ABD havadam PKK karadan

PKK’nın Suriye kolu PYD, Tel Abyad kentindeki 11 Türkmen köyünü Amerika öncülüğünde kurulan IŞİD’e karşı koalisyonun verdiği destekle ele geçirdi. Amaç, o bölgelere Kürtleri yerleştirmek

ABD havadam PKK karadan
14 Haziran 2015 Pazar 10:45

Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Tel Abyad’daki 4 Türkmen köyünü ele geçirdiğini söyledi. Aydınlık’ın bölge kaynaklarından ulaştığı bilgiye göre boşaltılan köy sayısı 11. 

'TÜRKMENLER TÜRKİYE'YE DOĞRU YOLA ÇIKTI'
Cevizci, yaptığı açıklamada, PYD’ye bağlı YPG güçlerinin Türkmen köylerini boşaltmayı ve o bölgelere Kürtleri yerleştirmeyi amaçladığını belirtti. Son günlerde Türkmenlere yönelik saldırıların arttığını anlatan Cevizci şunları kaydetti: “Türkmenler öz yurtlarından göçe maruz bırakılıyor. Böylece bölge tamamen Kürtleştirilerek burada bir kanton oluşturulmaya çalışılıyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının desteğiyle Tel Abyad’a bağlı, Kuneytra’ya sınır Türkmenlerin yaşadığı Dedeler, Babıl Hava, Bilal Çete ve Sirt köyleri dün itibarıyla PYD’nin kontrolüne geçti. Bu bölge, Suriye’de olayların başladığı 2011 yılından beri ilk defa PYD kontrolüne geçen köyler oldu.”
Cevizci, Babıl Hava ve Sirt köyleri çevresinde halen çatışmaların devam ettiğini hatırlatarak “Bunun yanında yine Tel Abyad’a bağlı 12 bin nüfuslu Hamam Türkmen kasabasında yaşayan halkın büyük bölümü Türkiye’ye doğru yola çıktı. Bazıları da terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki Rakka’ya sığındı” dedi.
Cevizci, dış güçlerin, Suriye’deki savaşın ardından Kürt yoğunluklu Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını ortaya çıkarttığını belirtti. Daha önce bu kantonlar arasında coğrafi bir bütünlük olmadığını dile getiren Cevizci, “Son gelişmelerle Cezire kantonundan hareket eden PKK-PYD güçleri Kobani kantonu arasında yer alan Tel Abyad’ı ele geçirmeyi planlıyor. 
Emellerine ulaşırlarsa burası Kobani ve Cezire kantonuyla birleşecek. Dolayısıyla uluslararası kamuoyunda sıkça konuşulan “Kuzey Suriye Projesi”nin gerçekleşmesi yolunda da ilk adım atılmış olacak. Daha sonra ise Afrin bölgesi bu 2 kantonla birleştirilecek” diye konuştu.
ABD'DEN SAVUNMA
Cevizci, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına paralel Kürt bölgesi oluşturulmaya çalışıldığını sözlerine ekledi. 
Suriye’de PYD’ye alan açan ABD, son günlerdeki gelişmelerin basına yansımaya başlaması üzerine savunmaya geçti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, ABD öncülüğündeki koalisyonun havadan desteğini alan PYD’ye bağlı YPG güçlerinin, Suriye’nin kuzeydoğusunda halkın yurtlarından kaçmasına neden olduğuna dair haberlerden kaygılı olduklarını öne sürdü. Günlük basın brifinginde konuşan Rathke, “Bölgedeki hava saldırılarımızın odak noktası da IŞİD ile mücadele, başka herhangi bir amacı yok” dedi.
ABD DESTEĞİYLE İLERLEDİLER
Tarık Sülo Cevizci’ye Türkmenlere yönelik saldırıların ayrıntılarını sorduk. Cevizci, PKK/PYD unsurlarının ABD desteği yokken kontrolü kaybetmek üzere olduğunu belirterek “ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonları başlayınca PYD ilerlemeye başladı” dedi. Cevizci, şöyle devam etti: “Hedefleri Suriye’nin kuzey sınırları ile Türkiye’nin güney sınırlarını etkisizleştirmek. Böylece Cizire kantonundan, Ayn el Arap’tan başlayarak Mardin, Siirt, Şırnak, Diyarbakır’a uzanan bir derinlik yaratmak istiyorlar.” 
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, ABD destekli etnik temizlik hareketinde Türkmenlere yönelik saldırılar da son dönemde yoğunlaştı. Bu çerçevede PKK/PYD saldırılarından Türkmen köyleri Hammam Türkmen, Dedeler, Bilal Çete, Damışlı, Doğaniye, Zeybekiye, Sirt, Bebül Hava, Kuneytra, Sülük, Aziziye köyleri etkilendi ve boşaltıldı. Bu bölgelerde yaşayan Türkmenler PKK/PYD katliamından kurtulmak için Türkiye sınırına kaçtı. 
YPG'DEN 'KÖYLERİ BOŞALTIN' TEHDİDİ
