Bakanlık 'gençlik hapishanesi' kuruyor

AKP Hükümeti, Gezi benzeri eylemlerde gençleri dizginleyebilmek amacıyla İç Güvenlik Pakati’ne paralel olarak bir de Çocuk Destek Merkezleri Yönetmeliği çıkardı. Yönetmelikle, 18 yaş altı gençlerin hukuki ve idari takibi ucu açık duruma getirildi

Bakanlık 'gençlik hapishanesi' kuruyor
01 Nisan 2015 Çarşamba 11:19

Deniz Kahraman
TBMM’de kabul edilen İç Güvenlik Paketi’nin Türkiye’yi polis devletine dönüştürmesi üzerinde tartışmalar sürerken, hükümet sessiz sedasız bir başka düzenlemeye daha imza attı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İç Güvenlik Paketi ile eşzamanlı olarak Çocuk Destek Merkezleri Yönetmeliği’ni devreye soktu. Yönetmelik, Gezi direnişi gibi olası bir halk hareketine gençlerin katılımını engellemek için baskı unsuru olacak.
İç Güvenlik Paketi’nin en kritik düzenlemesi, gözaltı sürelerinin uzatılması oldu. Böylece Gezi gibi uzun soluklu sokak eylemlerinde gözaltına alınanların kısa sürede sokağa tekrar bırakılmasının önlenmesi amaçlandı. 
İç Güvenlik Paketi’yle eş zamanlı devreye alınan Çocuk Destek Merkezleri Yönetmeliği’yle de 18 yaş altındaki gençler hedef alındı. Yönetmelikten hemen önce Bakanlık taşra teşkilatlarında yeniden yapılanma, atama, hassas illerde yönetici değişiklikleri sözkonusu oldu. 
Yönetmeliğin amacı “Suça sürüklenmesi, suç mağduru olması veya sokakta sosyal tehlikelerle karşı karşıya kalması sebebiyle haklarında bakım tedbiri veya korunma kararı verilen çocuklardan psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğu tespit edilenlere, Bakanlığa bağlı olarak geçici süre ile hizmet veren Çocuk Destek Merkezlerinin çalışma usulllerini belirlemek” olarak düzenlenmiş olsa da düzenlemenin arka planında AKP hükümetine yönelik olası sokak eylemlerinde gençlerin baskı altına alınması çabası çıktı.
Yönetmelikteki “suça sürüklenen çocuk” düzenlemesi Çocuk Koruma Kanunu’ndan aynen alındı. Aynı kanunda koruma tedbirine başvuru, başvuruda bulunabilecekler ve koruma kararı, acil tedbir alınması ayrıca düzenlenmişti. Bu noktada kritik aktör olarak savcılıklar öne çıktı.
İç  Güvenlik Paketi’nde güçlendirilen gözaltı süreleri ve aktive edilen çocuk destek merkezleri, 18 yaş altı gençlerin hukukî-idarî takibini ucu açık duruma getirdi. Böylece Gezi direnişi gibi uzun soluklu eylemlerde savcılıklar, üç gün boyunca gözaltında tutulacak çocukların durumlarını ayırt edebilecek, bazısını korumaya aldırtabilecek, çocuk destek merkezlerine nakledilebilecek. 
Çocuk destek merkezlerine nakil; nakledilen çocuğun sosyal ortam ve “ailesiyle birlikte suça sürüklenişini”, teknik raporlamayla tespit edecek, yargılama- korumanın buna göre belirlenmesini getirecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.