A planı Kürt Devleti

ABD, Türkiye’deki darbe girişiminin yarattığı ortamda, Irak’ın kuzeyindeki Barzanistan’ın sınırlarını ve Suriye’nin kuzeyinde oldu bittiyle oluşturulan Kürt korİdorunu güvence altına almaya çalışıyor

A planı Kürt Devleti
20 Ağustos 2016 Cumartesi 11:52

Aydınlık / Ankara
15 Temmuz darbe girişimcilerinin ve ona destek veren ABD’nin “A Planı”nın Kürt devleti olduğu öğrenildi. Emekli General Haldun Solmaztürk, ABD’nin 40 yıllık Kürt devleti planında ısrarlı olduğunu vurgularken, güvenlik ve dış politika analisti Cahit Armağan Dilek, Türkiye topraklarında ABD ve NATO varlığının arttığını söyledi.
Türkiye, darbe girişimi nedeniyle iç kamuoyuna odaklanmışken, sınırlarımızın ötesinde ABD, Haziran 2014’te IŞİD’in Musul işgalinden sonra başlattığı operasyonda nihai aşamaya yaklaşıyor. Eylül 2014’ten itibaren ABD’nin yürüttüğü harekatta IŞİD’in Irak’ta Musul, Suriye’de Rakka’dan çıkarılması için eşgüdümlü operasyon hazırlıkları tamamlanmak üzere. Irak’taki harekatta, en önemli konu Musul’un IŞİD’in elinden alınmasından sonra kim tarafından kontrol edileceğinde düğümleniyor. ABD, Musul’u merkezi Bağdat yönetiminden kopararak özerk bir bölgeye dönüştürmek amacında. Böylece Irak’taki mezhepsel ayrılığı derinleştirmek ve Musul’un belli bölgelerinde Barzanistan’ın hükümranlığını yasallaştırmak istiyor.
Suriye’de de, IŞİD bahanesiyle PKK’yı kara gücü olarak kullanan ABD, Suriye’nin Türkiye-Suriye sınırında koridor planını tamamlamak için hamleler düzenliyor. Türkiye’deki darbe girişimi tartışmaları arasında dikkatlerin dağıldığı bir ortamda ABD desteğindeki PKK/PYD unsurlarının stratejik Münbiç ilçesini ele geçirmesi ve bir sonraki hedefin Hatay sınırına doğru yönelmek olduğunu açıklaması bu hamlelerin en önemlisi.

BİDEN’DAN BARZANİ’YE: KÜRT DEVLETİNİ GÖRECEKSİNİZ
ABD’nin Irak ve Suriye’de yaşadıklarından sonra “Kürt Devleti” planına yoğunlaştığına dikkat çeken bölge uzmanları, 2015 Mayıs ayında Washington’da gerçekleşen Mesut Barzani-Obama-Biden görüşmesini hatırlattılar. Bu görüşmede Obama ve Biden’in bağımsız devlet için Barzaniye destek verdiğini vurgulayan bölge uzmanları, Biden’in o yıl, 69 yaşında olan Barzani’ye , “Sayın Başkan müsterih olun. İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir” ifadesini kullanmasına dikkat çektiler.

ABD HİÇ VAZGEÇMEDİ
Bölge konusunda çalışmaları ile tanınan emekli General Haldun Solmaztürk de Aydınlık’a yaptığı açıklamada, ABD’nin 40 yıldır bölgede bir Kürt Devleti kurmayı planladığını kaydederek, “ABD amacından hiç vazgeçmedi. Kürt Devleti dış politikasının hep ilk sıralarında yer aldı. 1991 1. Körfez Savaşı sonrasında stratejisini bunun üzerine kurdu. 2002 Irak’ı işgaliyle birlikte amacını önemli ölçüde hayata geçirdi. ABD’nin Irak’ı işgal ederken asıl amacından biri de buydu. Bu konuda önemli mesafe aldı” dedi.
Türkiye’yi yöneten iktidarların ABD’nin planlarına karşı duyarsız kaldıklarını, hatta ABD’ye şirin gözükmek, iktidarlarını sürdürmek için desteklediklerini vurgulayan Solmaztürk, “Şu anda ABD’nin bölgedeki önceliği Kürt Devleti’nin kurulması. İsrail’in güvenliği için de bunun gerekli olduğunu düşünüyor. Son dönemde gerek Irak’ta yaşananlar, gerekse Suriye’de yaşananlar hep ABD’nin Kürt Devleti planının parçaları. Bağdat yönetimi IŞİD’le uğraşırken Barzani Kerkük’teki etkisini kuvvetlendirdi. Kerkük fiilen Barzani yönetiminin kontrolüne girdi” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE’NİN ROLÜ
ABD bölgede İngiltere’yi taşeron olarak kullandığını belirten Solmaztürk, “ABD’nin bölgedeki ‘üst aklı’ İngiltere. Ortalıkta görünmese de bölgeye en hakim güç İngiltere. Kürt Devleti için batıda güçlü bir medya ve istihbarat desteği var. Suriye olayları ile birlikte kamuoyu da buna hazırlandı” görüşünü savundu.