Türkmenlerin, PYD’nin silahlı kanadı YPG’liler tarafından köylerini boşaltmaları yönünde tehdit edildikleri ortaya çıktı. Al Jazeera Türk’e konuşan Türkmenlerden Ömer Dede, “Türkmen köyleri 1,5 yıldır IŞİD zulmü altındaydı. Şimdi de koalisyon uçaklarının desteğiyle ilerleyen YPG tarafından açıkca köylerimizi boşaltmamız yönünde tehdit ediliyoruz. Son günlerde bize açıkca köylerinizi boşaltın, yoksa yakarız diyorlar. Şu an tam hasat dönemi ve kimse köyünü, evini ve binbir emekle ektiği ekinleri YPG’ye bırakmak istemiyor” dedi. Dede’ye göre, bölgede yeni bir dizayn var ve IŞİD bu projenin maşası işlevini görüyor. Dede ayrıca şunları anlattı: “IŞİD koalisyon tarafından yenilgiye uğratılarak bölgeden çekiliyor. Onlardan boşalan yerlere ise hemen hiç kayıp vermeden ilerleyen YPG yerleşiyor. IŞİD’in olmadığı köyler dahi koalisyon uçakları tarafından vuruluyor. Bu çok net olarak demografik yapıyı yeniden şekillendirme çabasıdır. Şu ana kadar en az 300 Arap ve Türkmen köyünü ele geçirdiler. Bize bu durumda iki seçenek bırakıyorlar; yeni oluşturulan Kürt Ulusal Kantonu’nda YPG hükümranlığı altında yaşamak veya Türkiye’ye göç etmek.” Dede, el Abyad YPG’nin eline geçerse binlerce Suriyeli’nin Türkiye sınırına akın edeceğini savundu.
SINIRDA 3'ÜNCÜ GÜN
Türkiye sınırına gelen bin kişilik kalabalığın Şanlıurfa Akçakale ilçesinde bulunan Zenginova mahallesindeki bekleyişi sürüyor. 3 gündür sınırda bekleyen Suriyeliler, sıcaktan bölgede önlem alan TOMA’lardan sıkılan su ile serinletiliyor. Suriye’nin Haseki kentine bağlı Sülük Kasabası ve çevresindeki köylerde yaşayan yaklaşık bin kişi, çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye geçiş yapmak için geçen Perşembe günü sınır hattına geldi. Ancak Suriyelilere, Türkiye’ye geçiş izni vermedi. 3 gündür Zenginova mahallesindeki sınır hattında duran Suriyeliler, askerler tarafından  istekleri doğrultusunda zırhlı araçlardan su sıkılarak serinletildi. Bu arada sık sık bölgede önlem alan askerler, zırhlı araçlardan megafonlarla sınırdaki Suriyelilere Arapça, geri dönmeleri yönünde anons yapıyor.
AZERİ KENTİNDEN KÜRT KENTİNE
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nusret Senem, Ulusal Kanal’da dün sabah katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Senem, Doğu’daki bazı illerin demografik yapılarının değiştirildiğini söyledi. Kars, Ardahan ve Iğdır gibi illerde Azeri Türkmenlerin göç ettiğini anlatan Senem, bu bölgelerde Kürt nüfusun fazlalaştığını açıkladı. 
Senem, seçim sürecinde yaklaşık 5 ay kadar Doğu Anadolu bölgesinde bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Kars, Ardahan, Iğdır’daydım. 3 ilde de HDP birinci parti oldu. Bu bölgelerde şimdi büyük bir göç yaşanıyor. Mesela Iğdır bir Azeri kentiydi. Şimdi Kürt kenti olmuş. Göçmüş diğer insanlar. Göçüşün temel nedenlerinden biri etnik meseledir. Yani insanlar gelecek kaygısı yaşıyorlar ve göçüyorlar. Demografik yapı değişiyor. Mesela Iğdır’ın Tuzca ilçesi olduğu gibi Azeriydi. Bu seçimde Tuzca’nın bütün esnafını dolaştım. Yüzde 90’ı Kürt olmuş. Köyler aynı şekilde. Ağalık ilçesi aynı şekilde. Dükkanlar boş. Iğdır’da da Kars’ta da Ardahan’da da durum aynı. Ama seçim propagandasının merkezinde bu meselelerin hiçbiri yok. Varsa yoksa Kürt, Türk. Türkiye’de etnik temele dayalı ayrışma kökleşiyor. Bunun varacağı yer hiçbir şekilde barış ve demokrasi olamaz. Bunun örneğini Yugoslavya’da, Irak’ta yaşadık. Suriye’de, Libya’da yaşıyoruz. Bu bölgeye getirilen şey demokrasi barış değil kavga gözyaşıdır.”
Senem, Amerika’nın desteğiyle PYD’nin yerleştirildiği bölgeleri de şöyle anlattı: “Cezire ile Ayn el Arap arasındaki Arapların yerleşik olduğu bölge Amerika’nın desteğiyle PYD’nin eline geçiyor. Cezire ile Ayn el Arap arasındaki bölge PKK’nın kontrolüne geçirilerek o bölge birleştirilmeye çalışılıyor. PYD’nin 3 tane kantonu var. Kobani, Cezire ve Afrin. Bunlar ayrı bölgeler. Amerika’nın bu bölgeleri birleştirmek ve o koridoru Akdeniz’e kadar uzatmak planı vardı ve bu planı şimdi fiilen uyguluyor. Orada kullandıkları önemli güçlerden biri de IŞİD’dir. IŞİD aslında Amerika’nın kurduğu, örgütlediği, silahlandırdığı ve bütünüyle ezilmesini zaman zaman önlediği bir kuvvet.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
insanlık - 5 yıl önce
Türkiye'nin PYD'yi Ve IŞİD'i bir görmesi IŞİD'e destek, PYD'ye haksızlık hakarettir. Dünyanın meşru gördüğü, sempati beslediği, destek verdiği PYD gibi bir gücü terörizmle eşleştirmek; reel olmayan, kimsenin inanmadığı; ama Türkiye politikası diye vatandaşın dile getirdiği bir Tayyip Erdoğan hezeyanıdır, safsatasıdır. PYD/YPG dünyada eşi az rastlanan mücadelesini kadın erkek olarak veren ilerici bir örgütlenmedir.