‘ABD, Batı Asya’yı engelleyemeyecek’

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, saldırının Türkiye-Rusya işbirliğine ABD tarafından verilen bir yanıt olduğunu ifade etti. Terörle mücadelenin sonuca ulaşması için bölgesel işbirliğinin tamamlanması gerektiğini vurguladı

‘ABD, Batı Asya’yı engelleyemeyecek’
30 Haziran 2016 Perşembe 11:46

İstihbarat Servisi
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya ilişkin dün partisinin İstanbul il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Perinçek sözlerine, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da şifa dileyerek başladı. Türkiye’nin vatan savaşı içinde olduğunu dile getiren Perinçek “Vatan savaşının iç cephesi ve dış cephesi var. Vatan savaşı sınırlarımızın dışına taşmış bulunuyor” diye konuştu.
“İç ve dış cephe, aslında tek bir cephedir” diyen Perinçek şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yazdığı mektupta, teröre karşı ortak eylem önerisinde bulundu. Bölücü ve yobaz terörünü bitirecek stratejik adım budur. Çünkü teröre karşı Rusya ile işbirliği, Suriye, Irak ve İran’la işbirliği anlamına gelmektedir. Yanıt Amerika’dan geldi. Nesnel olarak bakarsak, Türkiye’nin stratejik atağına ABD cephesinden yanıt gelmiş bulunuyor. Bugün ABD resmi makamlarını temsil eden Henri Barkey, ‘Türkiye IŞİD’e karşı mücadelede yoğunlaşmalı’ diyor. Başka deyişle ‘PKK/PYD’ye karşı mücadeleyi durdurun’ diyor.”
Terörle mücadelede kesin sonuca ulaşmak için tehdit sıralamasını ve mevzilenmeyi doğru saptamak gerektiğini vurgulayan perinçek şunları söyledi: “Türkiye için birinci tehdit, Güney sınırımızda, Suriye’nin kuzeyinde ABD ve İsrail tarafından oluşturulan PKK devletçiğidir. Türkiye, ABD-İsrail koridorunu bozmak için, Rusya, Suriye, Irak ve İran’la birlikte hareket etmek durumundadır. ABD bombaları, Türkiye’nin Batı Asya ülkeleriyle ortak eyleme geçmesini engelleyemeyecektir. Türkiye, ABD güdümlü bölücü ve yobaz terörüne son vermek için, tarihi bir fırsat yakalamıştır ve kesinlikle başarıya ulaşacaktır.”

ACİL MÜCADELE PROGRAMI
Perinçek, Vatan Partisi’nin bölücü teröre karşı 14 maddelik mücadele programını da yeniden gündeme getirdi:
- HDP’nin kapatılması için derhal dava açılmalıdır.
- Devlet ve vatan bütünlüğüne karşı suç işleyen HDP milletvekillerinin dokunulmazlığı derhal kaldırılmalıdır.
- Bölücü terör örgütünü eylemleriyle destekleyen belediye başkanları görevlerinden alınmalıdır.
- Türkiye’yi bölmek için kullanılan ikiz ihanet yasaları derhal kaldırılmalıdır.
- Güneydoğu bölgemizde olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edilerek halkın güvenliği sağlanmalıdır.
- Yerel yönetim yasaları derhal değiştirilmelidir.
- Kamu görevlileri bölücü teröre karşı mücadelenin gereklerine göre atanmalıdır.
- AKP ve CHP “özerklik şartı” lafını terk etmelidirler, Türk milleti anayasadan çıkartılamaz.
- Terör suçlarının yargılanması ve infazında kararlılık için gerekli önlemler alınmalıdır.
- Bölücü terörün medya propagandasını önlemek için yasalar uygulanmalıdır.
- Bölücü örgütün terör eylemelerini destekleyen sözde STK’ların ve meslek kuruluşlarının suç oluşturan faaliyetleri önlenmelidir.
- Çocuklarımızı ve gençlerimizi PKK terör örgütünden kurtarmak için aileleriyle, işyerleriyle ve üniversitelerimizle işbirliği yapılmalıdır.
- Bölücü teröre karşı bölge ülkeleri ve Rusya ile işbirliği yapılmalıdır.
- Bütün milletimizi, siyasal partileri, sendikaları, kitle örgütlerini Türkiye cephesinde birleşmeye çağırıyoruz.

‘RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ AMERİKA’YA KARŞI YAPILDI’
Perinçek basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. ABD Dışişleri sözcüsünün “Rusya’ya gönderilen mektuptan haberimiz yok” açıklamasının sorulması üzerine Perinçek şu yanıtı verdi: “Türkiye, ABD’den bağımsız olarak Rusya ile işbirliği yoluna girmiştir. Amerika’ya sormadıkları anlaşılıyor. Bunun sorulacak bir tarafı da yok. Çünkü Amerika’ya karşı bir işbirliği bu. İşbirliğinin tek bir amacı var, ABD’nin Suriye’yi, Irak’ı bölme faaliyetine son vermek. Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliği dünya dengelerini değiştirecek bir olaydır.
Rusya Türkiye işbirliği demek Kandil’e beyaz bayrak çektirmek demek. Türk milletine ilan ediyoruz; Kandil beyaz bayrak çekecek.”
Perinçek “Hem İsrail’le anlaşma sağlanmasını hem de Rusya’ya mektup gönderilmesini nasıl değerlendiriyorunuz?” sorusuna da yanıt verdi. İsrail devletiyle ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini ancak anlaşmada zaaflar olduğunu söyleyen Perinçek şu yanıtı verdi: “İsrail, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütünü destekliyor. İsrail’in faaliyetlerine yönelik bu teşhis masada belirtilmeliydi. Uyarıda bulunmalıydı. İsrail’le yapılan bu mutabakatı Rusya işbirliğini bozmak için kullanma, bir propaganda var. Vatan savaşını anlamayanlar var.”

‘30 YILDIR DİŞLE, TIRNAKLA İLERLETTİK’
Uçak krizinin ardından Vatan Partisi heyetinin Rusya’ya düzenlediği ziyaretler ve yapılan görüşmeler hatırlatılarak “Rusya işbirliğinde Vatan Partisi’nin katkısı oldu mu?” sorusu da yöneltildi. Son bir haftadır, Amerika, Çin ve Rusya’nın önemli gazetelerinin ve ajanslarının kendisiyle görüşmeye geldiğini ifade eden Perinçek şöyle konuştu: “Bütün dünya biliyor ki Vatan Partisi bugün Batı Asya Birliği’nin inşaasında tayin edici bir sorumluluk üstlenmiştir ve görev yapmaktadır. Vatan Partisi programında 30 yıldan beri Batı Asya Birliği var. 30 yıldır dişle, tırnakla adım adım ilerlettik. Şimdi sonuçlarını alıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.