Babacan’ın danışmanlarına FETÖ soruşturması

Hazine Müsteşarlığı’nda yapılan FETÖ’cü temizliğinde E. Bakan Ali Babacan ve E. Hazine Müsteşarı İ. Halil Çanakcı’nın ‘danışman’ kadrosunun tamamı açığı alındı

Babacan’ın danışmanlarına FETÖ soruşturması
29 Temmuz 2016 Cuma 11:31

Gamze Çınlar
[email protected]

FETÖ’cü darbe girişiminin ardından Hazine Müsteşarlığı’nda, ‘FETÖ üyesi’ oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan 62 müsteşarlık personeli arasında eski Bakan Ali Babacan’ın danışmanlarının da olduğu anlaşıldı. Aydınlık’ın daha önce ‘Pensilvanya’dan telefon alarak atamaları yapıyor’ diye yazdığı eski Müsteşar İbrahim Halil Çanakcı’nın danışmanı olarak görev yapan kişilerin tamamı da FETÖ’cü oldukları iddiasıyla açığa alındı.
Darbe girişiminin ardından örgütün kamu kurumları arasındaki “kalesi” konumunda olduğu ifade edilen Hazine Müsteşarlığı’nda da 2’si Genel Müdür, 1’i Genel Müdür Yardımcısı, 5’i Daire Başkanı olmak üzere toplam 62 müsteşarlık personeli FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla açığa alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

DANIŞMAN KADROYA FETÖ SORUŞTURMASI
Aydınlık’a ulaşan bilgiye göre, açığa alınanlar arasında FETÖ’nün Hazine Müsteşarlığı’nda en iyi örgütlendiği yer olarak gösterilen Hazine Kontrolörleri Kurulu’ndan da 14 Hazine Kontrolörü yer aldı. AKP’li eski Bakan Ali Babacan ve eski Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı’nın ‘’danışman” kadrosunun tamamı FETÖ’cü oldukları iddiasıyla açığa alınarak haklarında soruşturma başlatıldı. Açığa alınanlar arasında Babacan’ın eski danışmanlarından Levent Eren, Levent Karadayı, Fatih Bozkurt, Tahir Canatan, Ömer Yalvaç, Altuğ İnan ve Hasan Erken ile Çanakcı’nın danışmanları Muharrem Demirci, Yusuf Çelik, Mehmet Nuri Kandemir, Hakan Gündoğdu ve Turgut Türkeş’in de yer aldıkları öğrenildi.

İZMİR KUMPASINDA İSİMLERİ GEÇTİ
İzmir Askeri Casusluk davası kapsamında, kumpas kurulan bürokratlar, dönemin Hazine Müsteşarı Çanakçı’nın yanı sıra dönemin 1. Hukuk Müşaviri eski savcı Ahmet Fethi Toptaş’tan da şikayetçi olmuştu. Toptaş’ın da FETÖ’cü olduğu iddiasıyla açığa alındığı belirtildi. Eski bir savcıyken 2006’da Hazine Müsteşarlığı 1. Hukuk Müşaviri olan ve görevi sırasında önce PTT Yönetim Kurulu üyesi daha sonra Merkez Bankası Denetim kurulu üyesi yapılan Toptaş, geçen Nisan ayında 1. Hukuk Müşavirliği görevinden alındı. Ancak daha sonra “Hazine Uzmanı” olarak atandı. Toptaş’ın, darbe girişiminin ardından tutuklanan eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un referansıyla Hazine Müsteşarlığı Hukuk Müşaviri olarak işe aldığı Taner Yıldız, Mehmet Yılmaz, Kemal Kırbaş ve Cihan Meşrefoğlu’nun da ‘FETÖ temizliği’ kapsamında açığa alındıkları iddia edildi.

‘ESKİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI FETÖ’CÜLERİ YERLEŞTİRDİ’
Babacan ve Çanakcı’nın yanında çalıştığı iddia edilen FETÖ üyelerinin eski Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş tarafından yerleştirildiği öne sürüldü. Aydınlık’a bilgi veren bir bürokrat, “1 Kasım 2015 Müsteşar Yardımcılığı görevinden alınan Aktaş teamüllere aykırı olarak Müsteşarlık Müşaviri yapılmıştı. Ardından da bir uluslararası kuruluş olan Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün merkezi İstanbul’da bulunan bankasında (ECO Bank) Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmişti. Bu görevinden 17.000 dolar maaş aldığı ifade edilen Aktaş aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı üyesi olarak da görev yapıyor. Aktaş, ayrıca Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan İç Denetim Koordinasyon Kurulu’nda Hazine Müsteşarlığı’nı temsil etmeye devam ediyor” dedi.

HAZİNE’DEKİ FETÖ’YÜ YAZMIŞTIK
Aydınlık 3 Nisan 2016 tarihli “Pensilvanya’dan Hazine’ye atama” başlıklı haberinde, eski Hazine Müsteşarı İ. Halil Çanakçı’nın Pensilvanya’dan telefon alarak atamaları yaptığını gündeme getirmişti. İzmir Askeri Casusluk kumpasından mağdur olan bir bürokratın Başbakanlık Teftiş Kurulu’na gönderdiği şikayet dilekçesine yer verilen haberde, Çanakçı’nın atamalar konusunda FETÖ’cülere öncelik tanıdığı, bazı atamalar için Pensilvanya’dan telefon aldığı, Hazine Müsteşarlığı mescidinde bile FETÖ mensubu bir imamın görevlendirilmesine vesile olduğu belirtilmişti. “İzmir kumpası Bababacan’a işledi” başlıklı 9 Mayıs 2015 tarihli haberimizde de İzmir Askeri Casusluk davasına adı karıştırılan devlet memurlarıyla ilgili sadece Babacan’a bağlı kurumlarda işlem yapıldığına dikkat çekilmişti.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.