Berlin çıkarması

Alman Federal Meclisi’nin 2 Haziran’da görüşeceği sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısını protesto etmeye hazırlanan milli güçler, ‘Berlin Komitesi’ adı altında bir araya geldi. ‘AİHM kararına saygı’ mitingi için son hazırlıklarını tamamlayan Komite, yarın 16.00’da Alman Meclisi’ni uyaracak

Berlin çıkarması
27 Mayıs 2016 Cuma 11:35

İstihbarat Servisi
Alman Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da yapılacak sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısı görüşmesi öncesinde sağcısıyla, solcusuyla, her kesimden milli güçler harekete geçti. Almanya’da farklı görüşlerden Türk dernekleri “Berlin Komitesi” adıyla bir araya geldi ve ‘AİHM kararına saygı’ mitingi için son hazırlıkları tamamladı. Komite yarın saat 16.00’da Berlin Potsdamer Platz’da dev bir miting ve yürüyüş yaparak Alman Meclisi’ni uyaracak. Soykırım iddialarına son veren AİHM kararını Türkiye’ye kazandıran Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yürüyüşte olacak.
Vatan Partisi, Almanya’daki Türk dernekleriyle omuz omuza yürümek için yarın İstanbul’dan kaldıracağı uçakla yüzlerce aydın, siyasetçi ve sanatçıyla Berlin’e çıkarma yapacak. Berlin uçağı saat 11.00’de Atatürk Havalimanı’ndan havalanacak.
“AİHM Kararına Saygı”, “Alman Meclisi sen yetkili değilsin” sloganlarıyla Berlin’de yapılacak yürüyüş ve mitinge binlerce kişinin katılması bekleniyor. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, oyuncu Gülsen Tuncer, Emekli Tümgeneral Ali Erdinç, yönetmen Engin Ayça, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türk-İş ile Türk-Metal temsilcileri ve daha bir çok isim 28 Mayıs’ta Berlin eyleminde olacak. Yürüyüşe katılacak isimler Aydınlık’a konuştu.
Yönetmen Engin Ayça: Berlin’deki mitinge katılmak bir yurtseverlik görevi. Katılacağım için onurluyum. Aslında bize iyilik yapıyorlar. Bizim daha fazla kenetlenmemizi sağlıyorlar. Biz daha güçlü, daha birleşik, daha kuvvetli oluyoruz. Bunu dosta düşmana gösteriyoruz. Parlamento karar alsa bile o karar bugün var yarın yok. Ama bizim elimizde tapu gibi mahkeme kararımız var. Bu karar zamanın ötesinde geçerlidir.
Oyuncu Gülsen Tuncer: Amerikan güdümündeki bölücülerin itelemesiyle böyle bir karar aldılar. Bununla uğraşacaklarına şunu önerebilirim: Yeniden kuvvet kazanan neonazilerle uğraşsınlar. Almanya’daki ekonomik krizin nasıl çözüleceğine vakit ayırmalılar. Biz Almanya’yı büyük düşünürlerle tanıdık ve sevdik. Engelslerle, Gothelerle... Alman dostlarımıza bilinçli, bilgili ve akıllı olmalarını tavsiye ediyorum.
Enerji-İş Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz: Sendikamızın olaya bakış açısı şudur: Ermeni Soykırımı iddialarının gündeme taşınmasındaki amaç Türkiye’yi vatan savunmasında köşeye sıkıştırmaktır. Türkiye’nin terörle mücadelede sağladığı başarıyı gölgeleme hamlesidir. Şantajla Türkiye’ye geri adım attırmak istiyorlar.
Emekli Tümgeneral Ali Erdinç: Almanya’da 2,5 milyon Türk var. Almanya bu konunun üzerine giderse yeni bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya gelecek. Irkçılığı tırmandıracak. Almanlarla Türklerin arasına husumet girecek.
Emekli Hakim Ömer Yasa: Hukuki hiçbir değeri olmayan bu bildiri, Alman Federal Meclisi’nin demokratik yapısına, hukuka saygısına ters düşer. Hele AİHM 2. Daire’nin oybirliğiyle verdiği Perinçek/İsviçre kararı varken... Bu mitingi bir protestodan çok dostlarımıza bir uyarı olarak algılıyorum.

