Açıklamalar birbirini tutmadı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında önceki gün akşam saatlerinde yapılan ve terör saldırıları ile Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalardaki farklılıklar dikkat çekti.

Açıklamalar birbirini tutmadı
21 Şubat 2016 Pazar 11:49

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında önceki gün akşam saatlerinde yapılan ve terör saldırıları ile Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalardaki farklılıklar dikkat çekti. Görüşmeye dair Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan paylaşılan bilgi notunda, Obama’nın Suriye rejiminin ve YPG’nin kuzeybatı Suriye’deki ilerlemesinden endişe ifade ettiği belirtirken; Beyaz Saray, Obama’nın sadece “Suriye rejiminin ilerlemesinden endişe duyduğunu” bildirdi.
Beyaz Saray, Obama’nın Türkiye’den “aynı bölgeye yönelik top atışlarını kesmesini istediğini” de ifade etti. Ankara’nın notunda, Obama’nın “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkının altını çizdiği” söylenirken, Beyaz Saray bildirisinde, “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına” dair hiçbir atıf yer almadı.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN YAPILAN AÇIKLAMA
“Suriye rejiminin ve YPG’nin son dönemde Suriye’nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama, bölgede Türkiye ve ılımlı Suriye muhalefeti ile gerilimlere neden olan, DAİŞ’le ortak mücadele çabalarımıza da darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulunmuştur.
ABD Başkanı Obama, görüşme sırasında, ABD’nin bir NATO müttefiki olarak, Türkiye’nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığını ifade ederek, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkının altını çizmiştir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Suriye’deki çatışmaların durdurulması konusunda Münih’te varılan mutabakatı desteklediklerini vurgulamışlardır. İki lider, Rusya ve Esed rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları gibi provokatif eylemlere derhal son vermeleri çağrısında bulunmuşlardır. PKK dahil tüm terör örgütlerine karşı işbirliğini artıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAİŞ’le mücadelenin ortak hedefleri olduğunu belirtmişlerdir.”

BEYAZ SARAY’DAN YAPILAN AÇIKLAMA
“Başkan Obama, Suriye rejiminin Suriye’nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını belirtti ve Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile ılımlı muhalif güçleri ile tansiyonu artıran ve kuzey Suriye’de IŞİD’le ortak mücadele çabalarımıza darbe vuran eylemelere derhal son verilmesi çağrısında bulundu.
Başkan Obama, YPG’nin bu bölgedeki koşullardan avantaj sağlayarak yeni topraklar ele geçirmemesini ve Türkiye’den de karşılıklık esasına göre itidal göstererek bölgeye yaptığı topçu ateşini durdurmasını teşvik etti.
Obama, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığının altını çizdi. İki lider, Münih’te düşmanlıkların durdurulması anlaşmasını desteklediklerini belirtti ve Rusya ile Esed rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları derhal son vermeleri çağrısında bulundular. Liderler, PKK dahil her türlü terörizme karşı işbirliğini derinleştirme sözü verdiler ve IŞİD’i zayıflatma ve yenilgiye (yıkmak) uğratma hedefini yinelediler (hatırlattılar).”

ERDOĞAN: MEŞRU MÜDAFAA DURUMUNDAYIZ
Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “UNESCO Gastronomi Kenti: Gaziantep” programında konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehditlerle mücadele noktasında, Suriye’de ve terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde, her türlü operasyonu yapma hakkına sahip olduğunu söyledi. Erdoğan şunları ifade etti: “Geldiğimiz yer artık bir meşru müdafaa durumudur. Hiç kimse Türkiye’nin kendisine yönelik terör eylemleri karşısında meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz. Ülkemizin bu hakkını engellemeye yönelik tavırları, kimden gelirse gelsin doğrudan Türkiye’nin varlığına yönelik bir girişimdir. Ankara’daki son terör eylemi dahil, topraklarına, vatandaşlarına, birliğine, beraberliğine yönelik tüm saldırıları gerekirse kaynağında bertaraf etmekteki kararlılığını bir kez daha ifade ediyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.