AKP’de Yüce Divan paniği

Dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi konusunda fire olasılığının yüksek olduğunun farkında AKP yönetimi grup yönetimine, vekiller üzerine sıkı markaj uygulanması talimatı verildi

AKP’de Yüce Divan paniği
03 Ocak 2015 Cumartesi 11:05

Aydınlık / Ankara
Haklarındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi için AKP içinden en az 52 milletvekilinin, gizli oylamada Yüce Divan yönünde oy kullanmaları gerekiyor. AKP yönetimi, fire olasılığının yüksek olduğunun farkında. Bu nedenle grup yönetimine, vekiller üzerine sıkı markaj uygulanması talimatı verildi.
EN AZ 8 OY GEREKİYOR
Eski bakanlarla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını inceleyen Meclis Soruşturma Komisyonu, AKP’li komisyon başkanı ve komisyon üyelerinin ayak oyunları nedeniyle bugüne kadar geciktirilen yüce divan oylamasını, yine bir engel çıkarılmazsa Pazartesi günü gerçekleştirecek. Muhalefet kanadı, komisyondaki oylama açık yapılacağından, iktidar partisinin bu aşamada fire vermesine fazla ihtimal vermiyor. Soruşturulan bakanlar hakkında, kendilerine yöneltilen her suçlama için komisyonda ayrı ayrı oylama yapılacak ve bu işlem açık oylama şeklinde gerçekleşecek. Oylamalardan herhangi birinde, Yüce Divan kararı çıkabilmesi için en az sekiz oy gerekiyor. Dolayısıyla komisyondaki 9 AKP’li vekilden en az 3’ünün bu yönde oy kullanması şart.
ESAS KARAR GENEL KURUL’DA VERİLECEK
Oylama sonucu çıkacak kararla birlikte komisyon, raporunu yazıp Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iletecek. Başkanlık da komisyon raporunun Genel Kurul’da görüşülmesi için tarih belirleyecek. Komisyondan, bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde bir karar çıkmamış olsa dahi, muhalefet partileri Genel Kurul’da raporun görüşüldüğü oturumda bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde önergeler verecek. İşte, sürecin en kritik aşaması da bu olacak. Genel Kurul’daki Yüce Divan oylaması ise gizli oylamayla yapılacak. Genel Kurul’dan Yüce Divan kararı çıkabilmesi için salt çoğunluk gerekiyor, yani 276 oy. Meclis’te muhalefet partilerinin ve bağımsızların sandalye sayıları 224. Yüce Divan kararının çıkabilmesi için hem muhalefetin firesiz Genel Kurul’a katılıp bu yönde oy kullanmaları gerekiyor hem de AKP’den en az 52 milletvekilinin bakanların Yüce Divan’a sevki yönünde oy kullanmaları gerekiyor. 
AKP YÖNETİMİ TETİKTE
AKP yönetimi Genel Kurul’da yapılacak oylamada fire verilme ihtimaline karşı harekete geçti.  Komisyonda oylama geciktirilerek  zaman kazanan AKP yönetimi şimdi de milletvekillerini ablukaya aldı. Aydınlık’a ulaşan Yüce Divan lehinde oy verebileceğini düşündüğü milletvekilleri için harekete geçti. İddialara göre, özellikle üç dönem engeline takılan ve ‘küskünler’ olarak da adlandırılan grup ile iddiaların muhatabı olan bakanlardan biri veya birkaçıyla husumeti, küslüğü, rekabeti olan vekiller tek tek belirlenip, her bir isim için ayrı bir ikna yöntemi uygulanıyor. Grup yönetiminin Ocak ayı ortasından sonra bu baskılarını daha da artıracağı, vekillerle birebir görüşmeler yapılacağı, grup başkanvekillerinin Meclis’teki odalarının bir anlamda ‘ikna odası’ seklinde kullanılacağı ifade edildi.  
Bu arada, fire vermesinden şüphelenilen milletvekillerinin bakanlıklardaki taleplerinin yerine getirilmesi için de harekete geçildiği öğrenildi. Bu milletvekillerinin gerek yöresel, gerekse şahsi taleplerinin yerine getirilmesi için bakanlarla tek tek görüşülmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.
DÜNDEN BUGÜNE YÜCE DİVAN...
Yüce Divan’da 1964 yılından bu yana bir başbakan ve 16 bakan yargılandı. Yargılanan isimlerin 6’sının, Çevre ve Şehircilik’in eski hali olan Bayındırlık ve İskan bakanları, olmaları dikkat çekici. Yüce Divan’da ilk yargılanan, dönemin Ticaret Bakanı Mehmet Baydur oldu. Baydur beraat etti. Yüce Divan’da yargılanan tek başbakan ise Mesut Yılmaz’dı. Yılmaz hakkındaki karar ise ertelendi. Yüce Divan’da yargılanan diğer isimler, görevleri ve haklarında verilen kararlar şöyle:  
Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar (suçlu), 
Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı (suçlu)  
Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi (suçlu) 
Bayındırlık Bakanı Selahattin Kılıç (beraat) 
Devlet Bakanı İsmail Özdağlar (suçlu) 
Bayındırlık ve İskân Bakanı İsmail Safa Giray (beraat) 
Bayındırlık ve İskân Bakanı Cengiz Altınkaya (beraat) 
Devlet Bakanı Güneş Taner (erteleme)  
Bayındırlık ve İskân Bakanı Yaşar Topçu (erteleme) 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer (erteleme) 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan (beraat) 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan (beraat) 
Devlet Bakanı Recep Önal (beraat).
Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın (beraat)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Çoban - 6 yıl önce
sağlık bakan mehmet müezzinoğlu: yüce divan'a güvenmiyoruz, yolsuzlukları kendimiz temizleriz :( kendilerine güveni olmayanın yüce divana güveni nasıl olsun :)