TÜRKİYE-RUSYA ANLAŞMASI
ABD’nin Suriye’deki hamlelerinin de tamamen buna yönelik olduğunu kaydeden Solmaztürk şunları söyledi: “Türkiye-Rusya anlaşma noktasına gelince planlarını hızlandırdı. Türkiye-Rusya-İran ortak müdahalesi öncesinde mümkün olduğu kadar toprak kazanmaya çalışıyor. Menbiç ve çevresinde olayların hızlanmasının nedeni de bu. Önümüzdeki günlerde Al Bab ve Rakka’ya yönelecekler. IŞİD’den boşalan yerler PYD’ye veriliyor. ABD 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ortaya çıkan durumu kullanmaya çalışıyor. Şu anda yaşanan boşluğu değerlendirmek istiyor. Bu ortamı ne yazık ki biz hazırladık. Bütün uyarılara rağmen FETÖ’yü besledik ve TSK’ya sızmasının önünü açtık. Ergenekon, Balyoz tertipleriyle birlikte TSK’da etkili konumlara gelmesini sağladık.”

TÜRKİYE TOPRAKLARINDA ABD VE NATO VARLIĞI TEHDİT
Güvenlik ve dış politika analisti Cahit Armağan Dilek Türkiye’de artan ABD ve NATO varlığına dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki asıl gücün ABD olduğunu ifade eden Dilek şöyle dedi: “ABD’nin Türkiye’yi NATO üzerinden tehdit ediyor. ABD 15 Temmuz darbe girişiminde NATO yapılanmasını kullanmış olma ihtimali çok fazla gözüküyor. Diğer terör örgütleriyle mücadele olduğu gibi FETÖ ve FETÖ’cü darbecilerle mücadelede bunların dış bağlantılarının kesilmesi ABD/NATO üzerinden olduğunu değerlendirdiğim bağlantılarının kesilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda ayrıca IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Türk topraklarında, hava sahasında, karasularında gittikçe artan ABD-NATO varlığı çok arttı. Bu bir tehdit olarak karşımızda duruyor.

SERHAT ERKMEN: ABD KONTROLÜNDE KÜRT DEVLETİ
Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve 21.YY Türkiye Enstitüsü Ortadoğu ve Afrika Masası Başkanı Serhat Erkmen de yaşananlarla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Irak’ta da Suriye’de de IŞİD’in boşluğu ABD denetimindeki Kürtlerle dolduruluyor. Adım adım ABD kontrolünde bir Kürt Devletine doğru gidiliyor. ABD bunun için IŞİD’i kullanıyor. Türkiye Musul’da etkisini tamamen yitirmek üzere. Belki de bir süre sonra ABD’lilerin Musul’a girmelerinin sıkıntılarını konuşacağız. Ancak önümüzdeki günlerde bölgede yeni ittifaklar ortaya çıkarsa şaşırtıcı olmayacak. Rusya faktörü devreye giriyor.”

‘ABD SİNSİ BİR PLAN UYGULUYOR’
ABD’nin Suriye’de bir PKK devleti kurmak için hareket ettiği konusunda bölge uzmanları hemfikir. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Uzmanı Oytun Orhan, ABD’nin Menbiç’in Arap kalacağı sözlerinin göstermelik olduğunu vurgularken, ABD’nin İsrail’in güvenliği gerekçesiyle bir Kürt devletinin kurulması için çalıştığının açıkça görüldüğünü bildirdi. RAİ Strateji Merkezi Başkanı Samir Hafez de ABD ve koalisyon güçlerinin gizli bir gündemleri olduğunu söyledi. Hafez, sinsi bir plan uygulandığını belirterek, “Afrin’e ulaşmak amacıyla yavaş yavaş ilerliyorlar. Bu çok tehlikeli bir oyun ve bunun devamı da gelecek. Bu planın devamı da Bayırbucak’a yönelik olacak. Buradan denize açılmak gibi bir takım planları uygulamak isteyecekler” diye konuştu.

BİDEN’IN ÇANTASINDAKİ DOSYALAR
ABD Başkan Yardımcısı Biden 24 Ağustos’ta Türkiye’ye geliyor. Biden’ın çantasında Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmelerin de olduğu bildiriliyor. Biden’ın Suriye ve Irak konusunda Türkiye’ye baskı yapacağını vurgulayan diplomatik kaynaklar, “ABD Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliğinin gelişmesinden rahatsız. Bu işbirliğinin Irak ve Suriye’de de gündeme gelmesinden endişe ediyor. Bu nedenle Türkiye’yi Ortadoğu planlarına zorlamayı amaçlayacağı açık. Her ne kadar 15 temmuz darbe girişimi sonrası gönül alma havası verilse de asıl konu Suriye ve Irak’ın resmen bölünmesine giden süreç olacaktır.” dediler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.