Bakanlar Kurulu’ndan 2 yeni KHK daha

Bakanlar Kurulu’ndan çıkan KHK’lar ile kamuda tasfiye listesi hazırlandı, KPSS’de soru çaldıkları tespit edilenler memurluktan çıkarıldı. Kapatılan kuruluşların mal varlığı Maliye’ye devredildi

Bakanlar Kurulu’ndan 2 yeni KHK daha
16 Ağustos 2016 Salı 11:38

Aydınlık / Ankara
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’ndan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıktı.
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu devam ederken toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin hem iç hem de dış tehditlerinin masaya yatırıldığını bildiren Kurtulmuş, söz konusu tehditlere ilişkin atılacak adımlar ve alınacak tedbirlerin tespit ve müzakere edildiğini belirtti. Kurtulmuş 670 ve 671 sayılı yeni KHK’larla ilgili şu bilgileri verdi:

DEVLET MEMURLUĞU BİTTİ
- 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname öncelikli olarak bazı bakanlıklarımız ve kurumlarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken yani FETÖ’cü olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir. Dışişleri, Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen liste bugünkü (dünkü) KHK ile yayınlanarak yürürlüğe girecek ve bu listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedeceklerdir.

UNVANLARI ALINACAK
- Yine bu kararname çerçevesinde görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır. Örneğin büyükelçi, hakim, savcı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde subaysa mesleki rütbeleri gibi, vali gibi birtakım meslek unvanlarını kullanmaları mümkün olmayacak, yüksek yargı mensubu olmak gibi hem unvanlarını kullanamayacaklar hem de buralardan kaynaklanan haklarını bundan sonra kullanamayacaklardır.

MAL VARLIKLARI MALİYE’YE
- 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile el konulan bu tür kurum ve kuruluşların alacakları, yükümlülükleri, taşınmazlıklarıyla ilgili kararları Maliye Bakanlığı belirleyecek. Ayrıca kapatılan vakıfların mal varlıkları, taşınmazlıkları, hak ve alacaklarıyla ilgili sorumluluklar ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tevdi edilmiştir.

KPSS HIRSIZLARINA AF YOK
- Yine 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yaptığımız bir diğer düzenleme ise 2010 KPSS ile ilgilidir. 2010 KPSS’de soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edileceklerdir.

PİLOT AÇIĞI İÇİN DÜZENLEME
- 671 sayılı KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pilot açığının kapatılmasıyla ilgili düzenlemeler yapılacak. Yeni pilot alımı ya da eskiden pilot olup da bir vesileyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılmış olanların, yeniden TSK’ya kazandırılmasıyla ilgili düzenleme yapılmıştır.

TİB KAPATILDI
- Çok önemli gördüğümüz adımlardan birisi ise TİB’in (Telekominikasyon İletişim Başkanlığı) kapatılması. TİB kapatılmış ve TİB’in bütün yetkileri, sorumlulukları, personeli ve teknik bütün imkanları BTK’ya devredilmiştir.

EMEKLİLİK YAŞI 75'E ÇIKARILDI
- YÖK’ün talebi çerçevesinde 2006 sonrasında kurulan 41 üniversitedeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşı 67’den 72’ye çıkartılmıştı. Şimdi bu üniversitelerdeki emeklilik yaşı 75’e yükseldi. Böylece özellikle üniversitelerden uzaklaştırılan öğretim üyeleri açığı göz önünde bulundurulursa, üniversitelerimizin öğretim elemanı bulma konusundaki zorluklarının giderilmesi için de burada böyle bir düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

TSK KARARNAMESİ BELİRSİZ
Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nda görüşülen konular hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Kuvvet komutanlıklarının harekat, planlama ve istihbarat yönünden Genelkurmay’a, personel ve lojistik yönünden Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına dair bir çalışma oldu mu?” sorusuna karşılık Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Bu anlamda kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığı’na, sahil güvenlik ve jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması bundan sonra TSK’nın yeniden yapılanması konusunun ana çerçevelerinden birisidir. Tabii ki bu anlamda, askeri mesleğin gerektirdiği nitelik bakımından da bunların bir başka bağlılık içinde olması kaçınılmazdır. İdari ve özlük hakları anlamında kuvvet komutanlıklarının Savunmaya, jandarma ve sahil güvenliğin İçişlerine bağlanması bundan sonra TSK’daki reform paketimizin önemli adımlarından biridir.”

BİLGİ VERMEK İÇİN DAVET EDİLDİLER
Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın toplantıda neden bulunduğuna ilişkin bin soru üzerine, “Hem Sayın Genelkurmay Başkanı hem MİT Müsteşarımız Bakanlar Kurulu üyesi olmadıkları halde, Bakanlar Kuruluna davet edilerek kendilerinden iç ve dış güvenlikle ilgili konularda bilgi alınmıştır” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.