Başkanlık çatlağı

Erdoğan’ın ‘Başkanlık sistemi’ni tartışmaya açması ve seçim kampanyasını bunun üzerine oturtmaya çalışması AKP’yi böldü. Erdoğan’a yakın genel başkan yardımcıları kendisine destek verirken, partide bu tartışmanın AKP’ye oy kaybettireceğini düşünenlerin sayısı fazla

Başkanlık çatlağı
04 Şubat 2015 Çarşamba 11:53

Aydınlık / Ankara
Tayyip Erdoğan’ın bir süreden beri katıldığı her toplantıda “Başkanlık sistemi”ni gündeme getirmesi AKP içinde sıkıntı yarattı. Erdoğan’ın bu tartışmayı AKP’nin seçim kampanyasında ana konu yapmak istemesi de sıkıntıyı büyüttü. AKP Afyon il kongresi öncesinde Afyon’da yapılan ve seçim stratejilerinin ele alındığı toplantıda bu konunun tartışıldığı, Erdoğan’ın AKP’nin seçim kampanyasını yürüten profesyonel ekip üzerinden bunu parti yönetimine dayattığı öğrenildi.
AFYON TOPLANTISI
AKP’nin seçim kampanyasını yürütecek olan profesyonel ekibin seçim kampanyasının “Erdoğan merkezli” yürütülmemesi halinde oy kaybının yüksek olacağı görüşünde olduğu belirtilirken, Davutoğlu’nun da katıldığı toplantıda bu görüşün açıkça dile getirilemediği bildirildi. Toplantıda yaşananlarla ilgili olarak toplantıya katılamayan AKP kurmaylarına bilgi veren bir yöneticinin, “Profesyonel ekip bu işin Davutoğlu ile gitmeyeceğini düşünüyor. Bu düşüncelerini özel sohbetlerde bize net olarak söylediler. Ama Davutoğlu’nun yüzüne açıkça söylemediler. Davutoğlu bu politikaya çok sıcak bakmıyor. Önüne konan anket sonuçlarına da pek güvenmedi. Profesyonel ekip cumhurbaşkanımızla anlaşmış görünüyor. Söyledikleri Cumhurbaşkanımızın söyledikleri” dediği bildirildi.
‘HATASINI ÖRTMEYE  ÇALIŞIYOR’ 
3 Dönem Kuralı nedeniyle aday olamayacak milletvekilleri de Erdoğan’ın tavrını doğru bulmuyor. Davutoğlu’nun boşluğu dolduramadığını kaydeden AKP kurucusu bir milletvekili, “Biz başında bu uyarıları yapmıştık. Bütün parti örgütleri de görüşünü belli etti. Nitekim tüm anketlerde Davutoğlu 4’üncü, 5’inci sıralarda kaldı. Buna rağmen Sayın Cumhurbaşkanımız Davutoğlu’nu seçti. Şimdi dediğimiz çıktı. Cumhurbaşkanı durumu kurtarmak için kendini ortaya koyuyor. Hatasını örtmeye çalışıyor. Ama işi düzelteyim derken daha da büyük bir hata yapıyor. Halk tek adamlıktan ürküyor. Başkanlık sistemi tartışması bu ürküntüyü arttıracak. Bu partililerin kulağına hoş gelse de AKP’li olmayıp da AKP’ye oy verenleri uzaklaştırıyor. Bu sayı da AKP’nin aldığı oyların yarısı demek” dedi.
PARTİ İKİYE BÖLÜNDÜ
“Başkanlık” tartışması AKP MYK’yı da bölmüş durumda. Erdoğan’a yakın MYK üyeleri “başkanlık” tartışmasına destek verirken, buna sıcak bakmayanların sayısının da epeyce fazla olduğu ifade ediliyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş, son dönemde katıldığı kongrelerde sık sık “Bizim Türkiye’de bir daha siyasi istikrarsızlıkları ülkemize yaşatmamak için başkanlık sistemine geçmemiz lazım” ifadelerini kullandı. AKP Genel Başkan Yardımcılarından Ekrem Erdem de “İstikrarı sağlamamız için mutlaka başkanlık sistemine geçmemiz lazım”dedi. Ancak bir başka Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Samsun İl Kongresinde açıkça endişelerini dile getirdi. Şahin’in başkanlık sistemini destekler açıklama yapmasına rağmen, “Ancak bir endişemi paylaşmak istiyorum. Yeni anayasa keyfiyeti başkanlık tartışmalarının gölgesinde kalmamalıdır. Yani başkanlık sistemi yeni anayasa ihtiyacını bloke etmemelidir” vurgusu yapması dikkat çekti.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da “başkanlık” tartışmasının seçim kampanyasının ana konusu olmasına sıcak bakmadığı bildirildi.
‘HAYAL SATAMAYIZ’
