ABD’ye tavır komşulara mesaj

Org. Akar, Efes Tatbikatı’nda, ‘İttifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar karşılıklı bir ahittir’ dedi. Akarkomşularla ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin de altını çizdi

ABD’ye tavır komşulara mesaj
01 Haziran 2016 Çarşamba 11:00

Haber Merkezi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Efes Tatbikatı’nda isim vermeden ABD ve NATO’yu eleştirdi. Akar, “TSK bölgemizde ve dünyada, barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara da destek sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar, karşılıklı bir ahittir” ifadelerini kullandı. Akar’ın “ittifaklar” sözüyle ABD liderliğindeki “IŞİD karşıtı koalisyon”u kasdettiği değerlendirildi.
Komşularla dostane ilişkiler geliştirilmesini isteyen Org. Akar, TSK’nın en öncelikli görevinin terörle kararlı mücadele olduğunu da söyledi. ABD askerlerinin YPG arması takması üzerine Ankara-Washington arasında gerilimin yükseldiği son günlerde Akar’dan gelen sözler, ABD’ye mesaj olarak değerlendirildi. PYD ile ortak operasyon yapması ve Türkiye’ye verdiği sözleri tutumaması gerekçesiyle Ankara’dan ABD’ye yönelik sert açıklamalar gelmişti.

SAVAŞI BAŞLAMADAN BİTİRMEK
Org. Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı Efes Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü’nde yaptığı konuşmada risk ve tehditlerin sürekli değiştiği günümüzde TSK’nın güçlü olması gerektiğini vurguladı. Güçlü bir ordunun etkin, caydırıcı ve saygın olabileceğini vurgulayan Akar, “Güçlü bir ordunun esas varlık sebebi, barış ve kriz dönemlerinde caydırıcılık sağlamak, savaşı başlamadan bitirmektir” dedi. Dost ve müttefik ülkelerle benzer tehditlerle mücadele ettiklerini kaydeden Akar, icra edilen tatbikatla müttefik ülkelerin birliklerinin birbirini tanıması, eğitim ve tecrübe paylaşımı için uygun bir ortam oluşturulduğunu bildirdi. Akar konuşmasında şu mesajları verdi:

KOMŞULARLA DOSTLUK
“Türkiye, komşularıyla dostane ilişkiler geliştirilmesi ve sorunların çözülmesi için diplomatik ve askerî iletişim kanallarını her zaman açık tutmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri daima sorunların öncelikle diyalog yolu ile çözümünden yana olmuştur. Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemiz ve bölgenin huzur ve güvenliğini bozan ihlallere duyarsız kalması, bunlara müsaade etmesi beklenemez.
Türk Silahlı Kuvvetleri bölgemizde ve dünyada, barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara da destek sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar, karşılıklı bir ahittir. Türk Silahlı Kuvvetleri; gücünü sadece sahip olduğu silahların cins ve miktarından değil, bağrından çıktığı asil milletimizin ordusuna duyduğu güven ve sevgisinden almaktadır.

BİTENE KADAR TERÖRLE MÜCADELE
Türk Silahlı Kuvvetleri, en öncelikli görevi olarak, terörle mücadele harekâtını, siyasi direktif doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Asker, polis, korucularımızın omuz omuza ve ölürsem şehit, kalırsam gazi inancıyla yürüttüğü bu mücadelede hiçbir sivil ve masum vatandaşımızın zarar görmemesi için azami gayret ve dikkat sarf edilmektedir. Mücadelemiz, etnik ve mezhep ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın güvenliği sağlanana ve terör bitene kadar devam edecektir.

SINIRLARIN GÜVENLİĞİ
Türk Silahlı Kuvvetleri, karada, denizde ve havada ülke sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Yasadışı sınır geçişlerini engellemek maksadıyla özellikle Suriye ve Irak hudutları ile Ege Denizi’ndeki birliklerimiz ve varlığımız; personel, teknoloji ve kaynaklar bakımından takviye edilmiştir.

