AİHM Avrupa’nın namusunu kurtardı

AİHM kararının Türkiye'deki yankıları sürüyor. Türk siyasetinin önemli isimleri kararı yorumladı.

AİHM Avrupa’nın namusunu kurtardı
16 Ekim 2015 Cuma 14:14

Zihni Erdem - Olcay Kabaktepe / Ankara

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu: Türkiye açısından büyük bir zaferdir. Düşünce özgürlüğü kazanmıştır. Sadece Türkiye açısından değil Avrupa değerler sistemi açısından da çok önemli bir karardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa’nın namusunu kurtarmıştır. Büyük bir yurtseverlik örneği sergileyen Doğu Perinçek ve bu davaya sahip çıkan meslektaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

SİYASİ SONUÇLARI OLACAK
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: İfade özgürlüğü konusunda bir tartışmanın lehimize sonuçlanması fevkalade önemli. hükümetin kötü dış politikasından dolayı içeride ve dışarıda yara alan ve mevzi kaybeden bir haldeyiz. Bu karar bir moral oldu. hem de enteresan bir tarafı da var. Bu hükümetin, zamanında terör örgütü üyeliğiyle ve anayasal düzeni değiştirmekle suçladıkları bir kişi (Doğu Perinçek) Türkiye için fevkalade önemli, bir hukuki, ama aynı zamanda son derece siyasi sonuçları da olacak, özelikle olumsuz sonuçlansaydı çok önemli siyasi sonuçlar doğurabilecek bir konuda önemli bir başarı kazandı. Bir hukuk zaferi kazanılmış bir durumda. Hukuk zaferi ama siyasi sonuçları da olacak. Burada bir hakkı teslim etmek gerekiyor.

‘ERMENİLER ARTIK NORMALLEŞMELİ’
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar: Ermeni tezleri bir şekilde çökmüş oldu. 1915’in olaylarını Türkiye aleyhine bir kampanyaya dönüştürmüşlerdi. Bu aşamadan sonra, Azerbeycan’dan işgal ettikleri Karabağ’daki topraklardan çıktıktan sonra Ermenilerin, bir normalleşme sürecine girmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu sağlayanlara teşekkür ediyoruz.

‘TÜRKİYE ADINA SEVİNDİRİCİ BİR KARAR’
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan: Türkiye adına sevindirici bir karar. Düşüncenin özgür olması anlamında da önemli bir karar. Dilerim AİHM bakış açısı Türkiye’de de düşünce suçları anlamanda örnek olur. Bir anlamda Türkiye’nin kendini savunması açısından da bir başarıdır bu. Türkiye Avrupa karşısında ezik ya da edilgen bir pozisyondaydı. Bu anlamda da verilen kararı önemli buluyorum.

‘TÜRKİYE’NİN YÜZÜNÜ AĞARTAN KARAR’
Eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: AİHM bu konuda ilk kararı aldığı vakit, Doğu Perinçek’e “Ermeni soykırımı yalanına karşı milleti illetten kurtardın, sağol” diye bir telgraf çekmiştim. Şimdi onu tekrarlıyorum. Hem siyasal bakımdan hem hukuksal bakımdan Türkiye’nin yüzünü ağartacak bir karardır. ‘Geçmişimizle yüzleşelim’ diyerek, sürekli Türkiye Cumhuriyeti, hatta daha öncesine giderek, kötü imaj yaratmak isteyenlere de önemli bir ders mahiyetindedir.

‘GÜZEL BİR DERS’

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu: Gözümüz aydın. Konuyu bilmeden konuşanlara aslında çok iyi bir ders olduğunu düşünüyorum. Özür dileyenlerden tutun da soykırım iddiasında bulanarak siyaset yapmaya kalkışanlara çok güzel cevap oldu. Dünya’da bize yaptığı bu haksızlığı anlar, bir daha böyle şeylere girişmezler.

‘BANA GÖRE SOYKIRIM VAR’
HDP milletvekili Altan Tan: Ben, bir soykırım olduğu kanaatindeyim. Benim fikrim b,u ama, bunun zıddını da birileri söyleyebilmeli. Söylüyor diye cezalandırmak doğru değil. Ben ‘Soykırım vardır’ derim, bir başkası “yok’ der. Bu tartışabilmeli, konuşulabilmeli. Neticede, bu işler bu şekilde olmaz, yani mahkemeler yolunu doğru bulmuyorum.
‘herkesin perinçek’i kutlamasını dilerim’

AKP Kurucusu ve Adalet Bakanı Ertuğrul Yalçınbayır:
Karar bizi fevkalade sevindirmiştir. Perinçek’in bu konuda inisiyatif almasını kutluyorum. Perinçek gibiler bizim için önemli. Bakın burada, bunlar hakkında kurumsal olarak süreci işletmek gerekirken, ilgili kurumlarımız üzerine düşeni yapmamıştır. ‘Birinci dünya savaşında karşılıklı mukatele olmuştur’ demek suç mu? Sayın Perinçek’in bu mücadelesi Türkiye’de düşünce özgürlüğü nedeniyle yatanlar bakımından da, Türkiye’de düşünce özgürlüğünü kısanlar bakımından da önemli bir mesajdır. Bu bakımdan bütün partiler, bireyler, özellikle de yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Perinçek’i kutlamalarını temenni ederim.