Almanya ‘AİHM’e Saygı Mitingi’ne’ Türkiye’den katılacak isimlerden bazıları şöyle:
- Av. Aydın Özcan (İzmir Baro Başkanı).
- Murat Hazinedar (Beşiktaş Belediye Başkanı).
- Yücel Erdener (21. Dönem DSP Milletvekili).
- Bahri Sipahi (21. Dönem DSP Milletvekili).
- Prof. Dr. Yalçın Küçük.
- Prof. Dr. Doğan Perinçek.
- Doç. Dr. Nilgün Çerikçioğlu.
- Prof. Dr. Lale Afrasyap.
- Ali Erdinç (Emekli Tümgeneral).
- Ömer Yasa (Emekli hakim).
- Erkan Aksoy (Eğitim-İş İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı).
- Gülsen Tuncer (Oyuncu).
- Engin Ayça (Yönetmen).
- Türk-İş temsilcileri.

TÜRK-İŞ: İşçilerin gönlü Berlin’de

Aydınlık / Ankara
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarını ve işçileri Berlin mitingine katılmaya çağırdı. Atalay Ermeni soykırımı yalanına karşı mücadelenin milli Türkiye’nin milli davası olduğunu bildirdi. Tasarıya karşı herkesin ayağa kalkması gerektiğini söyleyen Atalay şöyle devam etti: “Türklerin Ermeni soykırımı yaptığı yalanı Perinçek’in AİHM’de kazandığı dava ile sona ermiştir. Almanya, AİHM kararına uyması gerekirken bu konuyu parlamentolarına getirme kararı almıştır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir.”
Almanya’nın bu hukuk dışı tavrına karşı Cumartesi günü Berlin’de yapılacak mitingin çok önemli olduğuna dikkat çeken Atalay Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına ve işçilere şu çağrıyı yaptı: “Türk-İş üyesi işçilerin ve tüm Türk vatandaşlarının gönlü orada olacaktır. Bu konu bizim milli davamızdır. Berlin mitingi de bizim milli bir eylemimizdir. Herkes buna göre davranmalıdır. Bu nedenle Avrupa ülkelerinde, özellikle de Almanya’da yaşayan tüm Türkler ve işçiler 28 Mayıs Cumartesi günü saat 16’da Berlin’de düzenlenecek mitinge katılmalıdır. Bu bir vatan görevidir.”
Türkiye’de bütün kamu ve özel kurumların da bu eyleme maddi manevi destek vermesini isteyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş olarak Berlin mitingine temsilci göndereceklerini bildirdi.


Alman Başkonsolosluğu’na İzmir’de uyarı

Hayati Özcan / İzmir
Vatan Partisi İzmir İl Örgütü İl Başkanı Dr. Rifat Mutlu, dün Balçova’daki Alman Başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada partililer ve vatandaşlar da hazır bulundu. Dr. Mutlu yaptığı açıklamada Alman Parlamentosunun 1915 soykırım olayları konusunda karar alma yetkisi olmadığı gibi herhangi bir parlamentonun veya bir başkan kurumunda böyle bir karar alma yetkisinin bulunmadığını söyledi. Alman Türk dostluğunu korumak istediklerini vurgulayan Dr. Mutlu, daha sonra Partisinin Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Alman Meclis Başkanı Norbert Lammert’e sunduğu, Almanca olarak yazılmış mektubunu Türkçe olarak okudu.

DOSTLUK UYARISI
Açıklamanın ardından, İl Başkanı Dr. Rifat Mutlu, Yönetim Kurulu üyesi E. Kurmay Albay İhsan Sefa ve Öncü Kadın İzmir İl Başkanı İncisel Aytar’dan oluşan üç kişilik heyet, Perinçek’in mektubunu Başkonsolosluk yetkililerine teslim etti. Grup, Perinçek’in mektubunda yer alan “Dostluk uyarısı” niteliğindeki ifadelerin Almanca ve Türkçe olarak yazılı olduğu dövizler taşıdı. Perinçek, Alman Meclis Başkanı’na yazdığı mektupta şöyle hitap ediyordu: “Türk düşmanlığına şans tanımayınız! Almanya’da Türklere karşı nefret kışkırtmayınız! Almanya’da uyumu baltalamayınız! Nefret suçu işlemeyiniz! Almanya’da barış içinde el ele yaşayalım! Alman Meclisi’nin Almanya’da hukuk devleti geleneğine bağlı kalacağına inanıyoruz!”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.