Arınç’tan Erdoğan’a: Her şeyden haberin var!

İmralı’ya gidecek İzleme Komitesi için ‘Haberim yok, gazetelerden öğrendim. Doğru bulmuyorum’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hükümet Sözcüsü Arınç’tan sert yanıt geldi. Erdoğan’ın her şeyden haberi olduğunu belirten Arınç, ‘Sorumluluk hükümettedir’ dedi

Arınç’tan Erdoğan’a: Her şeyden haberin var!
22 Mart 2015 Pazar 11:46

Aydınlık / Ankara
ABD koordinatörlüğünde Hükümet-PKK arasında yürütülen açılım, AKP’de bölünme yarattı. AKP-PKK arasında varılan anlaşma çerçevesinde oluşturulan “İzleme Komitesi”yle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümeti eleştiren sözlerine Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’tan aynı sertlikte bir çıkış geldi.  
AKP’de alttan alta yaşanan gerilim iyice su yüzüne çıktı. Erdoğan’la Davutoğlu ve ekibi arasında “Hakan Fidan olayı” ile zirveye çıkan kriz, Fidan’ın MİT’e geri dönmesi ile giderilmiş gibi sunuldu. Ancak krizin giderilemediği aksine daha da büyüdüğü  ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın dün yaptığı açıklamalar seçim öncesi AKP’de deprem etkisi yarattı.
‘HABERİM YOK DİYEMEZ’
Bülent Arınç dün Erdoğan’ın “açılım” sürecini denetleyecek ve İmralı’ya gidecek “İzleme Kurulu” ile ilgili olarak, “Gazetelerden okudum, haberim yoktu. Doğru bulmuyorum” açıklamasına sert  tepki gösterdi. Arınç, “Bugün yapılanlardan, yarın geleceğimiz noktadan sayın Cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir. Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında veya bakan arkadaşlarımız tarafından ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmaktadır” dedi. 
'AÇILIMI BİZZAT BAŞLATAN O'
Arınç, açılım sürecini Erdoğan’ın başlattığını belirterek “Çözüm süreci eğer 2005’te bugünkü Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır’da yaptığı konuşmayla başlamış, 2009’da daha büyük bir ivme kazanmış, 2012 Aralık ayında da İmralı ile görüşmelerin ifşa edilmesi suretiyle yeni bir şekil kazanmışsa, bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, çözüm sürecini başlatan, bugüne kadar sürdüren kişidir” ifadelerini kullandı. 
'TEPKİLER HİSSİ BEYANLARI'
İsim vermeden “Açılım”dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Erdoğan’la sürekli temas halinde olduğunu vurgulayan Arınç, “Çözüm sürecinde aktör olan bakan arkadaşlarımız tarafından kendilerine arz edilmektedir” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın, “Bundan hoşlanmadım, hoşuma gitmedi, soğuk veya sıcak karşıladım” sözlerinin kendisinin hissi beyanları olduğunu kaydeden Arınç, sorumluluğun hükümette olduğu mesajını verdi. Arınç, “Sorumluluk hükümetin üstündedir, bunları kendi özgün düşünceleri olarak kabul edebiliriz” diye konuştu.
Erdoğan’ın açıklamalarının kendisini de hükümeti de yıprattığını belirten Arınç, şu görüşleri savundu: “Sayın cumhurbaşkanımızın bu konuşmaları eleştirilere yol açabilir, üzülebilir, yıpranabilir Sayın cumhurbaşkanımız. Cumhurbaşkanımızın böyle konuşması, hatta hükümetimizi eleştiriyor noktaya gelmesi elbette hükümetimizi de yıpratabilir. Sayın cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimiz için bu konuşmaları hükümetimiz adına değil ama kendisini yıpratabilir diye düşünüyoruz... Hükümet olarak izleme komitesini uygulamakta kararlıyız. İzleme komitesinin faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu tür konuşmalar tereddüt oluşturmamalı. İzleme heyetindeki isimler yeni isimler değildir. Akil Adamlar heyetindeki isimlerdir. Cumhurbaşkanımız da bu isimleri çok sever ve takdir eder. İzleme heyetindeki kişiler hakkında olumlu düşüncelere sahibiz. Bu isimlerin tespit edilmesi konusunda hükümetimizin de verilecek görevler konusunda başbakanımızın da bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Yalçın Akdoğan’ın da katkısı büyüktür bunu biliyorum. Sayın Akdoğan’ın ve başbakanımızın söylediklerine itibar etmeli, diğer haberlere itibar etmemeliyiz.” Arınç bu sözleriyle Akdoğan’ın “Komiteye girecek isimleri konuşmadık” şeklindeki açıklamasını da yalanlamış oldu. Hükümet ile PKK/HDP görüşmelerinde “İzleme Heyeti”nde yer alacak isimler üzerinde anlaşıldığı ortaya çıktı.
'ÖCALAN'IN MESAJI OLUMLU'
Öte yandan Arınç, Öcalan’ın 21 Mart Nevruz Bayramı mesajı ile ilgili soruya da şu karşılığı verdi: “Bu mesaj her yönüyle olumdur. Bu mesajın verilmesini bile hükümetin bir başarısı olarak görüyorum. Sayın cumhurbaşkanımızın başarısı olduğunu biliyoruz.”
DAVUTOĞLU: AÇILIMI ERDOĞAN BAŞLATTI
