Bir maddeyle devlet satılıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasadaki bir maddeyle devletin bütün kurumlarının satışının önü açıldı. Muhalefet yetkilileri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle yağma yapılacağı görüşünde

Bir maddeyle devlet satılıyor
15 Ağustos 2016 Pazartesi 11:42

Aydınlık / Ankara
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda cuma günü kabul edilen “torba yasa”nın 35’inci maddesi ile 100’den fazla özel bütçeli kuruluşun varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satılmasının önü açıldı. Tasarının komisyonda görüşülmesi sırasında komisyona bilgi veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kilci, hangi kuruluşların özelleştirme kapsamına alınacağının belirtildiğini, ancak özel bütçeli kuruluşlara ait herhangi bir düzenleme getirilmediğini hatırlattı.

YANLIŞ YAPILIYOR
TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında muhalefet partileri itiraz ederek, tasarıdaki bir madde ile devletin tüm varlıklarının satılabileceği uyarısında bulundular. TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, yapılanın büyük yanlış olduğunu belirterek, “Özel bütçeli kuruluşların varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yoluyla satılması çok sakıncalı. İlerde bu yasayı çıkaranlar da sıkıntıya girer. Bunca sorun varken bu tasarıya öncelik verilmesi ayrı bir tartışma konusu. Atatürk Orman Çiftliği gibi bir kuruluşun varlıklarının satılmasını kabul etmek mümkün değil. Anayasaya açıkça aykırı” dedi.
Yıllardır devletin satıla satıla bitirilemediğini şimdi de son vuruşun yapılmaya çalışıldığını kaydeden Temizel, “Eğer ihtiyaç varsa bu kuruluşlar kendi mallarını satabilirler. Neden tek merkezden bu satış işinin devreye sokulduğunu anlamak mümkün değil. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle birtakım planlar yapıldığı anlaşılıyor. Yasaya karşı TBMM Genel Kurulu’nda itirazlarımızı yapacağız. Ancak gerekli değişiklikler yapılmazsa Anayasa Mahkemesi’ne gideriz. Bunun için ön çalışmalara da başlıyoruz” diye konuştu.

BÜYÜK YAĞMA HAZIRLIĞI
Plan Bütçe Komisyonu’nda tasarıya en sert itiraz Komisyon üyesi eski bürokrat CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’dan geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın emlakçıye dönüştürüldüğünü vurgulayan Erdoğdu Aydınlık’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Tasarıdaki bir madde ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devleti satma yetkisi verildi. Tasarı yasallaşırsa bir madde ile tüm devlet varlıklarını satabilirsiniz. Biz bunları komisyonda anlattık. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı emlakçı yapılıyor. Yüzde 5 de komisyon verilecek. Bu anayasaya açıkça aykırı. Bugüne kadar böyle bir şey olmadı. Bu tasarı ile Özelleştirme İdaresi’ne öyle geniş yetkiler veriliyor ki kontrolü sağlamak mümkün değil. Öyle görünüyor ki büyük bir yağma hazırlığı var. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle yağma yapılacak. Biz yaşanacakları anlatınca AKP’li milletvekillerinin de kafası karıştı.”
Tasarıya MHP’den de tepki geldi. Komisyonda tasarıya itiraz eden MHP’li komisyon üyesi Erhan Usta, kaygılı olduklarını ifade ederek, “Özelleştirme havuzuna attığımız şey kayboluyor. Daha önce özelleştirme havuzuna alınan tüm kuruluşlarda işler hep kötüye gitti. Bir süre sonra her şey sıfırlandı” görüşünü savundu.

İŞTE SATILACAK KURUMLAR
Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen tasarı yasalaşırsa varlıkları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca satılacak olan, büyük arazileri ve gayrımenkulleri olan özel bütçeli kuruluşlardan bazıları şunlar: Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango, TPAO, DSİ, GAP Başkanlığı, DHMİ, YURTKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Adalet Akademisi, Spor Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür Merkezi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü.

RESEN ÖZELLEŞTİRME YAPILMAYACAK
Tasarı‘ya tepkilerin büyümesi üzerine Maliye Bakanı Naci Ağbal bir açıklama yaparak, resen bir özelleştirme yapılmayacağını bildirdi. Ağbal şunları söyledi:
“Şunun üstüne basa basa söylemek lazım; bir özel bütçeli idare kendisi talep etmediği sürece, Özelleştirme Yüksek Kurulu resen özelleştirme yapamayacak.Hali hazırda yürütülmekte olan özelleştirme uygulamalarının, özel bütçeli idareler anlamında yeni bir alan açtığını düşünüyorum ama hiçbir şekilde buradan farklı bir anlam çıkarılmaması gerekir. Hiçbir şekilde TRT’nin bu şekilde özelleştirilmesi diye bir plan ve program yok. Bu düzenleme hiçbir şekilde herhangi bir özel bütçeli kuruluşun kendisinin özelleştirilmesini amaçlamamaktadır, madde metni buna zaten imkan vermemektedir. Özelleştirme İdaresi, tamamen satışa aracılık eden bir idare konumunda.

BİRLİĞİ BOZAR
Prof. Dr. Aziz Konukman, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya şiddetle karşı çıkılması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi: “Böylesine kritik bir konunun 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması sonrasında apar topar yasalaştırılmaya çalışılması garip. Zamanlama manidar. Özelleştirme konusunda bugüne kadar yapılanlar yanlışken buna bir de bu tasarı ile getirilmek istenenlerin eklenmesi işi daha vahim hale getiriyor. Toplumun bütün kesimleri buna karşı çıkmalıdır. Şu anda toplumda uzlaşmaya ihtiyaç var ve oluşan birliğin bozulması Türkiye’ye zarar verir. Fırsatçılara izin verilmemelidir.”

Etiketler; #Özelleştirme

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.