Baş döndüren 24 saat

TSK içindeki FETÖ’cü çete, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı darbe girişiminde bulundu. İstanbul’da boğaz köprüleri kapatıldı, Ankara’da TBMM bombalandı. Halk darbe girişimine karşı meydanlara indi

Baş döndüren 24 saat
17 Temmuz 2016 Pazar 11:17

İstihbarat Servisi
TSK içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu komutanlar önceki gün akşam saatlerinde korsan bir bildiri yayımlayarak darbe girişiminde bulundu. İstanbul ve Ankara’da sokağa inen rütbeli FETÖ’cüler, TBMM, Genelkurmay, kuvvet komutanlıkları, Emniyet Müdürlükleri ve TRT-Telekom binaları gibi resmi kurumlara baskınlar düzenledi. İşte önceki günden dün sabaha kadar yaşananlar...
22.22: İstanbul ve Ankara’da olağanüstü bir hareketlilik başladı. Fethullahçı çetenin yönlendirdiği askerler, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini trafiğe kapattı. Ankara’da ise jetler kent merkezinde alçak uçuş yapmaya başladı.
22.51: Emniyet Genel Müdürlüğü tüm personelini göreve çağırdı.
23.02: Başbakan Binali Yıldırım NTV canlı yayınına katılarak ilk resmi açıklamayı yaptı. Yıldırım, “Askeri içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti, gereği yapılacak” dedi.
23.13: Atatürk Havalimanı trafiğe kapatıldı. Girişte tanklar bekletildi.
23.29: FETÖ’cü çete, TSK sitesinden yaptığı duyuruyla Ordu adına yönetime el koyduğunu açıkladı. Sözde sıkıyönetim ilan ettiler, NATO ve uluslararası işbirliğini koruyup geliştireceklerini duyurdular.
23:38: Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bilgisini servis etti.
23.48: FETÖ’cü bir grup çete, TRT binasına girdi.

GECE YARISI KORSAN BİLDİRİ
23:58:
MİT binasına Skorsky helikopterler tarafından ateş açıldı. MİT binasından da karşılık verildi.
00.01: Ankara’da TRT’yi basan bir grup FETÖ’cü çete, silah zoruyla spikere darbe bildirisini okuttu.
00.10: FETÖ’cü çete, “Yurtta Sulh Konseyi” adı altında korsan darbe bildirisi yayımladı.
00.33: Marmaris’te tatilde olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstanbul’a dönüşe geçti. CNN Türk canlı yayına telefonla bağlanan Erdoğan, “Yapmış oldukları işgali çok kısa bir sürede ortadan kaldıracağız” dedi. Halkı sokağa ve Atatürk Havalimanı’na çağırdı. Çağrı üzerine İstanbul başta olmak üzere halk meydanlara indi.
01.05: İstanbul’da Beylerbeyi, Taksim ve Harbiye çevresinde silahlar duyuldu.
01.16: 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar bir açıklama yaptı. “1. Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek durum yok. Bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.

MECLİS’E BOMBA
01.37: Türksat üzerinden yayın yapan çok sayıda kanalın yayını kesildi.
02.15: Boğaziçi Köprüsü’nde FETÖ’cü çete, kitleyi taradı.
02.24: AKP Genel Merkezi önünde çıkan silahlı çatışmada bir kişi yaşamını yitirdi
02.35: FETÖ’cü çete, Skorsky ve F16’larla TBMM’yi bombaladı.
02.56: Ankara TRT, çetelerden temizlendi, bildiyi okuyan spiker “Silah zoruyla okuttular” açıklamasını yaptı.
03.02: Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da havadaki tüm uçakların füzeyle vurulacağını açıkladı.
03.00: İstanbul’da F16 savaş uçakları geçişi sıklaştı.
03.41: CNN Türk yayını kesildi.
04.00: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na indi, “Milletimizin birliğine bütünlüğüne karşı bir kalkışma meydana gelmiştir” dedi.
04.21: FETÖ’cü çete, Hürriyet gazetesinin Güneşli’deki binasına baskın düzenledi.
06.01: İstanbul Boğazı iki yönlü olarak deniz ulaşımına kapatıldı.
06.40: Boğaziçi Köprüsü’nü kapatan FETÖ’cü çete mensubu askerler, Özel Harekat polisleri tarafından gözaltına alındı. Köprüde yol kesen 30 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
06.50: Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.
07.51: İçişleri Bakanlığı, 5 general ve 29 albayı görevden aldığını açıkladı.

