Alman Meclisi yargıcını dinle

AİHM’in İsviçre’yi mahkum ettiği davada Büyük Daire’deki Alman yargıç Angelika Nussberger de Perinçek lehine karar vermişti. Alman Meclisinin de ona kulak vermesi bekleniyor

Alman Meclisi yargıcını dinle
02 Haziran 2016 Perşembe 11:44

Irmak Mete

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’deki Alman yargıç Angelika Nussberger, Perinçek-İsviçre davasında Perinçek lehine oy kullanmıştı. Alman Parlamentosu kendi yargıcını da hiçe sayarak, sözde “Ermeni soykırımı” yasa tasarısını bugün Alman Federal Meclisi’nde görüşecek.
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Ermeni Soykırımı’nı inkara” ceza hükmeden İsviçre’de, “Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır” dediği için ceza almıştı. Perinçek, İsviçre hakkında AİHM’de dava açtı. AİHM 2. Daire, Perinçek’i haklı bularak İsviçre’yi mahkum etti. İsviçre’nin AİHM’e yaptığı itiraz sonucu dosya Büyük Daire’ye taşındı. AİHM Büyük Daire, 15 Ekim 2015’te tarihi bir karara imza atarak davayı Perinçek lehine sonlandırdı.

İŞTE O GEREKÇELER
Uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin elini güçlendiren kararda şu önemli vurgular yer aldı: “1915 olayları Holokost (Yahudi Soykırımı) ile benzerlik göstermiyor. Soykırım bir suç tanımıdır. Bu konuda karar mercisi mahkemelerdir. Parlamentolar soykırım kararı veremez. Perinçek’in sözleri nefret söylemi kapsamında değerlendirilemez. İsviçre, Perinçek’in ifade özgürlüğünü ihlal etti.” Kararı daire başkanı da dahil toplam 17 yargıç oyladı. Oy çokluğuyla alınan kararda 7 yargıç karşı oy kullandı. Karara bu yargıçların karşı oy gerekçeleri de eklendi. Alman yargıç Angelika Nussberger ise Büyük Daire kararının bir bölümünün lehinde, bir bölümün aleyhinde ayrı bir karşı oy yazısı yazdı. Ancak nihai oylamada diğer 9 üyeyle birlikte Perinçek lehine oy kullandı. AİHM, yediye karşı 10 oyla Ermeni Soykırımı tartışmalarına son verdi.

NUSSBERGER: MAHKEME KARARI LAZIM
Yargıç Nussberger karşı oy yazısında “Böylesi hassas bir alanda, belirli tarihi bir davaya atıfta bulunmaksızın soyut bir şekilde ihtilaflı haklar üzerinde karar vermek yeterli olamaz” demişti. Yargıç Nussberger’in bu kararına rağmen, Almanya’da 3 parti Alman Federal Meclisi’ne “Ermeni Soykırımı”nı tanımaya yönelik yasa tasarısı sundu. Tasarı bugün meclis gündeminde görüşülecek.

YETKİN YOK OYLAMAYI REDDET
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Alman Meclisi’nin gündeminde olan Ermeni Soykırımı tasarısı oylamasını değerlendirdi. Perinçek şöyle konuştu: Federal Alman Meclisi, 2 Haziran 2016’da Ermeni Soykırımı tasarısını oylamayı gündemine aldı. Alman Meclisi bu konuda karar verme yetkisine sahip değildir. Sonucundan bağımsız olarak oylamanın kendisi bir yetki aşımıdır. Alman Meclisi bu oylama ile uluslararası hukuku zedelemektedir. 1948 Birleşmiş Milletler Soykırımı önleme Anlaşması açıktır. Soykırım, hukuki bir kavram olarak tanımlanmıştır. BM, bu konuda yargıda bulunma hakkını sadece söz konusu ülkenin ceza mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne vermiştir. Uluslararası hukukta tartışmasız olan bu yasa, en son AİHM tarafından da tekrar hatırlatılmıştır. AİHM de soykırımın hukuki bir yargı kavramı oluşturduğunu ve sadece söz konusu merciler tarafından değerlendirebileceğini tespit etmiştir.

