4 maddelik noter onaylı emekli taahhütnamesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek, "12 yılda Türkiye'nin geldiği noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geldikleri nokta, kendi içlerinde kavga. Yalan söylemek onların hüneri. Biz doğruları her ortamda söyleyeceğiz" dedi.

4 maddelik noter onaylı emekli taahhütnamesi
24 Mart 2015 Salı 17:11

Hakime Torun / DHA
'8 HAZİRAN'A KADAR SABREDİN, TÜRKİYE DÜNYA DEĞİŞECEK'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçi sorununa değinerek, "Karayollarında 8 bine yakın taşeron işçi var. Van'daki bütün kardeşlerime sesleniyorum: 8 Haziran'a kadar sabredin, Türkiye, dünya değişecek. Hepiniz kadrolu işçi olacaksınız. Herkesin sendikası olacak. Oturarak değil çalışarak iktidar olacağız. Biz Türkiye'nin, Ortadoğu'nun şansıyız" dedi.
'12 YILDA GELDİKLERİ NOKTA "KENDİ İÇLERİNDE KAVGA' 
Kılıçdaroğlu, "12 yıldır iktidardalar, hiçbir engel yok önlerinde. Koalisyon olsa birbirlerini suçlayacaklar. Demokrasi adına ne geldiyse silip süpürdüler. 12 yılda Türkiye'nin geldiği noktaya dikkat çekmek istiyorum. Geldikleri nokta, kendi içlerinde kavga. Yalan söylemek onların hüneri. Biz doğruları her ortamda söyleyeceğiz. En son Merkez Bankası ile kavga ettiler. Faturası eski parayla 90 katrilyon lira. Kim ödeyecek. 90 milyar lira ile ne yapılırdı? 2 tane GAP yapılırdı. 40 derslikli 9 bin okul yapılırdı. 58 bin 500 orta okul yapılırdı. 4 bin 500 kongre merkezi yapılırdı. 90 milyar ile yatırım yapsalardı Türkiye'de işsizlik olmazdı" ifadelerini kullandı.
'İKTİDARDA AKIL TUTULMASI VAR'
İktidarda akıl tutulması olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, "İktidarda akıl tutulması var. Nedir akıl tutulması? Kendi kişisel çıkarlarını ülkenin çıkarlarının üzerinde görmektir akıl tutulması" dedi.
'AKP ZİHNİYETİ KAYIP VE KAÇAĞI ÖNLEYEN DEĞİL KAÇAKÇININ YANINDA DURANDIR'
Elektirik faturalarındaki kayıp kaçak sorunu üzerinden hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "Elektrikte kayıp kaçak var. Bunlar ne yapıyorlar. Bunu engelleyemiyorlar faturayı elektrik faturasını ödeyen vatandaşa ödetiyorlar. AKP zihniyeti budur işte. Kayıp ve kaçağı önleyen değil kaçakçının yanında durandır. AKP zihniyeti. Vatandaş mahkemeye başvuruyor "Ben faturamı ödüyorum neden benden kaçak parası alıyorsun?" Mahkeme ve Yargıtay ne diyor. Vatandaş haklı. AKP ne yapıyor. Madem davayı kazandın Meclis'e kanun getireceğim kayıp ve kaçağı senden alacağım. Biz de diyoruz ki bunu söke söke Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Senin elektrik faturasına neden başkasının kaçırdığı elektrik parası eklenir. Elektriği çalanı koruyan onun yanında duran bir iktidar var" açıklamasında bulundu.
'İKTİDARDA BİR AKIL TUTULMASI VAR AHLAKİ AÇIDAN YÖNETME GÜÇLERİNİ KAYBETTİLER'

İşsizlik sorununa değinen Kılıçdaroğlu, "İktidarda bir akıl tutulması var. Devleti yönetemiyorlar. Hukuk içinde adalet ve ahlaki açıdan yönetemiyorlar. Yönetme güçlerini kaybettiler. AKP sorun çözen değil sorun üreten bir partidir. Bunların faturası milletin önüne işsizlik olarak çıkıyor. 6 milyon 200 bin işsiz var. Son 2 ayda 1 milyon 300 bin kişi işsiz kaldı. 400 bin kişi, 1 yıldır iş arıyor" dedi.
'BU AĞALARIN ÇOCUKLARI KPSS SINAVINA GİRİYOR MU?'
Kılıçdaroğlu, "Bu ağaların çocukları işsiz mi, çocukları KPSS sınavına giriyor mu? Hepsi doğrudan torpille devlet memuru oluyor mu? İşsizlik milletin canını yakıyor. Anneler ve babalar perişan. 5 gencimizden biri işsiz. Yazık günah bu insanlara" dedi.