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarının yankıları sürerken Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul’da konuştu. Davutoğlu’nun, Arınç gibi “Süreci Tayyip Erdoğan başlattı” demesi dikkat çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu,  Abdi İpekçi Spor Salonu’ndaki “Biz Birlikte Türkiyeyiz Bahar Şöleni” programına katıldı. Şenlikte sahne alan sanatçıları dinleyen Davutoğlu kürsüye çıkarak kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında çözüm sürecine vurgu yapan Davutoğlu, “Hükümetimiz adına, devletimiz adına  kararlılıkla vurguluyorum. Çözüm süreci ne pahasına olursa olsun mutlaka başarıya ulaşacaktır” dedi. Bugün ülkenin farklı bölgelerinde nevruz kutlamaları yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, açılım süreciyle ilgili şunları söyledi:  “2005’te sayın Cumhurbaşkanımız, Diyarbakır’da konuşma yaptıklarında Türkiye’de birçok demok-ratik hak yoktu. Orada o konuşmada sayın Cumhurbaşkanımız yeni bir dönemin önünü açtı. Bu ülkede etnik kimliğinden dolayı hiç kimseye ayrımcılık yapılmayacağının net ifadesini ortaya koydu.”
CUMHURBAŞKANI OLARAK KONU MANKENİ DEĞİLİM!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarına sert dille yanıt geldi. Denizli’de konuşan Erdoğan, “Parlamenter sistem, 10 Ağustos’ta bir daha geri dönüşü olmamak üzere milletimiz tarafından bekleme odasına alındı... Artık ok yaydan çıktı” dedi. Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle: “Artık Türkiye için yeni şeyler söylemek lazım. Hiç şüphesiz bu da sancılı olacak, sıkıntılı olacak. Artık ok yaydan çıktı. 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle Türkiye’de bir dönem fiilen bitmiştir. Kimilerinin 1876’dan, kimilerinin 1924’ten, bazılarının 1946’dan başlattığı parlamenter sistem, 10 Ağustos’ta bir daha geri dönüşü olmamak üzere milletimiz tarafından bekleme odasına alındı. Bu bekleme ne kadar sürecek veya ne zamana kadar sürecek? Ya mevcut uygulamaya anayasal zemin kazandırılana kadar ya da bunun yerine yeni bir sistem ikame edilene kadar... Bunun kararı da 7 Haziran seçimlerinde verilecek.
‘PATİNAJ YAPAN BİR ÜLKE İSTEMİYORUM!’
 Patinaj yapan bir ülke istemiyorum. Bizim sıçrayarak çok daha ileri gitmemiz lazım. Onun için de kaybedecek vaktimiz yok. 2011’de yeni anayasa yapma fırsatını kaçırmamızın ardından ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri hep beraber gördük. Kabuğunun içinde bir devlet, millet olamayız. Tarihte nasıl büyük bir milletsek bugün de öyle olmalıyız. Bizden beklenen o. Her fırsatta bu meseleyi aziz milletimle paylaşıyorum. Milletimin desteğini özellikle talep ediyorum. Tabii rahatsız oluyorlar. Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor diyorlar. Ne demek o? Yani Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olabilir mi? Bunlar kendilerine göre konu mankeni arıyorlar. Ben Cumhurbaşkanı olarak konu mankeni değilim.”
METİNER: BÜLENT ABİYE YAKIŞTIRAMADIM
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerinin kendini çok şaşırttığını söyleyen Mehmet Metiner, “Çok üzüldüm, ‘Cumhurbaşkanımızın hissi düşünceleri’ diye bir tanımlama beni rahatsız etti. Siyaseti iyi beceren biri değilim. Şu an şaşkınım ve üzgünüm” dedi. 
A Haber canlı yayınında konuşan ve sözlerini “Bülent ağabey beni bağışlasın” diye sürdüren Metiner şöyle konuştu: “Ben çok rahatsız oldum. Ben, bu üsluptan çok hoşlanmadım. Adaylık sürecine az bir süre kala bu konuşmaların yapılmasının doğru olmadığının farkındayım. Cumhurbaşkanı bu hareketin lideridir. Cumhurbaşkanı hissi konuşmaz. Davutoğlu ve Cumhurbaşkanımız bir bütündür. Bu sözleri içime sindirmediğimi Bülent ağabeye belirtmek istiyorum.”
AKP KULİSLERİNDE BOMBA ETKİSİ YARATTI
Arınç’ın açıklamaları, Ankara’da siyasi kulislere bomba gibi düştü. AKP yöneticileri gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Bir AKP yöneticisi, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: 
“Bülent Bey’in rahatsızlığını partide bilmeyen yok. Sayın Cumhurbaşkanımız kendisini birçok kez zor durumda bıraktı. Tabii Bülent Bey de buna çok bozuldu. Uzun süredir aralarında sorun var. Bizler Bülent Bey’in bir çıkış yapacağını düşünüyorduk. Ama 7 Haziran sonrası emekli olduktan sonra yapar diye düşünüyorduk. Erken yaptı.”  
'SEÇİM BÖLGEMİZE GİDEMEZ OLDUK'
İç Güvenlik Yasası nedeniyle TBMM Genel Kurul görüşmelerini takip eden AKP’li vekiller içinde bulundukları durumu şöyle anlatmışlardı:  “Dolmabahçe’de PKK ile yapılan ortak açıklama nedeniyle seçim bölgelerine gidemez olduk. Halkın bize tepkisi büyüyor. Hatta son günlerde bu tepkiler hakarete dönüşmeye başladı. Açılımı bir an önce bitirmezsek biz biteceğiz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mete VARDAL - 5 yıl önce
inşAllah açılımın altında kalır, hep beraberce batarsınız da bu millet sizden kurtulur.