2839 ASKER GÖZALTINDA
09.00:
Darbe girişimi sonrası HSYK olağanüstü toplantı düzenledi.
10.20: Darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan asker sayısı 1563’e yükseldi.
10.39: Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın sağ salim kurtarıldığını ve görevinin başında olduğunu açıkladı.
12:32: Önlenen darbe girişimiyle ilgili Binali Yıldırım Çankaya Köşkü’nde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la birlikte açıklama yaptı.
13.33: MİT Müsteşarı Hakan Fidan: “Nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter” diye açıklama yaptı.
15:29: HSYK 2. Dairesi, idari ve adli yargıda toplam 2 bin 745 hakimin açığa alındığını açıkladı.
16.05: HSYK Genel Kurulu 5 üyesininin üyeliğini düşürdü. Ardından 140 Yargıtay ve 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı çıktı.
16:28: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın darbe teşebbüsüne ilişkin başlattığı soruşturmada haklarında yakalama kararı bulunan 10 Danıştay üyesi gözaltına alındı. 38 Danıştay üyesi için ise gözaltı kararı alındı. Ayrıca hakkında gözaltı kararı çıkarılan 140 Yargıtay üyesinden 11’inin, 5 HSYK üyesinden ise 4’ünün gözaltına alındığı öğrenildi.
16:44: ABD kaynakları İncirlik Hava Üssü’nün mühürlendiğini ve tüm enerjinin kesildiğini açıkladı.

BOMBALAR YAĞMUR OLDU
Amerikancı Fethullahçı darbe girişiminde savaş uçakları Meclis binasının yanı sıra çok sayıda merkeze bomba atarken askeri helikopterler de ateş açtı. Beştepe’deki Cumhubaşkanlığı Sarayı’nın yakınlarına bomba atılması sonucu 5 kişi öldü. Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’ne yönelik saldırıda 42 polisin şehit olduğu öne sürüldü.
Savaş uçakları dün sabah saat 06.15 sularında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın üzerinden geçerek Jandarma Genel Komutanlığı’nın bulunduğu kavşağa bomba attı. 06.25 sularında bu kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yakınlarına bomba atıldı. Bölgeden dumanlar yükselirken çok sayıda yaralı olduğu anonsları üzerine ambulanslar bölgeye sevk edildi. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece Genelkurmay Karargahı, Emniyet Gelen Müdürlüğü, Yenimahalle’de bulunan MİT kampüsüne askeri helikopterler tarafından ateş açıldı. Saldırıya MİT binasından ateşle karşılık verildi.
Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Polis Havacılık Daire Başkanlığı’nda 23.00 ve 24.00 sıralarında iki ayrı patlama meydana geldi.
Gölbaşı Cumhuriyet Savcılğı patlamalarla birlikte Gölbaşı’nda şehit sayısını 42 olarak açıklarken, Gölbaşı Devlet hastanes’ndeki duyuru panosunda ise yakınlarının bilgi alması için 43 yaralının bulunduğu belirtildi. Şehit olan polislerin Keçiören AdliTıp morguna sevk edildiği öğrenildi.
Patlamanın ardından Gölbaşı Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı’na giriş ve çıkışlar yasaklandı. Ayrıca Gölbaşı Yağlıpınar Mahallesi’nde bulunan TÜRKSAT’a yapılan saldırılar sonucu 2 güvenlik görevlisininin de hayatını kaybettiği öğrenildi. Darbe girişimini ellerinde Türk bayraklarıyla protesto eden binasına yürüyen vatandaşların bulunduğu alanlara yakın yerlere ateş askeri helikopterlerden ateş açıldı. Saldırıda Ankara Emniyet Müdürlüğü isabet aldı. Erdoğan’ın Marmaris’ten ayrılmasının ardından, konakladığı otele helikopterler tarafından ateş açıldı. Ardından çatışma sırasında yaralanan polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin şehit oldu. Öte yandan Doğan Haber Ajansı İstanbul’da Alibeyköy Barajı’na bomba atıldığını iddia etti.

