Biden'ın PKK'yı kurtarma turu

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın gündeminde ‘Bölünme Anayasası’ ve ‘açılım’ süreci var. Biden’ın Türkiye’ye gelişi ‘PKK’yı kurtarma ziyareti’ olarak yorumlandı

Biden'ın PKK'yı kurtarma turu
23 Ocak 2016 Cumartesi 12:30

Haber Merkezi
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden dün Türkiye mesaisine başladı. Biden’ın programını daha önceden Türkiye’ye ilettiği ve Türk makamlarından herhangi bir itirazın gelmediği öğrenildi. Biden dün öğleden önce İstanbul’da kaldığı otelde AKP, CHP ve HDP milletvekilleriyle görüştü. İki saat süren toplantıya davet edilen isimler dikkat çekici. Biden’la görüşmeye AKP’den Orhan Miroğlu ve Galip Ensarioğlu, CHP’den Sezgin Tanrıkulu ve Fikri Sağlar, HDP’den Leyla Zana, Altan Tan, Ayhan Bilgen katıldı. MHP ise ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın davetine önce evet diyerek Oktay Vural’ı bildirdi, ancak sonra iptal etti. Görüşmeye davet edilen isimlerin tamamının Doğu ve Güneydoğu bölgesiyle ilgili olması dikkat çekti.

‘AÇILIM’IN BİTMESİ TRAJEDİ
Görüşmede Biden “açılım” sürecinin bitmesinden rahatsız olduğu açıkça dile getirdi. AKP milletvekili Orhan Miroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Perşembe günü “öğle sofrası”nın gündemiyle Biden’ın toplantısının gündeminin aynı olduğunu bildirdi. Biden’ın “açılım” sürecinin bitmesi ve bölgede yaşananlarla ilgili “trajedi” değerlendirmesi yaptığını kaydeden Miroğlu, “Biden bu hale nasıl gelindiğini, işlerin bu noktaya gelmesine kimin sebep olduğunu öğrenmeye çalışıyor” dedi.
Toplantıya katılan diğer parti temsilcileri de Biden’ın özellikle bölgedeki durum ve Kürt açılımı ile ilgili sorular sorduğunu ifade ederek Biden’ın, “Silahların susması, hendeklerin kapatılması ve demokratik çözüm üzerinde çalışılması” konusunda görüş bildirdiğini söylediler. CHP’yi temsilen görüşmeye katılan Fikri Sağlar da görüşmenin gündeminde, “Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, Kürt sorununun çözümü ve Ortadoğu’daki gelişmeler” olduğunu belirtti.

YENİ ANAYASA
Biden’le parti temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde öne çıkan konulardan biri de “yeni anayasa” oldu. Biden’ın “yeni anayasa” ve “açılım” sürecini “demokratikleşme” adı altında tek paket çerçevesinde ele aldığı öğrenildi. ABD’nin “yeni anayasa” ya destek vereceğini belirten Biden, “Başkanlık Sistemi” ile ilgili soruları “Bu konu Türkiye’nin kendi bileceği bir konu” diyerek geçiştirirken, “yeni anayasa”dan beklediklerinin Türkiye’yi rahatlatacak demokratikleşme olduğunu iddia etti. Biden öğleden sonra da Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile bazı gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile de görüştü. Biden’ın gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin gündeminde de “açılım” ve “yeni anayasa” olduğu belirlendi.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞME
Biden bugün de Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek. Yapılacak ikili görüşmelerde yine PKK, PYD, Suriye ve Irak konularının ele alınması bekleniyor. Biden’in PKK ile yürütülen ancak bir süreden beri rafa kaldırılmış olan “açılım” sürecinin yeniden başlatılması konusundaki görüşlerinde ısrar etmesi bekleniyor.

