ABD koridoru IŞİD’le zorluyor

Türkiye ile Rusya arasındaki buzların erimesi Suriye-Türkiye sınırında açılmak istenen koridoru engelleyecek. Bu nedenle koridoru IŞİD’le zorlayan ABD ‘Türkiye’de IŞİD terörü artacak’ propagandasıyla Türkiye’ye gözdağı veriyor

ABD koridoru IŞİD’le zorluyor
03 Temmuz 2016 Pazar 11:37

Aydınlık / Ankara
ABD, Türkiye-Suriye sınırında “PYD koridoru” kurma planını hayata geçiremeyince IŞİD’i devreye soktu. Son günlerde CIA ve bağlantılı kuruluşlar peş peşe “Türkiye’de IŞİD terörü artacak” propagandası yapmaya başladı. Türkiye’de IŞİD militanlarının sayısı ve dağılımı konusunda haritalar ve bilgiler piyasaya sürülürken, IŞİD terörünün artacağı analizleri öne çıktı. IŞİD propagandasını yapan “Amak” adlı haber ajansı da IŞİD’in her an eyleme geçmeye hazır uyuyan hücrelerinin infografik haritasını yayınladı. Haritada Türkiye’nin önemli yer tutması dikkat çekti.
New York Times’ın El-Kaide ve IŞİD uzmanı, gazeteci Rukmini Callimachi de bu haritayı paylaşarak “Uyuyan hücrelerin bulundukları ülkeler arasında Türkiye’yi görmemiz ile Atatürk Havalimanı saldırısı arasında bir paralellik olduğuna dikkat çekiyor” ifadesini kullandı.

CIA PLANI
Türkiye’deki istihbarat örgütlerinde uzun süre üst düzey görev yapan bölge uzmanları “Türkiye’de IŞİD eylemleri artacak” analizlerinin tahminden öte önümüzdeki dönemde izleyecekleri yol haritası olduğunu vurgulayarak, “Bu işlerle uğraşan herkes bilir ki yapılanlar analiz değil projedir. Bir taraftan kamuoyu hazırlanırken, diğer yandan ülkeyi yönetenlere ‘istediklerimizi yapmazsanız bunlar olur’ mesajı verilir” dediler.

ABD HEDEF Mİ ŞAŞIRTTI?
Savunma, Güvenlik ve Dış Politika analisti Cahit Dilek de ABD tarafından yapılan açıklamalara dikkat çekti. Atatürk Havalimanı saldırısından sonra ABD’nin 35 civarında IŞİD’linin terör saldırıları yapmak üzere Türkiye’ye giriş yaptığı bilgisine sahip olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Dilek özetle şunları söyledi:
“ABD Büyükelçiliği web sayfasından kendi vatandaşlarına terör uyarısı yaptı. ABD yayınladığı uyarıda Türkiye’nin güneydoğusundaki illeri ismen sayıyor, İstanbul, Ankara, İzmir gibi illeri saymıyor bile. Uyarıda Türkiye’de bir IŞİD saldırısı olsa da Suriye sınırına yakın bölgelerde olabileceği algısı öne çıkıyor.
ABD’nin Türkiye’de saldırı yapmak üzere IŞİD’lilerin Türkiye’ye girdiğini, bizzat kendisinin verdiği Avrupa örneğindeki terör saldırılarının o ülkelerdeki büyük şehirlerde, başkentlerinde olduğunu bilmesine rağmen Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısına Türkiye’nin büyük şehirlerinden hiç bahsetmemesi dikkat çekicidir. Yine saldırı sonrasında medyaya sızanlara göre Türk istihbarat birimlerinin Atatürk Havalimanı’na bir saldırı olabileceğine yönelik bir istihbaratı ilgili kurumlarla paylaştığı iddia ediliyor. Eğer hakikaten böyle bir istihbarat var idiyse bunun istihbarat paylaşımı ve IŞİD’le mücadele işbirliği kapsamında Amerikalılar ile de paylaşılmış olmasını bekleriz.
Hal böyle olunca da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki kapsamlı IŞİD terör saldırısına yönelik bir uyarının ya da en azından İstanbul’un ABD’nin uyarısında neden yer almadığı sorusu akla gelmektedir. Bunun devamında da ‘acaba ABD dikkatleri güneydoğuya çekerek İstanbul’daki büyük terör saldırısı öncesinde Türk istihbarat ve güvenlik güçlerinin dikkatini başka yere çevirip hedef mi şaşırttı?’ şeklinde ikinci bir soru yine akıllara geliyor?”

RUSYA’YA MESAJ
Aydınlık’a konuşan emekli bir istihbarat üst düzey yöneticisi şu görüşleri savundu: “CIA, MOSSAD, MI5 gibi istihbarat örgütleri Rusya ile ilişkilerin açıklanan noktaya geleceğini çoktan biliyorlardır. Bu anlaşma Suriye-Türkiye sınırında açılmak istenen koridor açısından çok anlamlı. Türkiye-Rusya anlaşırsa koridor engellenir. ABD bunu biliyor. Bu nedenle Türkiye’ye gözdağı veriliyor. Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıyı da bu çerçevede değerlendirmek lazım. ABD koridoru IŞİD’le zorluyor. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden ikisinin Rus pasaportu taşıyan Rakim Bulgarov ve Vadim Osmanov olması da çok anlamlı. Rusya ile anlaşan Türkiye Rus vatandaşı IŞİD’ci ile vuruluyor. Mesaj çok açık.”

YABANCI EYLEMCİ SAYISI ARTIYOR
IŞİD uzmanı Serhat Erkmen IŞİD’in Türkiye’deki varlığında ve eylemlerinde yabancı sayısının arttığına dikkat çekti. Erkmen’in bu konudaki değerlendirmeleri şöyle: “Mayıs ayında Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen saldırıdan sonra Türkiye’de sınır geçişi yapmaya çalışanlar hariç, 208 IŞİD elemanı yakalandı. Bunların 41’i yabancıydı. Haziran’da yapılan operasyonlarda 61 kişi yakalandı. Bunların 46’sı yabancıydı. Son haftalarda İstanbul’da emniyet güçlerinin sansasyonel eylem hazırlığı içinde olduğunu söylediği hücrelere yönelik yapılan operasyonlarda 27 kişi yakalandı bunların 23’ü yabancıydı. IŞİD’in daha önce yaptığı eylemlerde ağırlıklı olarak Türkler vardı ama özellikle Gaziantep’teki Emniyet Müdürlüğü saldırısından sonra, emniyet kuvvetlerinin verilerine göre, engellenen eylemleri düzenleme hazırlığı içinde olanların önemli bir kısmının da yabancı olduğunu görüyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.