'ANONİM ŞİRKET GİBİ YÖNETECEKLER. ÇÜNKÜ TÜRKİYE'Yİ BABALARIN ÇİFTLİĞİ SANIYORLAR'
Kılıçdaroğlu, "Peki AKP işsizliği çözmek için bir şey yapıyor mu? Türkiye Büyük Millet Meclis'ine bir kanun teklifi getirdiler? Yabancılara Türkiye'de iş bulacağız. Ya sen kendi gencine iş bulamıyorsun, yabancılara iş bulacağız diyorsun. 6 milyon çocuğumuza iş bulmuyorsun yabancıları getirip iş bulacağım diyorsun. 2 milyon da Suriyeli kardeşimiz var. Anonim şirket gibi yönetecekler. Çünkü Türkiye'yi babaların çiftliği sanıyorlar" diye konuştu.
'MUSTAFA KEMAL'İN TÜRKİYE'Sİ KİMSENİN ÇİFTLİĞİ OLAMAZ'
Kılıçdaroğlu, "Mustafa Kemal'in Türkiye'si kimsenin çiftliği olamaz. Devletin rakamları 2002-2014 Vatandaş başına düşen dış bor, 1963 liradan 5224 liraya çıktı. Bankalara borcu olan vatandaşa sesleniyorum. Seni bu borç batağından kurtarmak Kılıçdaroğlu'nun namus borcudur. 8 Haziran'da bir ülke nasıl yönetilir bunu göstereceğiz. Namusla, dürüstlük ile yandaş kavramı olmadan nasıl yönetilir inşallah bunu göstereceğiz" dedi.
'FAİZ LOBİSİNİN MERKEZİ ÇUKURAMBAR VE AKP GENEL MERKEZİDİR'
Ekonomi üzerinden hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "Faiz lobisinin merkezi Çukurambar ve AKP Genel Merkezidir. Faiz lobisinden bahsediyorlar. Faiz lobisi darbe yapacakmış. Faiz lobisinin merkezi Çukurambar ve AKP Genel Merkezidir. Nerede arayacaksınız. Başkanı da belli kaçak sarayda oturuyor" dedi.
'8 HAZİRAN'DA BİR ÜLKE NASIL YÖNETİLİR BUNU HERKESE GÖSTERECEĞİZ'
Kılıçdaroğlu, "8 Haziran'da bir ülke nasıl yönetilir bunu herkese göstereceğiz. Kararlıyız. Her yurttaşa eşit mesafede durularak nasıl yönetilir görecekler. Borç batağında mısın. Ben seni o bataklıktan 3 yılda kurtaracağım. Hiç endişen olmasın" dedi.
'BURADA DİN, İMAN, KİTAP YOK'
Kılıçdaroğlu, "Burada bir akıl tutulması var. Burada din, iman, kitap yok. Burada hiçbir şey yok. Eğer adalet arıyorsan Cumhuriyet Halk Partisi'ne geleceksin. Türkiye tarihin hiçbir döneminde dört ülkede aynı anda büyükelçimizin olmadığı zaman yoktu. Şimdi var" dedi.
'NOTERDEN ONAYLI EMEKLİ TAAHHÜTNAMESİ SÖZÜMÜ TUTMAZSAM İSTİFA EDECEĞİM'
Kılıçdaroğlu, emekli sorunlarını çözemediği takdirde istifa edeceğini belirterek düzenlettiği noter taahhütnamesine okudu. Kılıçdaroğlu, "Emeklilere vefa borcumuz var. Onlar çalıştı alın teri döktüler. Emeklilere bunlar kazık attılar. Dediler ki refahtan emeklilere pay verilmez. Türkiye büyüyor ama emekliye vermeyeceğiz" dedi.
MUTFAK ENFLASYONU MU? PİNPON TOPU ENFLASYONU MU?
Kılıçdaroğlu, "Enflasyon oranında emekli maaşına zam yapılacağını söylediler. Ama hangi enflasyon? Mutfak enflasyonu mu? Pinpon topu enflasyonu mu? borcununuz olsun olmasın, emeklilere sağlık hizmeti vermek boynumun borcu" dedi.
4 MADDELİK NOTER ONAYLI EMEKLİ TAAHHÜTNAMESİ
Düzenlettiği noter taahhütnamesini okuyan Kılıçdaroğlu şu ifadelere yer verdi: "Tüm emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi için bir ay içinde gerekli düzenlemeleri sağlayacağım. 17 Temmuz 2015 tarihine kadar birer maaş tutarında ikramiyenin emeklilerin banka hesaplarına yatıracağını temin edeceğim. Emeklilere yıllık iki maaş ikramiye verilmesini başbakanlık görevinde bulunduğum sürede muntazaman sürdüreceğim. Şayet bu sözümü tutmazsam başbakanlık ve genel başkanlıktan derhal istifa ederek siyaseti bırakacağım. Emeklilere sahip çıkacağız."