AKP milletvekilleri ise Erdoğan’ın başkanlık tartışmasını açmasını anlayabilmiş değil. Anayasa değiştirmek için 367 milletvekiline ihtiyaç olduğunu hatırlatan milletvekilleri şu anda böyle bir hava görülmemesine rağmen neden bu tartışmanın açıldığını sorguluyorlar. Akademisyen kökenli bir AKP milletvekili Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, “Sayın Cumhurbaşkanımızın niyetini anlıyoruz. Taktiksel bir tavır içinde. Ama bu iş ters tepebilir. Gerçekçi olmak gerekirse başkanlık sistemi hayal. Hele geçtiğimiz gün seçimlerde çıkarılacak 400 milletvekilinden söz etmesi iyi olmadı. İnandırıcılığı kayboluyor. Şu anda durumumuz 2011 seçimlerinin epeyce gerisinde” dedi.
ARINÇ: BAŞKANLIK SİSTEMİ KARARIMIZ YOK
Erdoğan’ın “Başkanlık” tartışmasına en sert tepki hükümetten geldi. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Pazartesi günü bakanlar kurulu toplantısı sonrası kendisine yöneltilen, “Hükümetin başkanlık sistemiyle ilgili öne çıkan bir görüşü var mıdır? Seçim beyannamesinde bu konu gündemde olacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Başkanlık veya yarı başkanlık konusunu Sayın Cumhurbaşkanımız dile getiriyorlar. Bunun dışında da bazı milletvekili arkadaşlarımız, bakanlarımız ne kadar katkı sağladı, bilmiyorum ama genel başkan yardımcıları da veya komisyon başkanları da bildiğimiz eski düşüncelerini tekrar ediyorlar. Bu hükümetimizin düşüncesi anlamına gelmez. Bakanlar Kurulu’nda bu konu enine boyuna tartışılmış ve bir hükümet politikası veya kararı haline getirilmiş değildir. Bunun dışında da bazı milletvekili arkadaşlarımız bildiğimiz eski düşüncelerini söylüyor. Hükümette enine boyuna görüşülmüş değil, bu konuda bir aciliyet de görmüyoruz. Seçime yönelik programımızı veya planlamamızı veya projelerimizi Sayın Beşir Atalay ile birlikte bir heyetin hazırladığını söyleyebilirim. Kendisi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, bunun öncelikli bir konu olmadığını ama değerlendirildiğini, gerekiyorsa seçimlere yakın bir zaman içerisinde de bu konunun açıklanabileceğini söylemişti. Bugün Bakanlar Kurulunda görüşmediğimiz gibi geçen hafta da görüşmedik. Sanıyorum önümüzdeki haftanın gündemi içinde de olmayacaktır.”
'AKP OYLARINI OLUMSUZ ETKİLER'
Kamuoyu araştırma şirketleri de AKP’nin seçim kampanyasını “Başkanlık” tartışması üzerine kurmasının AKP oylarını arttırmayacağı, tam tersine azaltacağı görüşünde olduğu belirtildi. AKP ile çalışan şirketlerin bu konudaki çekincelerini partiye ilettikleri öğrenildi. Sadece bugüne kadar Erdoğan’ı yönlendiren bir şirketin, kampanyanın Erdoğan üzerinden yürütülmesi görüşünde olduğu ifade edildi.
SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı da Aydınlık’a yaptığı açıklamada, başkanlık sistemi tartışmasının AKP’ye artı bir getirisi olmayacağını söyledi. Bayrakçı, “AKP içinde bu konuda bir bütünlük yok. Belki açıkça söyleyemiyorlar ama benim bildiğim birçok AKP’li başkanlık sistemine karşı. Durum böyle olunca kendi içinde bile görüş birliği olmayan bir konu AKP’ye nasıl artı oy getirecek? Bana göre AKP oylarını olumsuz etkileyecek” diye konuştu.
ERDOĞAN MEYDANLARDAN ÇEKİLECEK İDDİASI
Bu arada AKP’de yaşanan gerilimin Erdoğan’a geri adım attırdığı konuşuluyor. Erdoğan’ın “Teşekkür mitingleri” adı altında AKP’nin seçim kampanyasına doğrudan katılma girişiminin AKP’ye oy veren seçmen dahil kamuoyunda tepkiyle karşılanması  planları değiştirdi. Erdoğan’ın yurt gezilerine çıkmadan sadece belli merkezlerdeki toplantılarda konuşacağı öğrenildi. Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya köşesini bu konuya ayırdı. Sarıkaya’nın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:
“Afyon’da önceki gün tamamlanan ‘seçim istişare’ toplantısı sonrası AK Parti’nin bu alandaki etkin ismine bu soruyu yönelttiğimde, ‘konu üzerinde daha önce durduklarını’ bildirip ekledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız seçim mitingleri başladığı andan itibaren illere gerçekleştirdiği teşekkür mitinglerine ara verecek. Böyle olmasının çok daha yararlı olacağına inanıyoruz. Zaten daha önce bu konuda mutabakata da varılmış.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.