AKP'nin önünü açan Kemal Derviş CHP'yle anlaştı

DSP-ANAP-MHP koalisyonunun dağılmasına neden olan ve AKP iktidarının önünü açan Kemal Derviş yeniden sahnede. Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında Kemal Derviş’le birlikte çalışacaklarını açıkladı

AKP'nin önünü açan Kemal Derviş CHP'yle anlaştı
27 Mart 2015 Cuma 09:32

Aydınlık / Ankara 

Kemal Derviş, Kılıçdaroğlu’nun “dışarıdan bakanlık” teklifini kabul etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde Kemal Derviş ile görüştü. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Derviş ortak açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Kemal Derviş’le hem Türkiye’nin, hem dünyanın sorunlarını görüştük. Özellikle ekonomi konusu Sayın Bakanın uzmanlık alanı. Ekonomiye yaptığı katkıları, Türkiye’yi krizden çıkarma aşamasındaki çabalarını sadece CHP olarak biz değil bütün Türkiye takdirle anıyor” dedi.  

CHP’NİN SEÇİM BİLDİRGESİ DERVİŞ’TEN 

Bu arada CHP’nin seçim bildirgesi de Derviş’in kontrolünden geçti. Kılıçdaroğlu bu durumu, “Bu süreç içerisinde bizim ekonomi programımız üzerinde de seçim bildirgemiz üzerinde de konuştuk. Kendi düşüncelerini aldım. Önemli katkıları oldu. Bana göre çok verimli bir görüşme. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum” sözleriyle anlattı. 

CHP PROGRAMINI GÖRÜŞTÜK 

Kemal Derviş de yaptığı açıklamada, CHP’nin de söz sahibi olduğu bir iktidar kurulursa o zaman tekrar görüşeceklerini bildirdi. Kılıçdaroğlu ile CHP’nin programındaki yenilemeleri de konuştuklarını anlatan Derviş, “Bir çoğu gerçekten yeni ve Türkiye’ye çok yararlı olabilecek unsurlar. Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Hem uluslararası şartlar, hem de içerdeki şartlar hakikaten durumu zorlaştırıyor. Umarım 7 Haziran’dan sonra daha kararlı olmak, yönetimde büyük hamleler yapmak gerekiyor ifadelerini kullandı. 

CHP’DE GÖREV 

Açıklamasında sık sık sosyal demokratlığına vurgu yapan ve 70’li yıllardan buyana sosyal demokrat ve CHP’li olduğunu vurgulayan Derviş, CHP iktidarında görev alabileceğini bildirdi.  

Derviş şunları söyledi:”Bu seçim yarışına girmem mümkün değil. Zaten Genel Başkan da benden böyle bir şey istemedi. Ama sosyal demokrat boyutu güçlü olan CHP’nin de söz sahibi olduğu bir iktidar kurulursa o zaman tekrar görüşürüz dedik.  

Tabii bir görev sözkonusuysa o doğrultuda sosyal demokrasiyi ve Türkiye’yi sosyal demokratik yönden geliştirmek için görev almak benim için her zaman bir büyük mutluluk kaynağı olur.”  

Tekrar söz alan Kılıçdaroğlu da, “Yıllarını sosyal demokratik kültüre vermiş, o konuda çok önemli çalışmalar yapmış bir uygulamacının, sosyal demokrat kültürü içselleştirmiş bir siyasetçinin bize katkı vermesi çok ama çok önemli. Sizin vereceğiniz katkı inşallah CHP iktidarında sadece CHP’ye değil, Türkiye’ye verilmiş önemli bir katkı olacaktır.” 

ABD’NİN 2001 OPERASYONU DERVİŞ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLMÜŞTÜ 

Ecevit’in Başbakanlığı’nda kurulan DSP-ANAP-MHP koalisyonu sırasında uluslararası finans çevreleri peş peşe ekonomik krizler çıkardı.  

Daha sonra birdenbire ekonomi yönetiminin başına Amerika’da Dünya Bankası’nda çalışan Kemal Derviş atandı. Bu atama ekonomi çevrelerinde “ABD hazinenin başına atama yaptı” şeklinde değerlendirildi.  

“15 günde 115 yasa” sloganıyla yabancıların dayattığı tüm yasaları Meclis’ten geçirilmesini sağlayan Derviş, Ecevit’in “DSP’ye katıl” çağrılarına soğuk baktı.  

Daha sonra İngiltere’de bulunduğu bir sırada “Türkiye’ye yeni bir senaryo lazım” diyerek koalisyonu dağıtmak için düğmeye basan Derviş, Hüsamettin Özkan, İsmail Cem ile Yeni Türkiye Partisi’nin (YTP) kuruluş çalışmalarına katıldı.  

Ecevit Hükümetini dağıtan Derviş Türkiye’yi erken seçime sürükleyerek, Irak’ın işgali öncesinde AKP’nin iktidara getirilmesinin önünü açtı. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlyas ÇIĞŞAR - 5 yıl önce
abd ileride kullanacağı insanları mevkiler vererek besler, günü geldiğinde de kullanır. kemal derviş bunlardan birisidir. bir insanın dünya bankası'nda veya bm kalkınma başkanlığı'nda çalışması onun başarılı birisi olduğu anlamına gelmez. bu kişiler bu makamlarda kullanılacağı günü bekleyen durumundadırlar. kemal derviş ülkemizin uluslararası tekellerin pazarı durumuna getirilmesinin altyapısını hazırlamıştır. eğer şu anda ülkemizde üretim ekonomisi yerine borçla tüketim ekonomisi yürürlükteyse bunu sorumlusu kemal derviş'tir. kemal kılıçdaroğlu'nun kemal deriş'i chp'nin olası iktidarında ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olmasını istemesi uluslararası serrmayeye "size engel olmayacağız, ülkeyi birlikte yönetelim" mesajıdır. tayyip erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi için ekmeleddin ihsanoğlu'nu kılıçdaroğlu'nun kulağına fısıldayan da kemal derviş'tir. demek ki şu anda emperyalistler açısından ülkemizde yönetim problemi vardır, bu nedenle kendileri doğrudan yönetmek istiyorlar
Avatar
gerçek - 5 yıl önce
ne yapmış derviş! devlet bankalarını babasının malı gibi dağıtanların düzenini bozup disipline etmiş. 60 yılda biriken, her 10 yılda bir tekrar eden krizlerin faturasını o'na çıkarmak çok ucuz bir politika. erken seçimi de mhp istemiştir. hatırlayalım..