'ORTALIKTA BİRAZ KARMAŞA VAR. İTİRAFLAR DÖNEMİ BAŞLADI HÜKÜMETTE'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı arasındaki tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, "Ortalıkta biraz karmaşa var. İtiraflar dönemi başladı hükümette. Suç organizasyonlarında itiraflar çok önemlidir. 17-25 Aralık'ta bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. İlk itiraf Erdoğan Bayraktar'dan geldi. İkincisi Erdoğan'dan geldi “bizi kandırdılar. Askerlerin çoğunun hapiste olmaması gerekirdi" dedi.
'BİR DARBECİ ARIYORSAN O DARBECİ AKP HÜKÜMETİDİR'
Kılıçdaroğlu, "Biz o zamanlar bu duruma karşı çıktık bize darbeci dedi. Bir darbeci arıyorsan o darbeci AKP hükümetidir. İlk darbeyi de emeklilere yapmıştır. Refahtan pay alamaz diye kanun çıkarmıştır. Sonra askerlere darbe yaptılar içeri attılar. "O davaların savcısıyım" demedi?" dedi.
'KUMPASA GETİRDİLER KANDIRDILAR" DİYOR SEN ÇOCUK MUSUN ALLAH AŞKINA SENDE AKIL YOK'
Kılıçdaroğlu, "Sende akıl yok aklını kullanamıyorsun işin Türkçesi budur. Şimdi diyor ki "özür dilerim bizi kumpasa getirdiler kandırdılar" diyor. Sen çocuk musun Allah aşkına devleti yönetiyorsun" diye konuştu.
'KUMPAS MAĞDURLARININ HUKUKSAL HAKLARININ İADESİ İADE-İ İTİBAR İLE GEL HAKLARINI İADE EDELİM'
Kılıçdaroğlu, "Temmuz 2014 yılında TBMM'ye verdiğimiz kanun teklifinde kumpas mağdurlarının hukuksal haklarının iadesi iade-i itibar. Madem ki sen cumhurbaşkanı olarak beni kandırdılar diyorsun. O zaman gel haklarını iade edelim. Samimiyse gelsin. Bunu önümüzdeki günlerde gelen kurula indireceğiz. Bakalım kim samimi kim değil" açıklamasında bulundu.
'ARINÇ, YANİ BİZİM DAHİ KULLANMAKTA ZORLANDIĞIMIZ KULLANAMADIĞIMIZ AĞIR İFADELER KULLANDI'
Kılıçdaroğlu, "Bir başka itiraf. İlginç tabi. Sayın Bülent Arınç, yani bizim dahi kullanmakta zorlandığımız kullanamadığımız ağır ifadeler kullandı. Hükümetin sözcüsü canlı yayınlarda kendi partisinden bir belediye başkanına en ağır ifadeler ile suçluyor" dedi.
'DÜRÜST VE NAMUSLU BİR İNSANSAN NEDEN 8 HAZİRAN'I BEKLİYORSUN?'
Kılıçdaroğlu, "Ahlaklıysan, kul hakkı yemekten korkuyorsan, dürüst ve namuslu bir insansan neden 8 Haziran'ı bekliyorsun? Biz bunları dile getirdiğimizde koruyorlardı. Sen bunların tamamını biliyordun da bugüne kadar hangi gerekçe ile konuşmadın. Sahip çıktın sana dokundu, istifa et dedi diye mi?" dedi.
'SUÇ ORTAKLIĞI ÇIKIYOR ORTAYA. BİRBİRLERİNİ SUÇLAMAYA BAŞLADILAR'
Kılıçdaroğlu, "Suç ortaklığı çıkıyor ortaya. Birbirlerini suçlamaya başladılar. Önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.
'AHMET KAYIPOĞLU BÜTÜN BU OLANLAR KARŞISINDA HİÇ KONUŞMUYOR'
Kılıçdaroğlu, "Bütün bu olanlar karşısında birisi hiç konuşmuyor. Kayıp. Ahmet Davutoğlu. Yani Ahmet kayıpoğlu. Ne olduğu belli değil. Ahmet kayıpoğluna sormak isterim. Erdoğan, Merkez Bankası başkanını suçladı vatan haini ilan etti. Niye konuşmuyorsun. 77 milyonun fişlendiğini söyledim. Tık yok. Tam bir kayıpoğlu. Sen vesayet altındasın" dedi.
'BİRAZ OMURGA EKSİKLİĞİ VAR BİZİM CUMHURBAŞKANIMIZA SAYGIMIZ VAR. ŞUDUR BUDUR DEYİP KIVIRMAYA BAŞLADI' 
Kılıçdaroğlu, "İzleme heyeti dolayısıyla Arınç ile aralarında bir tartışma geçti. Onda da biraz omurga eksikliği var. Sonradan efendim bizim cumhurbaşkanımıza saygımız var. Şudur budur deyip kıvırmaya başladı. Ama "Atı alan Üsküdar'ı geçti." Ağızdan bir söz çıktığı zaman siz o sözden vazgeçemezsiniz artık. Vazgeçerseniz itibar kaybedersiniz. Arınç'ın açıklamaları Türkiye cumhuriyeti tarihinde bir ilk" dedi.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.