Bir doğru üç yanlış

DOĞRU: PYD’nin Fırat’ı batısına, Afrin’in doğusuna geçişini engellemek YANLIŞ: 1-Esad’ı devirmek için terör gruplarına destek 2-Mezhepçi politika 3-Rusya ve İran’ı karşıya alma, Suudi Arabistan ve Katar’la ittifak

Bir doğru üç yanlış
17 Şubat 2016 Çarşamba 06:07

Aydınlık / Ankara
AKP Hükümeti’nin Suriye politikasında bir doğru, üç yanlış öne çıkıyor. PKK’nın Suriye kolu PYD’nin ABD-İsrail koridorunu oluşturmak amacıyla Fırat’ın batısına, Afrin’in doğusuna geçişinin engellenmesi genelde doğru bulunurken, Esad’ı devirmek için terör gruplarına destek vermesi, mezhepçi politika izlemesi, Rusya ve İran’ı karşıya alırken Suudi Arabistan ve Katar’la ittifak girişimi, “yanlışlar” başlığının altında toplanıyor.
AKP’nin mevcut Suriye politikası “bir doğru, üç yanlış” şeklinde özetleniyor. Emekli diplomatlar, uzun yıllar terörle mücadelede görev almış komutanlar ve uluslararası ilişkiler uzmanı akademisyenler AKP’nin izlediği politikaların Türkiye’nin güvenlik sorunu haline geldiğini bildirdiler.

SURİYE POLİTİKASI PYD’YE YARIYOR
Uluslararası ilişkiler uzmanı Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, izlenen Suriye politikası ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, PYD’nin ve Türkiye-Suriye sınırında bir koridor açılmasının engellenmesinin Türkiye’nin çıkarına uygun olduğunu, ancak AKP Hükümetinin izlediği politikaların bu amaca hizmet etmediğini söyledi. Ünal, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti, Esad’ı devirmeye kilitlenmiş durumda. Ama Esad’ın devrilmesinin gerçekçi olmadığı açıkça ortada. İzlenen politika, Suriye’nin bölünmesini öngörüyor. Suriye’nin bölünmesi, Türkiye’nin çıkarlarına ve güvenliğine tehdit. İzlenen politika Irak’ta nasıl bir Kuzey Irak bölgesi yarattıysa Suriye’de de aynısı olur. Kuzey Irak oluşur. Bu da uluslararası güçlerin ve PYD’nin istediği bir durumdur. Bu da Türkiye’nin daha fazla sıkıntıya girmesidir” dedi.

‘YAPILAN HATALARIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ’
Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir de Aydınlık’a yaptığı açıklamada bugün izlenen dış politikayı hiçbir diplomatın istemeyeceğini vurgulayarak şu görüşleri savundu: “Suriye politikası başından itibaren günlük yürütüldü. İç politikaya yönelik söylemler öne çıktı. Şam’da Emevi Camiinde namaz kılma söylemi de bunun bir parçası olarak gündeme geldi. Esad’ı devirme politikası öne çıkınca El Nusra, ÖSO gibi örgütler sınırlarımıza yerleşti. Oysa ki terör gruplarının sınırlarımıza yerleşmesi önlenmeliydi. Ama olmadı. Bu işin nerede biteceği de belli değil. Şimdi yapılan hataların askeri ve politik bedellerini ödüyoruz.”

‘YANLIŞ POLİTİKANIN MEYVESİ: PYD’
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin AKP Hükümeti’nin stratejik yanlışlar yaptını ifade ederek, “AKP Hükümeti silahlı terör gruplarını destekledi. Sonuçta Türkiye’yi fiilen savaşın içine girme noktasına getirdi. Suriye ile ilişkilerin bozulması sonrasında Rusya, İran ve Irak’la da ilişkiler bozuldu. Etrafı kuşatıldı” diye konuştu. Pekin şunları söyledi: “PYD de izlenen hatalı politikanın bir meyvesidir. Yanlış politika güvenliğimizi tehlikeye sokmuştur. Türkiye’nin, Halep’in Esad yönetiminin hakimiyetine geçmesine karşı terör gruplarına destek vermesi yanlışları sürdürdüğünün göstergesidir. PYD’nin Furat’ın batısına geçmesinin engellenmesi doğrudur. Ama yapılan yanlışlar doğru politikaları da etkisizleştirmiştir. Merkel’in de desteğini açıkladığı ‘uçuşa yasak bölge’ PYD ve terör gruplarına yarar. Şimdi yanlışların neresinden dönülürse kardır. Derhal Suriye, İran ve Rusya ile temasa geçilmeli yanlışlar nedeniyle açılan yaralar tedavi edilmelidir.”

DOĞRULAR-YANLIŞLAR
Yapılan değerlendirmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin izlediği politikalardaki doğru ve yanlışlar şöyle...

DOĞRU:
Türkiye-Suriye sınırında açılmak istenen ABD-İsrail koridoru için kullanılan kara gücü PKK’nın Suriye kolu PYD. Ayn El Arab’ın PYD’nin kontrolüne girmesi için Barzani’nin peşmergelerinin Türkiye üzerinden Ayn El Arab’a geçmesini sağlayan AKP Hükümeti, PYD kantonları peş peşe birleşmeye başlayınca, PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesini” kırmızı çizgi” olarak kabul etti. PYD bu konuda ısrar etmeye kalkınca top atışlarıyla PYD’yi hedef aldı. Bu politika toplumun geniş kesimlerinden kabul gördü.

YANLIŞLAR:
Esad’ın devrilmesi, terör gruplarına destek:
Erdoğan ve AKP 2011 yılından itibaren Suriye’de Esad’ın devrilmesini tek hedef olarak ele aldı. Bu hedefe ulaşmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen terör gruplarının ve Suudi Arabistan-Katar parasıyla kiralanan paralı askerlerin Türkiye üzerinde Suriye topraklarına geçişlerini organize etti. Bu terör gruplarına her türlü silah ve mühimmatın ulaştırılmasına aracılık yaptı. Hatta bu iş için yardım kuruluşlarının TIR’larını bile kullandı.
En son ÖSO, Müslüman Kardeşlerle birlikte anılan Feylak-ı Şam gibi terör gruplarının silahlı militanları Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden Azez bölgesine gönderildi. Bu grupların Halep’in düşmesini önlemek için de savaşacakları bildirildi.

Mezhepçi politika:

İzlenen mezhepçi politika bölgede Müslümanların birliğini değil kavgasını körüklüyor. Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik’e gelmesi mezhepsel bölünmeleri arttırır nitelikte. Bundan en çok memnun olan ülke de İsrail.

Rusya ve İran’ı karşıya alma:

AKP’nin Suriye politikası Türkiye’nin enerjisinin büyük bölümünü tedarik ettiği İran ve Rusya ile karşı karşıya getirdi. Daha önce çok iyi olan ilişkiler Suriye’de yaşananlardan sonra sıkıntıya girmeye başladı. Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile tamamen koparken, İran’la da ciddi yara aldı. Bu arada Irak Merkezi Yönetimi de Rusya ve İran’ın yanında yer aldı. Bu da Türkiye’nin etrafında bir güvensizlik çemberi oluşmasına yol açtı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.