Ateşyan’dan ders gibi ‘soykırım’ mektubu

Alman Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” kararına Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan’dan sert tepki geldi.

Ateşyan’dan ders gibi ‘soykırım’ mektubu
08 Haziran 2016 Çarşamba 11:01

Alman Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” kararına Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan’dan sert tepki geldi. Ateşyan, “Ermenilerin yaşadığı acıların, uluslararası siyaset arenasında kullanılması hüzün kaynağıdır” dedi.
Ermeni Patrikliği, Patrik Vekili Aram Ateşyan’ın imzasını taşıyan bir mektup yayınlayarak Alman Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” kararı nedeniyle üzüntü duyduklarını aktardı. Türkiye Ermenileri Patrikliği’ne ait Facebook hesabından yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitaben yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi: “Birinci Dünya Savaşı’nın trajik dönemlerinde cereyan etmiş olaylar hakkında Almanya Cumhuriyeti Millet Meclisi’nin aldığı karar, milletimiz nezdinde derin bir üzüntü yaratmıştır.”

EMPERYALİSTLER KULLANIYOR
“Patriklik Makamı, geleneksel çizgide kalınarak dengeli bir duruş sergilenmesinin bazılarının hoşuna gitmeyeceğinin de bilincindedir. Bu bağlamda, Alman meclisinin, hakkı olmadığı bir konuda fikir beyan etmesi ve bu beyanını yasallaştırması ve bunu da tüm Alman milleti adına yapması ve kendisini yargıç mevkiinde görmesi kadar hatalı bir davranışta bulunması kabul edilemez. Ermeni milletinin bu acısı, ne yazık ki uluslararası siyaset platformunda Türkiye’yi ve Türk Milleti’ni suçlamak ve cezalandırmak için bir araç olarak algılanmakta ve bu sakil anlayış nedeniyle Türkiye Ermeni toplumunun üst ve alt kimliklerinin yara almasına neden olmaktadır. Bu ve bu gibi yasaları coşkulu alkışlarla kutlayanların araladıkları pencereden, bir gerçek yaşam manzarasının varlığını gözlemliyoruz. Duymak ve dinlemek için kulakları olanlar, bu manzaradan yansıyan Ermeni milletinin emperyalist güçler tarafından nasıl kullanıldığı gerçeğinin yankılarını duyabilirler.”

EKMEĞİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ
“Türk ve Ermeni halkları aynı coğrafyayı paylaşmak durumundalar. Ortak tarihi olan iki komşu halk, bir gün dostluk atmosferini birlikte soluyacaklardır. Bir gün gelecek bu iki halk birlikte tarlalarındaki zehirli otları temizleyecek ve arınmış tarlalara buğday ekecekler. Bu tarlaların buğdaylarından hazırlanmış ekmeği bir dostluk nişanesi olarak paylaşacaklardır.
Siyaset adamlarının siyasi hesapları doğrultusunda, halkımızın bu acıları hakkında fikirlerini beyan ettikleri bir dünyada, Patriklik Makamı olarak Türkiye ve Ermenistan’ın dostluğu için dua etmeye devam edeceğiz. Bu duruşumuz bizler için inancımızın bir gereği olduğu kadar, vatandaşlık duygularımızın da ifadesidir. Aynı zamanda biliyoruz ki bazıları bu duruşumuza olumlu gözle bakmayacak. Allah, iyiyi ve güzeli inşa etmeye azmetmiş kullarına yardım etsin. Bu vesileyle duyduğumuz teessürü bir kez daha dile getiriyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.