‘EMPERYALİZMİN ÇÖKÜŞÜ BAŞLADI’
Vatan Partisi MKK Üyesi Ferit İlsever: Sadece yüzyıllık yalanı bitirmiyoruz burada. Önümüzdeki tarihi döneme de atıf yapıyoruz. Amerikan emperyalizmine bir müdahaledir, bir dönüm noktasıdır. Bu bağımsız Türkiye yolunda kazandığımız çok önemli bir adımdır.
Türkiye bundan sonra daha başı dik duracak, özgürlüğüne, bağımsızlığına daha sıkı sarılacak. Amerikan emperyalizminin çöküşü başlamıştır. Soykırım yalanı artık tarihçilerin gündemindedir. ABD, BOP projesini 4 ayağı tam olmadan sürdüremez. O ayaklardan biri verilen kararla çöktü. Artık masa sallanıyor.

SOSYAL MEDYADAN DESTEK YAĞDI
AİHM kararı twitter’da en çok konuşulan konu olurken Perinçek’in mücadelesi desteklendi.
Emre Kongar: Perinçek’in AİHM başarısı çok önemli. Ben de karşılıklı katliam MUKATELE olduğu düşüncesindeyim. Ermeni Aleytarlığı yapmamaya dikkat ediniz! Fransa ve İsviçre gibi ülkeler “Soykırım değildir” demeyi yasaklamış ve ceza koymuştu. Perinçek bu saçmalığı mahkum ettirdi! Bir tarihsel ve siyasal olayı, yasa çıkararak karara bağlamak gibi bir ikiyüzlülüğü Perinçek önlemiştir. Büyük başarıdır.
Tufan Türenç: AİHM insan hakları açısından doğru bir karar verdi. Bu savaşı veren Doğu Perinçek ile arkadaşlarını kutlarım. Bu önemli bir mücadeleydi. Haklılıklarını dünyaya kabul ettirdiler.
Barış Yarkadaş: Doğu Perinçek ve arkadaşları önemli bir mücadele verdiler. Türkiye’yi büyük bir yükten kurtardılar.
Bedri Baykam: Perinçek’in AİHM zaferi, demokrasi, düşünce özgürlüğü ve tarihbilimin zaferidir. Tek yanlı ırkçı dayatmalarla kimse artık tarihe hükmedemeyecek.
Nasuh Mahruki: Ermeni Soykırımı yalanlarına karşı en büyük zaferimizi kazandık. Bu başarıda payı olan tüm yurttaşlara helal olsun.
Nusret Güner: Perinçek’i, Ermeni Soykırımı yalanına karşı başarısından ve Türkiye’nin prestijine
katkılarından dolayı kutluyorum.
Mevlüt Çavuşoğlu: AİHM’in sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili dayatmaları ifade özgürlüğüne aykırı bulması emsal teşkil edecek yerinde bir karardır.
Faruk Loğoğlu: İfade özgürlüğünün zaferi. Ermeni iddialarına ağır bir darbe. Perincek’e teşekkür borçluyuz.
Ahmet Yavuz: AİHM’nin kararı Doğu Perinçek’in kararlı mücadelesinin sonucudur. Kendisini ve katkı verenleri kutluyorum.
Türkiye Cumhuriyeti Riga Büyükelçiliği: Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e bu onurlu mücadele için teşekkür etmek gerekir. Doğu Perinçek’e teşekkür borçluyuz.
Yasin Aktay: Doğu Perinçek’e verdiği bu kararlı mücadele ve zafer için tebrik ve teşekkür ederiz, AİHM Perinçek’i haklı buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Yiğidin hakkını yiğide vermek gerek. Aylar öncesi yapılan ilk mahkemede, partiler temsilci gönderdiler. Bir partiden mebus seçilen, parti değiştirince bakan olan birine dediler ki sen de mahkemede bulun. Yanıt aynen şöyle olmuş: " Ne yani; gidip de Dr. Doğu PERİNÇEK'İN şovunu mu izleyeceğim!" İnsanın zekâ ve mayasını ölçen soru ve ifadeler vardır. Üst düzey yönetimlere getirilen insanların, ilgili testten geçirilmesi şarttır. Örneğin konulardan biri de şu olabilir: "Devlet, katil terör örgütüyle masaya oturamaz." Bakalım bizimki ne yanıt verebilecek... AİHM'NİN kararına duyarlık gösteren herkesle duygudaş olduğum için mutluyum. *matemat5ikçi, bilim uzmanı*