AYM’nin kararında Aydınlık’lı gerekçe

Aydınlık’ın MİT tırlarıyla ilgili haberine hem AYM kararında, hem ‘karşı oy’ gerekçelerinde yer veriliyor. Ancak, sonuç olarak Can Dündar ile Erdem Gül’ün yaptığının ‘gazetecilik faaliyeti’ olduğu kararında Aydınlık haberi etkili oluyor.

AYM’nin kararında Aydınlık’lı gerekçe
11 Mart 2016 Cuma 12:30

İstihbarat Servisi

Gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün serbest bırakılmasını sağlayan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararının gerekçesinde tam 19 kez Aydınlık gazetesinden söz ediliyor. Şikayetçi Dündar ve Gül’ün, savunmalarında Cumhuriyet’ten önce haberi Aydınlık’ın yaptığını belirtmelerinin, gazetemizin konunun odak noktası haline gelmesinde etkili olduğu anlaşılıyor.

DÜNDAR: BAZI GÖRÜNTÜLER FARKLI
Can Dündar’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında 26/11/2015 tarihinde verdiği ifadede, Aydınlık’tan söz ettiği bölüm de kararda yer alıyor: “Bu görüntüler 21 Ocak 2014 tarihinde Aydınlık gazetesinde yayınlanan haberle ilgilidir. Ancak bazı görüntüler farklıdır. Haber değeri vardır. Bu nedenle faaliyetim gazetecilik faaliyetidir. Başka bir amaç taşımamaktadır.”
AYM kararında, “1/1/2014 tarihinde Hatay’da, 19/1/2014 tarihinde Adana’da silah yüklü olduğu iddiası ile bazı tırların durdurulduğu”, Aydınlık’ın, olaydan iki gün sonra konuyu haber yaptığı vurgulanarak şöyle deniyor:
“Bu olaylardan sonra kamuoyunda söz konusu tırların içinde silah ve mühimmat olduğuna dair iddialar ileri sürülmüştür. Bu kapsamda Aydınlık gazetesinin 21/1/2014 tarihli nüshasında yayımlanan ‘İşte TIR’daki Cephane’ başlıklı haberde ‘Adana’da durdurulan MİT’e ait 3 TIR’dan mühimmat çıktı. Aydınlık, arama fotoğraflarına ulaştı. TIR’larda ‘insani malzeme’ değil, top mermisi taşındığı belirlendi.’ şeklindeki iddialara yer verilmiştir.”

‘CUMHURİYET’E GÜNAYDIN’
Aşağıdaki paragraf da hem kararda, hem karşı oy gerekçesinde yer alıyor. Ancak karşı oy yazısında bu paragraf, Cumhuriyet’in “Dünya gündemini sarsacak görüntüler ilk kez yayımlanıyor” haberi özetlendikten sonra veriliyor:
“Cumhuriyet gazetesinin 29/5/2015 tarihli nüshasında, Can Dündar tarafından yapılan haber üzerine, aynı gün Aydınlık gazetesinin internet sitesinde ‘Cumhuriyet 16 Ay Sonra Görüntülere ‘Ulaştı’- GÜNAYDIN!’ başlıklı bir habere yer verildiği, haberde Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan görüntülerin ilk olarak olaydan iki gün sonra Aydınlık gazetesinde yayımlanmış olduğunun belirtildiği ve Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan görüntülerin ilk kez yayımlanmadığının vurgulandığı, Aydınlık Gazetesi’nin 30/5/2015 tarihli nüshasında da konuya ilişkin bir habere yer verildiği” (görülüyor).

AYDINLIK HABERİNİN AYRINTILARI
Karşı oy yazısında “Silah yüklü olduğu iddiası ile 19/1/2014 tarihinde Adana Sirkeli’de durdurulan tırların, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait olduğu ve Suriye’deki Türkmenler’e yardım götürdüğüne ilişkin resmi açıklamalar yapılmıştır” denildikten sonra şu satırlara yer veriliyor:
“Aydınlık Gazetesinin 21/1/2014 tarihli nüshasında ise ‘Aydınlık mühimmatın fotoğrafına ulaştı, boru değil top mermisi’ başlıklı bir haber yayınlanmıştır. Haberin içeriğinde üç ‘TIR’ın Suriye’ye silah ve mühimmat götürdüğü yönünde Adana İl Jandarma Komutanlığına bir ihbar yapıldığı, bu ihbardan sonra Adana Cumhuriyet Savcısının arama kararı verdiği, bu esnada tırların MİT’e ait olduğu yönünde resmi açıklamalar yapıldığı, vali ve üst düzey bürokratların aramayı durdurmak ve savcıyı ikna etmek amacıyla görüşmeler yaptığı ancak sonuç alamadıkları, bunun üzerine Valiliğin Jandarma Komutanlığına bir ihtar yazısı gönderdiği, ihtar yazısında yapılan işlemin 2937 sayılı Kanun’a aykırı olduğu ve cezai işlem doğuracağının hatırlatıldığı, Savcılığın bundan sonra bazı tespitler yaparak MİT mensuplarını ve TIR’ları bıraktığı belirtilmiş ve tespit edilen malzemelerin niteliği ile ilgili gizlilik kararı verildiği vurgulanmıştır.
Haberde yer alan bilgiler bir fotoğrafla desteklenmiştir. Geçen süreçte bu haberle ilgili herhangi bir soruşturma açılmamıştır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.