Bilvanis Çiftliği'ni F polisler dinlemiş

Eskişehir’de ‘yasadışı dinleme’ iddianamesi Balyoz kumpasında askerlerin suçlandığı sahte belgelerdeki fişleme kayıtlarının aslında F tipi polisler tarafından hazırlandığını gözler önüne serdi

Bilvanis Çiftliği'ni F polisler dinlemiş
24 Haziran 2015 Çarşamba 10:03

Can Özçelik - Gamze Çınlar
Balyoz kumpasında asker tarafından gizlice izlendiği ve bombalanacağı iddia edilen Eskişehir’deki Bilvanis adlı çiftliğin sahiplerinin Cemaat’in polisleri tarafından yasadışı yollarla dinlendiği ortaya çıktı. 
Eskişehir’de yasadışı dinleme iddialarıyla 25 polis hakkında hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgiler yer aldı. Sahte “Balyoz” belgelerine göre emekli Orgeneral Bilgin Balanlı’nın “irticai faaliyetler” nedeniyle fişleme emri verdiği iddia edilen çiftliğin sahibi sanık polisler tarafından “Ergenekon örgütü” ile irtibatlı olduğu iddiasıyla aylarca dinledi.
ASIL TAKİBİ F TİPİ POLİSLER YAPTI
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame Balyoz kumpasında askerler adına düzenlenen sahte belgelerdeki fişleme kayıtlarının aslında cemaatçi polisleri tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu. 
2011 yılında emekli İstihbarat Albay Hakan Büyük’ün evinde ele geçirildiği iddia edilen flaş bellekteki fişleme kayıtları, Balyoz davasında başta emekli Orgeneral Bilgin Balanlı olmak üzere bir çok subayın yıllarca hapis yatmasına neden oldu. Flaş bellekteki sahte olduğu tespit edilen belgelerden birinde, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki Bilvanis Çiftliği’nin “irticai faaliyetlerinden dolayı” 2003 yılından itibaren 1. Hava Kuvveti Komutanlığı’nca havadan ve karadan yasa dışı şekilde izlendiği ve bombalanması planlandığı iddia ediliyordu. İddiaya göre, çiftliğe gelip gidenler yasadışı olarak görüntülenecek, çiftliğe ulaşım amaçlı taşımacılık yapan çevre köylerdeki kişiler fişlenecek ve tehdit edilecek, çiftlik üzerinden alçak uçuşlar yapılarak gelip gidenlerin korkutulması sağlanacaktı. 
Yine bu sahte belgeye göre; emekli Orgeneral Bilgin Balanlı 1. Hava Kuvveti Komutanı olduğu dönemde Bilvanis Çiftliği’ne yönelik fişleme emrini veren kişiydi. Balanlı’nın suçlandığı sahte “Oraj” eylem planının temelinde bu çiftliğe yapılacak harekat da yer alıyordu. Ancak Eskişehir’de yasadışı dinlemelerle ilgili hazırlanan iddianamede Balyoz kumpasında adı geçen Bilvanis Çiftliği (Buhara köyü) sahiplerinin F tipi polisler tarafından takibe alındığı ve usulsüz dinlendiği saptandı.
FARKLI ÖRGÜTLER ADINA DİNLENDİ
İddianameye göre, sanık polisler çiftliğin sahiplerini birbirinden farklı örgütlerle irtibatlı göstererek, dinleme talebinde bulundu. Çiftliğin sahibi Adıyaman Menzil tarikatı şeyhi Muhammed Reşit Erol’un oğlu Fevzettin Erol’un “ırkçı faaliyetler” yürüttüğü belirtilen ‘Türk İntikam Birliği Teşkilatı’ (TİBT) üyesi olduğu iddiasıyla, çiftliği idare eden kayınbiraderi Fadıl Açık’ın ise El Kaide çizgisine yakın hareket ettiği gerekçesiyle dinlendikleri belirlendi.
Savcılık idddianamede, Bilvanis Çiftliği’nde aynı amaç ve Cemaat içerisinde bir arada bulunan şahıslardan birinin ırkçı politikalar güden diğerinin de radikal dini düşüncelerle silahlı eylemler yapabilen bir örgütten dinlenilmesinin basit bir maddi hata olmadığına dikkat çekti. 
‘ERGENEKON İRTİBATI’ KURMAYA ÇALIŞTILAR
Sanık polisler ifadelerinde dinlemeleri hakim kararıyla yaptıklarını belirterek, haklarındaki suçlamaları reddetti. Şüphelilerden Emniyet Amiri Erkan Soydan ise çiftlik sahibi Fevzettin Erol’un dinlenmesiyle ilgili “Ergenekon ve uzantılı örgütlerle ilişki ve irtibat dolayısıyla dinlendiğini düşünüyorum” dedi. Öte yandan, ‘Türk İntikam Birliği Teşkilatı’ (TİBT) olarak anılan oluşumun adı Ergenekon davasında duyulmuştu. Söz konusu örgütün “Ergenekon’un askeri kanadı” olduğu iddia edilmişti.
ÇİFTLİKTEKİ DOKTOR DA DİNLENDİ
Bilvanis Çiftliği olarak bilinen ancak nüfusü arttığı için zamanla köy statüsüne geçen ‘Buhara’ köyünün doktoru da F tipi polisler tarafından 2010 yılında 3 ay süreyle usulsüz olarak dinlendi. O dönem İl Sağlık Müdürlüğü’nde doktor olan H.K ifadesinde “Benim doktorluk görevi dışında yaptığım herhangi bir iş bulunmamaktadır...İstihbari olarak dinlenmeme ilişkin işlemleri yapan ilgililer hakkında şikayetçiyim” dedi.
ÖLEN KİŞİYİ DİNLEMEYİ SÜRDÜRDÜLER
F tipi polislerin, El Kaide ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle dinledikleri Serkan Keleş’i Pakistan’da öldürüldüğü bilgisi gelmesine rağmen dinlemeyi sürdürdüğü anlaşıldı. Savcılık, Serkan Keleş’in öldürüldüğünün bilinmesine rağmen dinlemenin sonlandırılmayarak sürdürülmesinin suçun kasıtlı olarak işlendiğinin açık bir göstergesi olduğunu kaydetti. 
ÖRGÜT KURMAKTAN YARGILANACAKLAR
Aydınlık, dünkü haberinde Eskişehir’deki usulsüz dinlemeleri yapan polislerin Eskişehir İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden seçilmiş görevlilerce yapıldığını duyurmuştu. 
Şüpheli 25 polis “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma veya yönetme - suç örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, gizlilik ihlalinde haberleşme içeriklerinin kaydedilmesi, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kanunen yok edilmesi gereken verileri yok etmemek, iftira, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarından yargılanacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.