MODERNİZASYONUNDA YERLİ OLANAKLAR
Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunu öncelikle yerli imkânlarımızla gerçekleştirmek hedeflenmektedir. Ancak her türlü teknik ve teknolojinin kazanılmasının ötesinde, güvenliğimizin gerçek teminatının ise teknik ve teknolojinin üretilmesi olduğu düşünülmektedir. Bu hedef doğrultusunda; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç ve sorunları, harp sanatı ile harp silah, araç ve gereçlerindeki gelişmeler, kaynak ve personel miktarındaki azalmalar ve bölgemizdeki krizlerden alınan dersler çerçevesinde geliştirilen ‘TSK-2033 Türk Silahlı Kuvvetleri Kurumsal Gelişim Projeleri’ne yönelik çalışmalarımız da yoğun bir şekilde devam etmektedir.”

Tutulmayan sözler neler?
Org. Hulusi Akar’ın, konuşmasındaki “İttifaklar kurulurken verilen sözler karşılıklı ahittir” ifadeleri “Tutulmayan sözler neler?” sorusunu gündeme getirdi. Askeri kaynaklar, Org. Hulusi Akar’ın çıkışındaki şifreyi iki noktada değerlendirdi. İlki NATO’daki konumuyla ilgili. Türkiye’nin NATO içerisindeki yükümlülüklerine karşılık anlaşmalarda “Türkiye’nin menfaatleri”ne de dayalı taahhütler veriliyor. Ancak yine çeşitli anlaşmalara dayanarak kullanılan İncirlik başta olmak üzere Diyarbakır’daki üsler ve Türk limanlarından PKK, PYD, YPG gibi terör örgütlerine destek niteliğinde adımlar atılması askeri rahatsız ediyor.

TERÖRİSTLE İŞBİRLİĞİ
Diğeriyse, Suriye, Irak ve Ortadoğu’da “teröre karşı bölgesel işbirliği ve barışı koruma” temelinde kurulan koalisyonun uygulama koşullarını tanımlayan sözleşmeler... Benzer şekilde, bu alandaki işbirliğinde de Türkiye’nin menfaatlerinin dikkate alınmadığı, verilen sözlere uyulmadığı, aksine teröristlerle işbirliğine gidildiği saptanıyor.
Her iki alanda da Türkiye’nin hakları gözardı edildiğinden, Org. Akar’ın sitemlerinin hedefinde başta ABD olmak üzere NATO üyesi ülkelerin olduğu, ancak “olabildiğince diplomatik bir dille gündeme getirildiği” değerlendiriliyor.

TATBİKATIN MESAJI
Bu açıklamanın Efes Tatbikatı günlerinde yapılması da anlamlı. Çünkü, Efes Tatbikatı, TSK’nın harbe hazırlığını gösteren müşterek bir harekat niteliğinde. Bu yılki tatbikatta, Org. Akar, “Biz TSK olarak harbe hazırız” mesajı veriyor. Öte yandan “Bileşik harekat” niteliği kazanan tatbikatta, ilk kez “terörizmle mücadele” vurgusu yapıldı. Bu vurguyla tatbikata katılan ülkelere “Birlikte hareket edeceksek teröre de karşı durun” mesajı verilmiş oldu.

HIMARS’LAR GELMEDİ
Tutulmayan sözlerden biri de Suriye sınırına konuşlandırılması planlanan Amerikan Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) hâlâ gelmemiş olması. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde bu duruma şu sözlerle tepki göstermişti: “Bu konuda vardığımız anlaşmada da maalesef ABD sözünü tutmuyor. Biz tamamen hazırız, şimdi de bu anlaşmaları uygulamak yerine gidip YPG arması takıyorlar. Yaptıkları gerçekten müttefikliğe de dürüstlüğe de sığmaz. Tam çifte standart.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.