AİHM’de tarihi karar

AİHM Büyük Dairesi Perinçek-İsviçre Davasında nihai kararını açıklıyor. Vatan Partisi Genel Sekreteri Dr.Serhan Bolluk, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin ve Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz, Perinçek-İsviçre Davası'ndaki son gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenlediler

AİHM’de tarihi karar
09 Ekim 2015 Cuma 15:16

Vatan Partisi Genel Merkezi'nde Genel Sekreter Dr.Serhan Bolluk, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin ve Perinçek İsviçre Davasında Perinçek’in avukatı olan Mehmet Cengiz, AİHM Büyük Daire’de görülmekte olan Perinçek-İsviçre Davasındaki son gelişmeleri aktardıkları bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında özetle şu açıklamalarda bulundular:

AİHM Büyük Dairesi, “Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin Perinçek-İsviçre Davası’nda verdiği nihai kararını, 15 Ekim 2015 günü duruşmalı oturumda açıklayacak. Avrupa Parlamentolarının “Ermeni Soykırım”ını tanıyan Türkiye aleyhtarı kararlarının rafa kaldırılması sonucunu doğuracak bu duruşmaya Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek de katılacak.
Bilindiği gibi, 2005 yılında Sayın Rauf Denktaş başkanlığında oluşturulan Talat Paşa Komitesi, “Ermeni soykırımı” yalanlarına karşı yurtdışındaki milyonlarca yurttaşımızı seferber ederek Batı başkentlerinde mücadele başlattı.
Bu çalışmalar kapsamında, “Ermeni soykırımı” iddialarının “emperyalist bir yalan” olduğunu vurgulayan Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek, bu açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı.
Doğu Perinçek bu karara karşı bireysel başvuru hakkını kullanmış ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmüştü.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi’nin, 27 Aralık 2013 tarihinde verdiği kararda, İsviçre mahkum edilmişti.
Karara göre;
- 1915’te olaylarının niteliği tartışmalıdır. Bu konuda alınmış bir yargı kararı yoktur.
- Bu açıdan da 1915’de yaşananlar, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımından farklıdır.
- Konu, tarihçilerin tartışmaları gereken ve tartışmakta oldukları bir husustur. Dolayısıyla bu konuda parlamentolar ve mahkemeler karar veremez.
- 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelendirilemeyeceğinin savunulmasını yasaklamak ve bunu cezalandırmak, düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Bu tür yasaklamalar ve cezalandırmalar AİHS’nin 17. maddesi kapsamında değerlendirilemez.
İsviçre Hükümeti bu karara karşı AİHMi Büyük Dairesi nezdinde itiraz etmişti. 28 Ocak 2015 tarihinde Strazburg’da AİHM Büyük Dairesi’nde yapılan duruşmaya Doğu Perinçek ve onun safında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsviçre ve onun safında Ermenistan Hükümeti katılmıştı.
AİHM Büyük Dairesi, 9 Temmuz 2015 günü nihai kararını verdi. Kararın yazılımı tamamlandı. Karar, 15 Ekim 2015 günü, yerel saatle 11.45’te Strazburg’da yapılacak duruşmada dünya kamuoyuna açıklanacak. Duruşmada Doğu Perinçek de hazır bulunacak.
AİHM’nin vereceği bu nihai karar, 42 Avrupa Konseyi üyesi devleti doğrudan, diğer devletleri ise uluslararası hukuk açısından bağlar.
AİHM’nin vereceği bu karar, bugüne dek Avrupa Parlamentolarında alınan Türkiye aleyhtarı kararlar ve uygulamalar açısından tarihi bir öneme sahip olacak.
AİHM Büyük Dairesi, 2. Daire’nin kararını beklentimiz doğrultusunda onadığında;
- “Ermeni soykırımını tanıma” kararı alan devletler, bu parlamento kararlarını geri almak zorunda kalacaklardır.
- Mevzuatlarında “Ermeni soykırımını inkar”ı suç kabul eden ve cezalandıran devletler, mevzuatlarını derhal değiştirmek durumundadırlar.
- İsviçre, Doğu Perinçek hakkında verilen ve AİHM tarafından AİHS’ne aykırı olduğu saptanan ceza mahkemesi kararını iptal etmek, mahkemelerince benzeri kararlar alınan devletler de, bu kararları ortadan kaldırmak zorundadırlar.
- 1915 olaylarını ders kitaplarında “soykırım” olarak niteleyen devletler, müfredatlarını buna göre değiştirip, düzelteceklerdir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.