F-16’LAR KALKMASIN DİYE PİSTİ BOMBALAMIŞLAR
F-16’ların kalkışını önlemek için Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı pistinin bombalandığı ortaya çıktı. Bu operasyon için de Eskişehir’den kalkan F-4E 2020’ler kullanıldı. Önceki gün F-16’lar, Akıncı Üssü’nden kalktıktan sonra Ankara semalarında çok alçaktan ve ses hızı üzerinde uçtu. F-16’lar taşıdıkları bombaları farklı hedeflere attı. Bu gelişmeler üzerine Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 111. Filo’dan iki F-4E 2020 uçağı bomba yüklü olarak kaldırıldı. Uçaklar, Akıncı Üssü’nün pistini vurdu. Pistte meydana gelen hasarla, uçakların havalanması önlendi.

GENELKURMAY’DAKİ 700 ASKER TESLİM OLDU
Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıkan 700’e yakın silahsız er ve erbaş teslim oldu.Teslim olmaya başlayan er ve erbaşlara su ve sigara götüren vatandaşlar, teslim oldukları takdirde zarar görmeyecekleri yönünde telkinde bulundu. Vatandaşlarla görüşen erbaşlar ise rütbeliler tarafından “tatbikat var” denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığı’na getirildiklerini söyledi. Teslim olan askerler önce TÜİK binasına, daha sonra da Polis Akademisi’ne götürüldü.

ASKERLERİ TATBİKAT DEYİP ANKARA’YA GÖTÜRMÜŞ
Vali Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişiminin başladığı andan itibaren bölge ve alay komutanları ile polisin organize şekilde çalıştığını söyledi. Koçak, “Bu konu hakkında tahmin ediyorum ki Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltı kararı çıkarmış. İlerleyen saatlerde başsavcılığın girişimleri olmadığını öğrenirsek biz devreye gireceğiz ve gerekeni yapacağız” dedi.

JANDARMA KOMUTANLIĞI ELE GEÇİRİLDİ
Jandarma Genel Komutanlığı da Ankara Emniyet Müdürlüğü özel harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki FETÖ’ye mensup askerler etkisiz hale getirildi. Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, dün sabah Ankara’daki gelişmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ankara’da Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye’deki 81 ilin jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan asi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250’ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere.”

ERDOĞAN’IN OTELİNİ TARAYAN GÖZALTINDA
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele operasyon düzenleyen FETÖ’cülerin 7’si, yakalanmalarının ardından İzmir’e getirildi. Gözaltına alınan askerler arasında otele ateş açan Skorsky helikopteri kullanan Kara Pilot Albay Murat Dağlı da bulunuyor. Askerlerden yaralı Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez de polis nezaretinde Çiğli Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

TRT’DEN SİVİL ELBİSE GİYİP KAÇMIŞLAR
Ulus’taki TRT binasına el koymak isteyen askerlerden bazılarının halkın tepkisi ve polisin operasyonu üzerine konuk odasındaki sivil kıyafetleri giyerek kaçtığı ortaya çıktı. TRT Arapça’nın konuk odasında, üç rütbeli personele ait üniforma, kep, bot, G3 piyade tüfeği, uzun namlulu silahlara ait şarjör ve çok sayıda tabancaları bulundu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.