‘İKİ AYRI KARARLA HÜKÜM VERİLMİŞTİR’
Bu temelde AİHM, 2 ayrı kararda Ermeni Soykırımı’nın olmadığına hükmetmiştir. Soykırım iddiasına karşı çıkan Perinçek’i cezaya tabi tutan İsviçre, Avrupa’nın en üst mahkeme kurulunda mahkum edilmiştir. Altını çiziyoruz: AİHM’nin kararı, Federal Almanya için de bağlayıcıdır. Bu nedenle Almanya, uluslararası hukuka karşı gelemez. Söz konusu tasarı derhal geri çekilmelidir. Çünkü Alman Meclisi yetkili bir mahkeme değildir.
Alman Meclisi’ne sesleniyoruz:
Meclis, uluslararası hukuka boyun saygılı olmalı, kendini mahkeme yerine koymamalıdır. Meclis bu tasarıyla nefreti teşvik etmemelidir. Meclis, Türk ve Almanların Almanya’da barış içinde yaşamalarını tehlikeye atmamalıdır. Alman Meclisi yetkili değildir! Alman Meclisi uluslararası hukuka saygılı olmalıdır! AİHM kararı Almanya için de bağlayıcıdır! Alman Meclisi Türk-Alman dostluğuna zarar vermemeli, nefreti teşvik etmemelidir! Alman Meclisi Türk ve Almanların barış içinde yaşamasını tehlikeye atmamalıdır! Alman Meclisi’ni, tasarıyı geri çekmeye çağırıyoruz.

‘MECLİS KARARI NEFRET SUÇUNU DOĞURUR’
Perinçek’in AİHM’deki avukatı Mehmet Cengiz, konuyla ilgili Aydınlık’a konuştu. Alman Yargıç Angelika Nussberger’in bazı noktalarda farklı görüş belirtmekle birlikte özü itibariyle karara katıldığını söyleyen Cengiz şöyle devam etti: “Alman yargıç da AİHM kararını veren diğer yargıçlar gibi; 1915 olayları hakkında verilmiş bir uluslararası yetkili mahkeme kararı olmaksızın ‘soykırımı tanıma’ gibi bir karar alınamayacağını, 1915’te yaşananların ‘Holokost’a benzemediğini, her iki olayın farklı olduğunu söylemektedir.”

‘47 DEVLETİ BAĞLAR’
AİHM’in, Avrupa Konseyi’nin en üst yargı organı olduğunu vurgulayan Cengiz şu noktaya dikkat çekti: “Kararları, aralarında Almanya’nın da bulunduğu Avrupa Konseyi üyesi 47 devleti bağlar. Diğer ülkeler için de uyulması gerekli bir uluslararası içtihat niteliğindedir. AİHM kararları ve Alman Yargıcın bu saptamaları ortadayken; Alman Parlamentosu’nda 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendiren bu girişimde bulunulması, uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi ‘nefret suçu’nu oluşturur.”

ALMAN VEKİLDEN ÖNERGE:
TASARI GERİ ÇEKİLSİN

İstanbul Büyükçekmece ve Almanya Gelsenkirchen “kardeş şehir” kurucu başkanı, Gelsenkirchen Büyükşehir Eski Belediye Başkanı ve CDU Milletvekili Oliver Wittke, Alman Meclisi’ne “Ermeni soykırımı kararının hiçbir tarafa bir yararının olmayacağını ve geri çekilmesi gerektiğini” savunan bir önerge verdi.

‘KİMSEYE FAYDASI YOK’
Wittke bunu Berlin’e giderek tasarının geri çekilmesi için çalışmalar yürüten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile görüştükten sonra yaptı. Başkan Dr. Akgün ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan Başbakan Merkel’ın partisi CDU Milletvekili Wittke, eğer tasarı geri çekilmezse bir grup arkadaşıyla birlikte 2 Haziran’daki oylamaya katılmayacaklarını belirtti. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Eski Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı da olan Wittke şunları söyledi: “Bu işin ne Almanya’ya ne de Türkiye’ye bir faydası var. Soykırım kararının alınması iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiler. Bu iş tarihçilerin işidir. Güncel siyasi meselelere alet edilmemeli. Önergede bunlara da değiniyorum.”
CDU Milletvekili Oliver Wittke, “Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin izlediği dış politika, Türkiye’de basın özgürlüğünün olmayışı, gazetecilerin hapsedilmesi, insan hak ve özgürlüklerinin ihlali elbette bizi de çok endişelendiriyor. Türkiye’nin adım adım Atatürk’ün kurduğu modern ve çağdaş bir cumhuriyet olmaktan uzaklaştırıldığını görüyoruz. Ancak Türkiye cumhuriyeti büyük bir ülkedir ve bu sorunların üstesinden gelir” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.