Anayasadan ‘Türk’ siliniyor

Anayasadan ‘Türk’ siliniyor
16 Nisan 2015 Perşembe 04:35

Aydınlık / Ankara 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu AKP’nin seçim bildirgesini açıkladı. Bildirgede, AKP’nin 2002 yılında devraldığı ve Türkiye’yi borca batıran Derviş programına devam denilirken, “Dışa açık ve dünyayla entegre bir ekonomik yapıyla yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi, serbest piyasa ekonomisine dayalı ekonomik kalkınma anlayışımızın vazgeçilmez prensibidir. Birinci atılım dönemimizde bu prensiple, uyguladığımız politikalarla ülkemizi hem yerli hem uluslararası yatırımcı için cazip hale getirdik ve uluslararası sermaye girişinde büyük artış sağladık. İkinci atılım döneminde de ekonomik büyümeyi bu anlayışımızdan taviz vermeden sağlayacağız” ifadeleri kullanıldı. 

ZORUNLULUK KARARLARI 

Bildirgede ithalata dayalı sanayi ve büyümede sona gelindiği itiraf edilirken, izlenen politikalarda zorunluluktan yapılacak değişikliklere de yer verildi. Bu da bildirgede, “Önümüzdeki dönemde yurtiçi üretimi artırma ve ithalata bağımlılığı azaltma perspektifiyle, imalat sanayinin GSYH içindeki payının artırılması, yapısal dönüşüm açısından önem arz etmektedir. Cari açık konusunu da dikkatle takip ediyor, gerekli yapısal ve konjonktürel tedbirleri alıyoruz. Üretimde dönüşümün yüksek katma değerli ürünler lehine sağlanmasını, yerli girdi üretimini ve kullanımını teşvik ederek ithalata bağımlılığı ve bu suretle cari açığı azaltmayı amaçlıyoruz” diye yer aldı. 

500 MİLYAR İHRACAT HAYALİ 

Ekonomik kriz nedeniyle ihracat düşerken ve işsizlik artarken, AKP 2023 yılı için 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefi koydu. Önümüzdeki dönemde alınacak önlemler şöyle sıralandı: “İthalat bağımlılığını azaltmayı esas alan büyük ölçekli yatırımları ve stratejik sektör boyutlarını içeren yeni teşvik sistemini etkili olarak hayata geçireceğiz. Yerlilik oranını artırmak amacıyla, tedarik zincirindeki işletmeler arasındaki işbirliğini ve katma değer artışını sağlayacak kümelenme faaliyetlerini destekleyeceğiz.  

Türkiye’nin ihracat pazarlarındaki payını düşürmeden, AB dışı ülkelere olan mal ve hizmet ihracatını artırmak için gerekli düzenlemeleri yapacağız. Demir çelik sektörünün hurda girdiye olan bağımlılığını azaltacağız. Yerli makine üreticilerinin rekabet gücünü artıracak mekanizmalar oluşturacağız. Dâhilde İşleme Rejimi, ihracata yönelik üretimde yurtiçinden girdi tedarik edilmesini teminen gözden geçirecek ve gerekli tedbirleri alacağız. 2015 yılında 10 milyar TL nakit olarak hibe destek vereceğiz.” 

AKP seçim beyannamesinde anayasadan Türk adının çıkarılması ve PKK’ya özerklik yolunun açılması yer aldı. Bildirgede yer alan, “Yeni anayasa, milletimizin kültürel ve toplumsal çeşitliliğini tanıyan, herhangi bir etnik veya dini kimliğe referans yapmayan bir vatandaşlık tanımını esas alacaktır” ifadesi “Anayasadan Türk adı çıkarılıyor” diye yorumlandı. 

ÖCALAN’IN İSTEĞİ  

Beyannamede dikkat çeken bir başka konu da Öcalan’ın sık sık dile getirdiği “Avrupa Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı”na konan çekincelerin kaldırılmasıyla ilgili. PKK’nın bu talebi beyannamede, “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın çekince konulan paragraflarını gözden geçirerek, mahalli idarelere yetki aktarımını sürdüreceğiz” diye yer aldı. Beyannamede Erdoğan’ın büyük önem verdiği “başkanlık sistemi” ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Bir yandan vesayetçi bir şekilde kurgulanarak demokratik doğasından koparılmış parlamenter sistemin yol açtığı siyasal istikrarsızlıklar, öte yandan Yeni Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim dolayısıyla, başkanlık sisteminin daha uygun bir yönetim modeli olduğuna inanıyoruz.” 

ASKER SINIRDAN ÇEKİLECEK 

Kolluk güçlerinin sivil anlayışla yeniden yapılandırılması kapsamında jandarmanın İçişleri Bakanlığı ile bağının güçlendirileceği vurgulanan beyannamede “Sınırlarımızın korunmasından sorumlu olacak yeni, profesyonel bir sınır kolluğu teşkilatının kurulmasını sağlayacağız” denildi. 

KIDEM TAZMİNATI 

Davutoğlu işçilerin tepkisine yol açan kıdem tazminatı konusunu da gündeme getirerek üstü kapalı kıdem tazminatını kaldıracaklarının sinyalini verdi. Davutoğlu, “Çalışma hayatındaki katılıkları azaltarak, işletmelerin rekabet gücünü artıracağız. Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sosyal taraflarla diyalog içinde mevcut durum tespiti ve mevzuat çalışması yapacağız” dedi. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarik - 5 yıl önce
almana alman, fransiza fransiz, ingilize ingiliz, yunana yunan deniyor. anayasadan "türk" siliniyormus. peki bize yurtdisinda sorarlarsa bizler ne oldugumuzu söyleyecegiz?
Avatar
T.C vataninin bekcileri - 5 yıl önce
tabi silersiniz kendi vatanizniz degilki islamik teröristleri nerlerrde yasiyorlarsa sizlerinde vatanlariniz orada millete nasil mideler varmis ama bakin
Avatar
HÜSEYIN AKBAS - 5 yıl önce
aslinda yazacak cokseyde yok; bunlar Allah din dolan yalan; buhale geldiler bundan sonrasi Allahi bile kandirirlar gibime geliyor:
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
bu buluş, hangi geri zekâlı bir ruh hastasının fikridir? *matematikçi-bilim uzmanı *
Avatar
ali - 5 yıl önce
ikiz sözlesmelere göre özerklik talep ettinmi halk kendini yönetme hakkina sahip tabikide kendi dilinde kendi polisiyle kendi kurumlariyla sanirim öyle
burda sevr mi uygulanmak isteniyor ??sorun nedir biri bana izah etsin lütfen
ülkemizde etnik köken agizda sakiz gibi
almanyada alman uyruklu olmayan vatandaslara orurma izni verilir olay bu kadar basit birde almanyanin yabancilari entegre etme cabasi var yani almanlastirma
amerika ise kac etnik kökenli bir ülke
ingiliz kökenli ,arap kökenli ,alman kökenli ,fransiz ispanya.... onlar kendilerine biz amerikalayiz diyor kimlikleride amerikan vatandasi
oturma izni veya green car haklari var olay bu kadar basit
fransada almanyada veya amerikada bu uygulama olsa alman ismi anayasadan cikarilsa ülke ayaga kalkar sorumlularda yargilanir
bi kere kürt vatandaslarimiza su kitabi öneriyorum Prof de groot die hunnen
orada oguzhan in torununun ismi kürt diye geciyormus önce tarihimizi iyi bilelim