Amirallerden 12 mil tepkisi

Türkiye ile Yunanistan arasında varılan anlaşma sonucu Ege denizinde Yunanistan’ın ana kıtadan karasularını 10-12 mil, adalarda 6 mile çıkarması amirallerden büyük tepki aldı. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Türkiye’nin egemenlik haklarını ihlal edecek anlaşma için ‘Arkasında ABD var’ dedi

Amirallerden 12 mil tepkisi
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:04

Haber Merkezi
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığında bir heyetin Yunanistan ile yaptığı görüşmeler sonucunda Ege denizinde Yunanistan’ın ana kıtadan karasularını 10-12 mil, adalarda 6 mile çıkarması konusunda anlaşmaya varmasına amirallerden büyük tepki geldi. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, bu planın ABD tarafından dayatıldığını belirterek Türkiye’yi hem ekonomik hem de askeri alanda birçok açıdan kısıtlayacağını söyledi.

TATBİKAT YAPAMAYIZ
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz şöyle konuştu: “Eskiden beri Dışişleri’nin tutumu buydu. Yunanistan’ın karasularının 12 mile çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin batı kıyılarında Ege’nin açık deniz alanlarına çıkışıyla aynı şekilde Ege’den Akdeniz’e çıkışı ciddi biçimde etkilenecek ve Yunanistan karasularından geçmeden Akdeniz’e çıkışı mümkün olmayacaktır. Açık deniz alanlarının parçalanması ve küçülmesi sonucu Türkiye Ege’de askeri eğitim ve tatbikat yapamayacak, güvenliğine ilişkin tertip ve tedbirleri alma olanakları kısıtlanacaktır. Ege kıta sahanlığının ve dolayısıyla münhasır ekonomik bölge haklarının yani denizlerin dipleri ile su kitlesinin çok büyük bir bölümü Yunanistan’a ait olacak, bu kapsamda Türkiye’nin denize yönelik ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde engellenecektir. Açık deniz alanlarının Türkiye aleyhine azalması, Anadolu yarımadasının ve dolayısıyla Türkiye’nin doğuya itilmesi, jeopolitik bir cendereye sokulması anlamına gelir. Bu planın arkasında ABD var.”
2008-2009 arası Genelkurmay Yunanistan Dairesi Başkanlığı yapan emekli Tümamiral Fikret Güneş, bu anlaşma uygulamaya geçtiği takdirde egemenlik haklarımızın ihlal edileceğini belirterek, “Çok büyük hata olur, egemenlik haklarımız ihlal edilmiş olur. Aynı denizde iki farklı statü olmaz. Bir sonraki adım bütün Ege’de Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmaktır. Zaten biz ilk hatayı 3 milden 6 mile çıkararak yaptık. Bu çok büyük hata oldu. Yunanistan’ın karasuları 12 mile çıktığı takdirde Türk Deniz Kuvvetleri sahil şeridine sıkışmış durumda kalacak. Ayrıca Yunanistan ana karasına çok yakın adalar var. Yunanistan’ın kara suları 12 mile çıkarsa bu adaları da içine alacağından çok büyük bir hakimiyet alanı doğacak. Bunun hava sahasına da yansıması olacak. Hava sahası karasuları ile paralellik arz eden bir durumdur. Yunanistan’a 12 mil verilmesi Türk hava sahasını da olumsuz etkileyecek” dedi.

BALIK BİLE AVLAYAMAZ
Emekli Tümamiral Semih Çetin, Yunanistan’ın atacağı bir sonraki adıma dikkat çekerek, “Türkiye TBMM’den 6 milin üstüne çıkılmasını savaş nedeni sayan bir karar çıkarmıştır. Bunlar yok sayılarak mevcut statükonun bozulmasını doğru bulmuyorum. Yunanistan’ın ana karasından karasularını 12 mile çıkarması bizi çok etkilemez, ama bundan bir sonraki adım adaların da 12 mile çıkarılmasıdır. Bu Türkiye için çok büyük tehlike şu an Deniz Kuvvetleri’nin Ege’de yaptığı tatbikatların hiçbirini yapamayız. Daha açık söylersek Türkiye o durumda Ege’de balık bile avlayamaz” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.