Barzani’ye 3 güvence

Erdoğan ve Davutoğlu’nun Ankara’ya davet ettikleri Mesut Barzani’ye, hem askeri hem de siyasi ve ekonomik açıdan açık güvence verdiği ortaya çıktı Barzani ise İran’dan dert yandı

Barzani’ye 3 güvence
11 Aralık 2015 Cuma 13:59

Aydınlık / Ankara

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Başbakan Davutoğlu ikilisi, sürpriz bir kararla Ankara’ya davet ettikleri Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye, hem askeri hem de siyasi ve ekonomik açıdan açık güvence verdi. Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, Barzani’nin Ankara temaslarında ele alınan dosyaların önemli bölümü güvenlik konularına ayrıldı.
PKK ile yürütülen mücadele konusu ile İran ve diğer Kürt partilerinin Barzani karşıtı faaliyetlerinin ayrıntıları MİT’teki görüşmelerde ele alındı.

‘AÇILIMI CANLANDIRIN’
Barzani siyasi konuları ise ağırlıklı olarak Davutoğlu ile ele aldı. Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daha çok ekonomik ilişkileri ve Türk işadamlarının bölgedeki durumunu değerlendirdi. Ayrıca, sözde çözüm süreci de ele alındı. Barzani Türkiye’nin çözüm sürecini yeniden canlandırmasını istedi, bunun için önerilerde bulundu. Görüşmelerde, Barzani bölgeye yönelik IŞİD tehdidinden ve İran’ın yürüttüğü faliyetlerden yakındı. Goran hareketi ile KYB’nin siyasi açıdan kendisine tuzak kurduğunu, Başkanlık sistemini ortadan kaldırıp bölgeyi İran’ın etkisine açmayı hedeflediklerini dile getiren Barzani, bölgeyi istikrarsızlaştırıp Irak’ın kuzeyinde Tahran yönetiminin etkisini artırmayı hedeflediklerini ileri sürdü.

‘TÜRKİYE ARKANIZDA’
AKP hükümeti de Barzani’ye hem askeri hem siyasi hem de ekonomik açıdan güvence verdi. Barzani’nin Irak’ın kuzeyinde iktidarını koruması, bugünkü sistemin devam etmesi için Türkiye’nin her zaman devrede olacağının altı çizilirken, herhangi bir askeri tehdide karşı da Türk askerinin koruma görevi üstleneceğine vurgu yapıldı. Davutoğlu, “Türkiye oldukça size halel gelmeyecektir” dedi. Hükümetin güvencesi, IŞİD tehdidini de kapsarken, bölgesel Kürt yönetiminin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların ortadan kaldırılması için Türkiye’nin katkı sağlaması ve etkin olarak devrede olması kararlaştırıldı. Bu çerçevede bölgede sıkıntı çeken Türk işadamları ve yatırımcılarına da Türkiye’nin vereceği destek görüşüldü.

‘TÜRKMENLERİ İKNA EDİN’
Türk askerinin peşmergeye verdiği eğitimin hem nitelik hem de niceliksel olarak arttırılması da karara bağlandı. Görüşmelerde Türkmenlerin durumu da gündeme geldi. Barzani, Türkmenler ile Kürtler arasındaki cepheleşmenin ortadan kaldırılması için Türkiye’nin Türkmenleri ikna etmesini istedi. Görüşmelerde Türkiye’nin Rus uçağının düşürmesinin ardından Ankara-Moskova hattında yaşanan gergilik ve yine Türkiye’nin Musul yakınlarındaki Başika’daki asker sayısını arttırması sonrasında Bağdat ile patlak veren kriz de ele alındı.

ÖZEL KUVVETLER’E ZİYARET
Mesut Barzani, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığına ziyarette bulundu. Özel Kuvvetler Komutanlığının Gölbaşı yerleşkesindeki ziyaret 2.5 saat sürdü.

‘HER KONUDA ANLAŞMAYA VARDIK’
Barzani temasları çerçevesinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Barzani, temaslarının yapıcı ve olumlu geçtiğini belirterek, sonuçlarının zamanla görülebileceğini ifade etti.
Türk yetkililerle IŞİD’le mücadeleyi her yönüyle, ayrıntılı olarak ele aldıklarını anlatan Barzani, “İşbirliği konusunda anlaştık” dedi. Görüşmelerde çözüm sürecinin de gündeme geldiğini belirten Başkan Barzani, “Araya bazı engeller girmişti. Bunların neler olduğunu burada söylemek istemiyorum. Ancak sürecin devam ettirilmesi için ne kadar imkan olduğunu konuştuk” dedi.

‘BİZ TARAF DEĞİLİZ’
Barzani, “Abdullah Öcalan’la görüştüğünüz yolunda spekülasyonlar var... Bu doğru mu?” sorusuna da, “hayır” yanıtını verdi. “Esenboğa Havalimanı’ndaki VIP salonunda ve Çankaya Köşkü’nde ‘Kürdistan’ bayrağını görünce neler hissettiniz?” sorusu üzerine de Barzani, “Her Kürt bireyi neler hissettiyse, ben de onu hissettim” dedi. Son zamanlardaki uluslararası kamplaşmada, Erbil’in Tahran’a mı yoksa Ankara’ya mı yakın duracağına ilişkin soru üzerine de Barzani, “Biz taraf değiliz. İran da bizim dostumuz, Türkiye de... Ancak, bölgemizin bir hesaplaşma alanı olarak kullanılmasına izin vermeyiz” dedi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.