Angajmanı değiştirin

Rus jetinin düşürülmesinin ardından Rusya ile ilişkiler normale dönmeye başlarken Ankara’dan Şam’a gönderilen sıcak mesajlar sonrası Suriye sınırı için uygulanan angajmanın yeniden gündeme alındığı öğrenildi

Angajmanı değiştirin
08 Temmuz 2016 Cuma 11:23

Aydınlık / Ankara
Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesine de yol açan angajman kurallarının değiştirilmesi için görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş Suriye’ye yönelik konulan angajman kurallarının yanlış olduğunu, milli angajman kurallarına dönülmesi gerektiğini bildirdi.
Suriye savaş uçakları ve helikopterlerinin sınırımıza yaklaşmasını önlemeye yönelik olarak uygulamaya konulan angajman kuralları yeniden gündemde. Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası ilişkilerin yumuşamaya başlaması ile birlikte Rusya’nın konuyu gündeme getirildiğini kaydeden kaynaklar, şunları belirtti: “Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerde Rusya ve Suriye’nin hassas olduğu silahlı gruplar var. Bu gruplar ABD-Türkiye-Suudi Arabistan-Katar tarafından destekleniyor. Angajman kuralları nedeniyle Rusya ile Suriye savaş uçakları ve helikopterleri etkili mücadele edemiyor. Rusya ve Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi için angajman kurallarında eskiye dönülmesine ihtiyaç var. Rusya bu konuda ısrarlı. Görüşmelerde Rus askeri temsilcileri bu konuyu gündeme getiriyorlar”.
Güvenlik kaynakları da Aydınlık’ın konu ile ilgili sorusuna, “Angajman kurallarında şu anda bir değişiklik yok. Siyasi görüşmeler sürüyor” yanıtını vermekle yetindiler.

YAPILAN YANLIŞTI
Türkiye’nin uygulamaya koyduğu angajman kuralları sonrasında Rus uçağının düşüldüğünü, sonrasında ise Türk uçaklarının sınıra yaklaşamadığına dikkat çeken uzmanlar, angajman kurallarının Türkiye’ye pahalıya patladığını vurguladılar. Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş da uygulanan angajman kuralları konusunda Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Suriye sınırında uygulamaya konulan ve bir Rus uçağının düşürülmesine yol açan angajman kurallarının yanlış bir uygulama olduğunu bildirdi. Uygulanan angajman kurallarının “hasmane” bir uygulama olduğunu kaydeden Karataş, “Açıklanan angajman kurallarında Suriye hava sahası ve Suriye toprakları hedef alınmıştır. Suriye topraklarında yönetime karşı silahlı mücadele eden birçoğu da uluslararası kuruluşlarca terörist olarak kabul edilen grupların korunması amaçlanmıştır. Bu milli angajman kurallarına aykırıdır” dedi.

ALTIN KURALLAR
Angajman kuralları için gerekli olan şartları da değerlendiren Karataş şu bilgileri verdi:
“Angajman kuralını uygulamak için birincisi düşmanca bir niyet (füze kilitlemesi gibi) olacak. İkincisi düşmanca yaklaşım (8-10 uçakla saldırı amaçlı uçuş, alçak irtifa gibi) hissedilecek. Üçüncüsü nefsi müdafaa (size saldırı durumunda) olacak. Bunların hiçbiri yokken angajman kurallarını uygulayamazsın. Ayrıca yaptığın her iş uluslararası hukuka uygun olacak. Suriye’de destek verdiğin grupları koruma amaçlı angajman kuralı olmaz. O zaman senin niyetin başkadır.”
Angajman için açıkladığı 3 kuralın “altın kurallar” olduğunu ifade eden Karataş, ABD ve Rusya’nın bu kurallara uydukları için birbirlerinin uçaklarını hiç düşürmediklerini vurguladı. Şu anda yapılması gereken şeyin dünyanın hiçbir yerinde olmayan angajman kurallarını hemen terk etmek olduğunu vurgulayan Karataş, “Yaptığımız yanlıştan dönmemiz gerekir. Bu bölgenin huzura kavuşması için de gereklidir. Rusya ve Suriye de bunu istemektedir. Suriye’de yaşanan mücadelede muhalif silahlı terör guruplarını desteklemek Türkiye’nin işi olmamalıdır. Türkiye angajman kurallarını değiştirirse bölgede teröre karşı mücadele daha sağlıklı yürür” diye konuştu.

ANGAJMAN KURALLARI NEDİR?
Angajman kuralları, “bir ülke yönetiminin, silahlı gücünün kullanacağı kuvvetin kapsamını ve derecesinin ne olacağına dair politik direktiflerini içeren bir mekanizma” olarak tanımlanır. Yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir.

ANGAJMAN DEĞİŞİKLİĞİNDEN SONRA NE OLMUŞTU?
22 Haziran 2012’de, Türk uçağının Suriye tarafından “hava sahası ihlali” gerekçesiyle vurulmasından sonra Türkiye angajman kurallarını değiştirdi. Yeni angajman kuralları gereği, Suriye tarafından sınıra yaklaşan her askeri unsur tehdit olarak değerlendirilip askeri hedef muamelesi görmeye başladı. Değişen angajman kurallarına ilk örnek, 3 Ekim 2012’de Suriye tarafından Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düşen top mermisine karşı Türkiye anında misilleme olarak Suriye’de tespit edilen askeri bölgeleri top atışına tutması oldu. Misilleme sonucunda 34 Suriye askerinin öldüğü iddia edildi.
Angajman kurallarının değiştirilmesinden sonra Suriye’nin kuzeyinde iki önemli gelişme ortaya çıktı. İlk olarak, Suriyeli teröristler, Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı’nın karşısındaki Suriye Babesselam Sınır Kapısı’nı, Karkamış’taki Cerablus Sınır Kapısı’nı ve Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı’nın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı’nı, sınır muhafızlarını öldürerek ele geçirdi.
İkinci önemli gelişme, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin yaşadığı bölgelerde PKK bağlantılı PYD adlı örgütün hakimiyet kazanması oldu. Bazı kentlerde, resmi binalara Suriye bayrakları indirilerek PYD bayrakları asıldı. Suriye Türkiye ile olası provokasyonlardan kaçınmak ve esas ağırlığını güney sınırına ve Şam bölgesine kaydırmak için Türkiye sınırındaki güçlerini aşağı çekmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.