevi olmayan Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli sanıkları yanında götürdüğüne dikkat çekildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.