Atatürk’ü indiren CHP'li MYK'da

Adı ‘odasındaki Atatürk resmini indiren vekil’ olarak anılan Zeynep Altıok’un MYK’ya alınması, CHP’yi karıştırdı. Bolu Milletvekili Tanju Özcan ‘Sözün bittiği yerdeyiz’ ifadelerini kullanırken eski CHP’li Şahin Mengü ‘O kişi Zeynep Altıok’ dedi.

Atatürk’ü indiren CHP'li MYK'da
26 Ocak 2016 Salı 11:41

Aydınlık / Ankara

CHP’de MYK’nın açıklanması sonrasında parti karıştı. Adı “Odasındaki Atatürk resmini indiren milletvekili” olarak anılan Zeynep Altıok’un MYK’ya alınması, “Altıok ödüllendirildi” şeklinde yorumlandı. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan “Sözün bittiği yerdeyiz” ifadelerini kullanırken eski CHP Milletvekili Şahin Mengü net konuştu: O kişi Zeynep Altıok!

‘KILIÇDAROĞLU BİLİYOR’
CHP 16-17 Ocak’ta yaptığı kurultayın ardından yeni oluşan Parti Meclisi ilk toplantısını yaptı. Parti Meclisi toplantısı sonrasında Kılıçdaroğlu yeni MYK’yı belirledi. MYK üyelerinin açıklanması ile birlikte CHP içinden tepkiler de gelmeye başladı. Bazı partililer ve milletvekilleri MYK üyeleri arasında yer alan Zeynep Altıok’u hedef aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki odasında bulunan Atatürk resmini indiren milletvekilinin kim olduğunu bildiğini kaydeden CHP’liler, buna rağmen Zeynep Altıok’un MYK’ya alınmasının “ödüllendirme” olduğunu söylediler.

ÖZCAN: MEYDAN OKUMA
CHP MYK’nın açıklanmasından sonra CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan da odasından Atatürk resmini indiren CHP milletvekili ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Özcan, Twitter’da yaptığı açıklamada “Atatürk ile sorunu olanın CHP Milletvekili olarak benimle de sorunu vardır... Kim olursa olsun!” mesajını paylaştı. “Nedense içimden geldi bu gün...TBMM’deki odama bir Atatürk fotoğrafı daha asacağım. Benim kitabımda görmemezlikten gelmek yok” diyen CHP’li Tanju Özcan şunları söyledi:
“Artık bence sözün bittiği yerdeyiz... Nereye kadar susacağız... Bu gün yaşananlar açıkça meydan okumadır... İnceldiği yerden kopar... Benim tabana karşı sorumluluğum var sadece.”
Özcan’ın bu açıklaması CHP kulislerinde tartışma yarattı. Özcan’ın, Meclis’teki odasından Atatürk resmini indiren bayan milletvekilinin MYK üyesi yapılmasına tepki gösterdiğini kaydeden CHP’liler şöyle dediler:
“TBMM’de CHP milletvekilleri de danışmanlar da sekreterler de herkes odasındaki resmi hangi milletvekilinin indirdiğini biliyor. Elbette Sayın Kılıçdaroğlu da o ismi biliyor. Buna rağmen MYK’ya atadı. Tanju Özcan’ın isyanı da bundan. Cezalandırılması gereken milletvekili ödüllendirilince dayanamadı isyan etti. Kılıçdaroğlu partide krizleri çözeceği yerde sürekli kriz yaratıyor. Bu koşullarda adı Atatürk’ün resmini indiren milletvekili olarak anılan birini cezalandıracağın yerde, MYK’ya alırsan parti tabanını ayağa kaldırırsın. AKP ile mücadele etmemiz gerekirken iç mücadeleye düşeriz. Daha önce Sezgin Tanrıkulu vardı, şimdi başka birileri... Sanki partiyi köklerinden koparmak için özel bir çaba yürütülüyor.”

TANJU ÖZCAN’IN TWİTLERİ‘KENDİSİ DE ZATEN İKRAR ETTİ’
“Parti içinden Atatürk resmini indiren ismin Zeynep Altıok olduğuna ilişkin çok sayıda bilgi aldım. Milletvekilleri de kendi aralarında Atatürk resmini indirenin Zeynep Altıok olduğunu konuşuyorlar. Zaten ‘resmi değiştirmek için indirdim’ diye ikrar da söz konusu.”

ATATÜRK’E SAYGISIZLIK EDENLERE KONTENJAN MI AYRILDI?

Aydınlık / Ankara
Eskİ YARSAV Başkanı CHP’li Ömer Faruk Eminağaoğlu, “CHP MYK’sında, Atatürk’e saldıranlar, saygısızlık edenler için artık her dönemde bir kontenjan mı ayrılmaktadır” diye sordu.
Eminağaoğlu, Atatürk’ün resmini odasından indiren milletvekilinin MYK üyesi yapıldığı yönündeki haberlerle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.
Eminağaoğlu, “ CHP Tüzük ve Programında da vurgulandığı üzere Atatürk ve de Atatürk ilke ve değerlerine bağlılık, CHP yönünden ayrıca özel bir öneme sahiptir. Atatürk resminin indirilmesi konusunun soruşturulması için tarafımca disiplin başvurusu yapılmıştır. Aylin Nazlıaka’nın yanında gerçekleştiği ifade edilen bu konuda kamuoyuna yansıyan bilgilerde eylemi gerçekleştiren kişi olarak Zeynep Altıok ismi sıklıkla geçmektedir. Zeynep Altıok’un da içinde yer aldığı CHP MYK, Genel başkan tarafından açıklanmıştır” dedi. Genel Başkanın, bu konuyu Yüksek Disiplin Kurulu’na önlemli sevk yönünden Parti Meclisi gündemine almadığına işaret eden Eminağaoğlu, “Bu durum, Zeynep Altıok sorusunun yanıtsız kalmasına ve adı geçenin MYK’da görev alabilmesine yol açmıştır.
Kamuoyuna yansıyan bilgilere, yapılan görevlendirmelere ve açıklanan MYK’ya bakıldığında, ‘CHP MYK’sında, Atatürk’e saldıranlar, saygısızlık edenler için, artık her dönemde bir kontenjan mı ayrılmaktadır’ sorusu sorulur olmuştur” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.