DEMOKRASİ DERSİ VERMEYE KALKTI
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, milletvekilleriyle yaptığı görüşmenin ardından İstanbul Conrad otelde gazeteciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu. Amerikalı kaynakların verdiği bilgiye göre görüşmeye, gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan, Pınar Dağ, öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala katılırken, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass de hazır bulundu. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin başlangıcında görüntü alınmasına izin verilirken Biden kısa bir açıklama yaptı. Güçlü Türk demokrasisindeki ifade özgürlüğünün sadece Türkler değil ABD için de önemli olduğunu belirten Biden, her bir ülkenin kendine has özellikleri bulunmakla birlikte ifade ve basın özgürlüğü gibi bir takım değerlerin evrensel olduğunu söyledi. Biden, “Biz Amerikalılar ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün en önemli iki temel hak olduğuna inanıyoruz, sizin de anayasanızda yazıyor” iddiasında bulundu.
Türkiye’nin tüm bölge için güçlü bir örnek teşkil etmesini arzu ettiklerini dile getiren Biden, Türkiye’nin bu konudaki başarısının bölgede ve dünyada yansımaları olacağına değindi ve “korku ve misilleme endişesi olmadan fikirlerin ifade edilmesi” gerektiğini söyledi.

ABD SİLAHLARI PKK’DA NE GEZİYOR?’
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Biden’ın görüşme talebini neden reddettiklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Vural, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: Doğu ve Güneydoğu’da, güvenlik güçlerimizin bölücü terör örgütüyle böylesine yoğun mücadelesi varken, zihniyeti belli, yapısı malum temsilcilerle, yabancı bir devlet adamı etrafında buluşmak doğru değildi. MHP olarak, Sayın Biden’ın yaptığı görüşme talebini, zemini, maksadı ve katılımcıların profili dikkate alındığında, böyle bir zeminde bulunmayı doğru bulmadık.” Biden ile görüşselerdi ona bazı sorularının olabileceğini aktaran Vural, “Terörle mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldığını söyleyen bir ülkenin silahlarının PKK ve PYD’de ne işi var? diye sorardım. Türkiye’nin Başika’da bulunmasına tepki gösteren Biden’e, ABD’nin Irak’ta ne işi var diye sorardım. Türkiye’nin mücadelesinin, ülkeyi bölmek isteyen bölücü terör örgütü PKK ile olduğunu, Kürt kökenli kardeşlerimizle sorunu olmadığını ifade ederdim.”

HDP’DE BÜYÜK MEMNUNİYET
HDP’li Altan Tan da görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Biden’ın masasında Türkiye’deki bütün tarafların bir araya geldiğini kaydederek, “Keşke MHP de masada olsaydı. Bu masayı Meclis’e de taşınmalı. Biden’la olduğu gibi aynı masa etrafında konuşup tartışılabilmeli. Bunu yaparsak sorunlarımıza çözüm bulabiliriz. Biden’ın masası çok olumlu bir masaydı” diye konuştu.

BİDEN PYD’DE ISRARCI
ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın gündemindeki bir başka konu da Suriye ve PYD oldu. Obama’nın “kara gücüm” dediği PYD konusunda ABD geri adım atmıyor. Siyasi parti temsilcileriyle yaptığı görüşmede PKK ile PYD’nin aynı görülmemesi konusundaki görüşleri tekrarlayan Biden, Suriye’de PYD ile yola devam edeceklerinin işaretlerini verdi. Siyasi parti temsilcilerine Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi veren Biden’ın bölgede çatışmaların uzun süreceği mesajını da verdiği bildirildi.

‘PKK’YI KURTARMAK İÇİN GELDİ’
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, emekli Albay Hasan Atilla Uğur, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Uğur, bu ziyaretin ağır darbe yiyen PKK’yı kurtarmak için gerçekleştiğini belirterek, “Biden, PKK’yı kurtarmak için Türkiye’ye geldi. Emniyet’ten MİT’ten, Jandarma’dan gelen bilgiler PKK’nın çok ağır kayıplar verdiğini gösteriyor. Ancak PKK için en büyük kayıp halkın gözündeki prestijini kaybetmesi. Bölge halkı gözünde PKK’nın prestiji sıfırlanma noktasına geldi. Biden, işte bu durumda Türkiye’ye geldi. görüştüğü kişilere de bakarsanız, çoğunluğu açılımcı kişilerden oluşuyor. Amaçları tekrardan açılım süreci benzeri bir şeyi başlatarak operasyonları durdurup, PKK’yı kurtarmak. Leyla Zana’nın Erdoğan’dan görüşme talebinde bulunması da bu plan içinde” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.