AKP’de Saraylılar Hocacılar çatışması

Ayrışma AKP TBMM grubuna ve il ilçe örgütlerine yayılırken, Davutoğlu ekibinin Erdoğan’a yakın AKP’lilere ‘Saraylılar’, Erdoğan’a yakınlar da Davutoğlu’na yakınlara ‘Hocacılar’ diye hitap etmeye başladı. Saray çevresinde ‘Zarrab’ın tutuklanmasından memnun olanlar var. Birilerinin önü açılmaya çalışılıyor’ yorumları öne çıkıyor

AKP’de Saraylılar Hocacılar çatışması
04 Nisan 2016 Pazartesi 14:14

Aydınlık /ANKARA
Türkiye’de sorunlar derinleştikçe AKP’de ayrışma arttı. “Korku ile sağlanan birliktelikte” erozyon yaşandığı vurgulanıyor. Erdoğan tarafında yer alanlara “Saraylılar”, Davutoğlu safında yer alanlara da “Hocacılar” denmeye başlandı.
AKP’de yaşanan gerilim ayrı toplantıları gündeme getirdi. Erdoğan’a yakın parti yöneticileri ve bakanlar sık sık kendi aralarında bir araya gelirken, Davutoğlu’na yakın milletvekilleri ve bakanlar da kendi arasında toplanmaya başladığı öğrenildi. Taraflar birbirlerinin faaliyetlerini takip ederken, yaşanan bölünmenin boyutunun da giderek büyüdüğü bildirildi.
Tarafların normal bakanlar kurulu ve AKP MYK, MKYK toplantıları öncesinde kendi, aralarında toplanarak tavır belirledikleri belirlendi.
Ayrışma giderek AKP TBMM grubuna ve il ilçe örgütlerine yayılırken, Davutoğlu ekibinin Erdoğan’a yakın AKP’lilere “Saraylılar” adını takarken, Erdoğan’a yakın AKP’liler de Davutoğlu’na yakın isimlere “Hocacılar” diye hitap eder oldu.

KORKU İLE SAĞLANAN BİRLİKTE EREZYON VAR
AKP’deki ayrışma konusunda bilgi veren AKP’li kaynaklar, Türkiye’nin sorunlarının giderek büyüdüğünü vurgularken, sorunların büyümesinin parti içinde farklılıkları öne çıkardığını bildirdiler. 7 Haziran’da 3 Dönem Kuralı bahanesiyle, 1 Kasım’da da “yenilere yer açma” gerekçesiyle aday yapılmamış bir AKP kurucusu, “Başkanlık, cemaatle mücadele, açılım, Suriye, ...” gibi konularda partide ciddi ayrışmalar yaşandığını doğrulayarak, “Bu sorunlar yetmezmiş gibi şimdi de ‘dokunulmazlık’ tartışması yaşanıyor. Parti kurulduğu günlerdeki birliğini kaybetti. Korku ile sağlanan birlikte de erozyon yaşanıyor. Yarının ne olacağını kestirmek zor. Metal yorgunluğu var. Kırılma yaşanabilir. Ayrı toplantıları biz de duyduk. Bunlar iyiye işaret değil. ANAP’ı hatırlatıyor” diye konuştu.

DAMAT HAZIRLANIYOR
“Saraylılar” ekibinin içinde kritik isim Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Ancak aynı ekipteki damat Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a dikkat çekiliyor. Grup içinde gizli “Binalici” ve “damatçı” saflaşması olduğu ifade ediliyor. Erdoğan’a doğrudan bağlı isimler Binali Yıldırım’la temasta olsalar da damatla birlikte hareket etmeye, onunla gözükmeye özen gösteriyorlar. AKP kulislerinde, “Binali Bey Başbakanlık bekliyor, ama yine hayal kırıklığına uğrayabilir. Cumhurbaşkanı damadı hazırlıyor” yorumları yapılıyor.

DAVUTOĞLU İTTİFAKI
AKP’de Davutoğlu ekibinin sayısı az. Milletvekili listeleri sarayda hazırlandığı için doğrudan Davutoğlu ile bağı olanların sayısı 10-15 civarında. Ancak Davutoğlu her fırsatta milletvekillerini arkasına alma taktiği izliyor. Son “dokunulmazlık” tartışmasında da aynı yöntemi izledi ve milletvekillerine “ben sizin gibi düşünüyorum ama biliyorsunuz...” mesajı vererek Erdoğan’ı işaret ettiği ifade konuşuluyor. “Gizli Hocacı”ların sayısının arttığı konuşuluyor. Davutoğlu’nun dış desteği fazla. Bunu da milletvekillerine ve örgütlere hissettiriyor. AKP’de bu durum, “Davutoğlu’nun en büyük avantajı” olarak yorumlanıyor. Ama henüz sonuç alıcı bir gücü bulunmuyor.

ZARRAB’IN TUTUKLANMASI
Bu arada Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasının Davutoğlu’nun elini güçlendirdiği vurgulanıyor. Saray çevresinde, “Zarrab’ın tutuklanmasından memnun olanlar var. Birilerinin önü açılmaya çalışılıyor” yorumları öne çıkıyor.

BAŞKANLIK KIRILMASI
AKP kulislerinde çok konuşulan konulardan biri de “Yeni Anayasa ve Başkanlık” oylaması. Oylamada 330 bulunamaması durumunda Erdoğan’ın zor durumda kalacağı, bunun da Davutoğlu’nun işine geleceği ifade ediliyor. “Saraylı” ekip de bu konuda “Hocacı” ekibi takibi almış durumda. Kimlerin kimlerle temas kurduğunu izleniyor. Erdoğan AKP grubundan emin olamadığı için durumu garantiye almadan teklifi oylatmak istemiyor. Hatta gruptaki kırılma nedeniyle “partili cumhurbaşkanı” formülünü gündeminde ilk sıraya aldığı konuşuluyor.

BAŞBAKAN SIKINTILI
AKP’de Davutoğlu’nun son günlerdeki konuşmalarına dikkat çekiliyor. AKP kurucularından eski bir bakanın değerlendirmesi şöyle:
“Davutoğlu’nun son dönemdeki konuşmaları tamamen din üzerine kaydı. Uzun uzun cami, minare, din edebiyatı yapıyor. Bunları çıkarırsanız konuşmalarından hiçbir şey kalmıyor. Gazeteci arkadaşlarla sohbet ediyorum, ‘Davutoğlu’nun konuşmalarından haber yapmakta zorlanıyoruz.
Başlığa çıkacak konu bulamıyoruz’ serzenişleri var. Gerçekten de öyle. Bir parti başkanı ne zaman işi gücü bırakıp dine sarılıyorsa işleri iyi değildir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.