AKP’nin planlarına payanda oluyor

Bahçeli’nin ‘MHP anayasada oturmaya devam edecek’ sözleri muhalefet tarafından sert karşılandı. CHP’li Tezcan, MHP’yi AKP’nin planlarına payanda olmakla suçladı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Senem, Bahçeli’nin AKP’ye geçmişte olduğu gibi yine can simidi olacağını vurguladı

AKP’nin planlarına payanda oluyor
07 Mart 2016 Pazartesi 14:59

Zihni Erdem / Ankara
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “MHP anayasada oturmaya devam edecek” sözleri muhalefet partilerinin tepkisi çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP’yi AKP’nin planlarına payanda olmakla suçladı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, bu sözlerinin, bölücü anayasa masasının MHP, HDP ve AKP ile devamı anlamına geldiğini savunarak “Sayın Bahçeli, AKP’ye onun projelerine geçmişte olduğu gibi can simidi atarak kendisi kurtarmaya çalışıyor” dedi. Eski CHP milletvekili ve Anayasa Profesörü Süheyl Batum ise AKP’nin başkanlık sistemi için masaya ihtiyacı olduğu belirterek “Bu saatten sonra masaya oturan partiler figüranlık yapacaklar” görüşünü savundu.
Muhalefet partileri, CHP ve Vatan Partisi, Milli Anayasa Hareketi ve Anayasa Profesörü Süheyl Batum, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin önceki gün Anayasa masasıyla ilgili yaptığı “MHP masadan kaçmaz. 3 arkadaşımız orada oturuyor. Gelen olursa masaya otururlar. Gelen olmazsa iktidar partisi B planını ortaya koymalıdır. Bu referandum yoluyla da bu mümkün olabilir AKP’nin CHP’yi, diyalog kurmak suretiyle masaya davet etmesini diliyoruz. İktidar partisi masadan kalksa dahi MHP’li üyeler masada kalacaktır” açıklamasını eleştirdi. Aydınlık’a konuşan siyasi parti sözcülerinin ve hukukçuların değerlendirmeleri şöyle:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Masada kalmak MHP’nin kendi tercihidir. Bizim bu sürece nasıl baktığımız çok net. Biz anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesini, parlamenter sistem dışında başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizi ve yasalarımızdan darbe döneminde çıkartılan yasaların temizlenmesini istediğimizi söyledik.
Bunun üzerine Meclis Başkanı masayı dağıttı. Biz aynı noktayız. Şimdi, MHP lideri, böyle bir çağrı yapmış ise bu çağrı AKP’nin planlarına payanda olmaktır.

‘SÖZLERİ, BÖLÜCÜ MASANIN DEVAMI ANLAMINA GELİYOR’
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Nusret Senem: Sayın Bahçeli yaptığı açıklamada ‘MHP yeni anayasa masasında kalacak’ demiş. Bu, bölücü anayasa masasının MHP, HDP ve AKP ile devamı anlamına geliyor. ‘Yeni anayasa’ dayatması ABD’nin PKK’yı hendekten kurtarma, Türkiye’nin üniter devlet yapısını özerklik dayatması ile parçalanması, Türk milletinin anayasadan çıkarılması ve bir mafya rejimi olacağı açık olan Başkanlık Sistemi’nin kurulmasını öngörüyor.
Bahçeli masadaki ortaklarıyla bunları müzakere edeceğini açıklamış oldu. Türk milleti bu dayatmaları püskürtecektir. Sayın Bahçeli’nin açıklaması parti içindeki bölünmenin çok ciddi boyutlara vardığının da bir ifadesidir. AKP’ye onun projelerine geçmişte olduğu gibi can simidi atarak kendisi kurtarmaya çalışıyor havası da bu açıklamada hissedilmektedir.
CHP Muğla Milletvekili Milletvekili Ömer Süha Aldan: MHP, anayasa değişikliğini ile ilgili masayı kendi iç sorunlarını kamuoyunda uzak tutmak için bir araç gibi görüyor.
Eski CHP Milletvekili Şahin Mengü: Kimi diktatörleşebilmek, kimi Sevr’i hayata geçirebilmek, kimileri de kendi kifayetsizlikleri tartışılmasın diye Anayasa değişikliği istiyorlar.

‘MASADAKİ PARTİLER FİGÜRAN OLUR’
Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum: Bu meclis ancak anayasa değişikli yapabilir. Masa, Başkanlık ve federasyon için kuruldu. Başkanlıktan veya federasyondan biri olmazsa, bu anayasa değişikliği de olmaz. Meclis Başkanı yeniden masayı toparlamaya çalışıyor. Çünkü Başkanlık sistemini getirmek için ihtiyaçları var. Başkanlık konusunda kendi içinde de fire verecek olan AKP, 330 bulamayacağını anladı. AKP masadaki tartışmaların yaratacağı toz bulutu içinde böyle bir değişikliği, “Demokratik anayasa yapıyoruz” “darbe anayasasını ortadan kaldırıyoruz” gibi gerekçelerle, HDP’yle ve CHP’den ayartacağı 10-15 milletvekiliyle geçirmeye çalışacak. Bu saatten sonra o masada oturan partiler kim olursa olsun figüranlık yaparlar, başka bir şey yapamazlar. MHP’nin bu masada oturup ne yapacağına gelince bunu, MHP’liler düşünsün ve söylesin.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.