3 milyar avroya açılım dayatması

Sığınmacıların ülkemize geri gönderilmesi karşılığında Türkiye’nin istediği 3 milyar avro için onay vermesi gereken Avrupa Parlamentosu’nun son dakikada ‘açılımın sürdürülmesi’ koşulunu öne sürmesi gündeme geldi

3 milyar avroya açılım dayatması
09 Mart 2016 Çarşamba 14:12

Aydınlık / Ankara
Türkiye’nin sığınmacılara ilişkin Avrupa Birliği’nin (AB) önüne getirdiği planın ayrıntılarına ilişkin nihai karar 17-18 Mart’ta yapılacak ikinci zirveye kalırken, pazarlığın perde arkasındaki kritik başlıklardan birisinin de “açılım” olduğu öğrenildi.
Avrupa Parlamentosu’nun son dakikada, nihai “açılımın sürdürülmesi” koşulunu getirmesi olasılığı ortaya çıktı. Böyle bir durumda, AKP hükümetinin nasıl bir yaklaşım benimseyeceği ise merak konusu oldu.

KRİZ 18 MART’A KADAR ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILACAK
Türkiye’nin sığınmacı krizini çözmek için bir kez daha masaya oturduğu AB, Ankara’nın sunduğu 6 öneriyi prensipte kabul etti. Ancak ayrıntılar üzerindeki nihai karar 18 Mart’taki zirveye bırakıldı.
Bu süre içinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, özellikle Fransa ve İtalya’dan gelen çekinceleri aşmaya çalışacağı belirtiliyor. Macaristan’ın koymuş olduğu çekincenin kaldırılması konusunda ise çok fazla sıkıntının yaşanmayacağı belirtiliyor.
Macaristan Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs zirvenin hemen sonrasında “Başbakan Viktor Orban sığınmacıların doğrudan Türkiye’den Avrupa’ya yerleştirilmesi planını reddetti” açıklaması yapmıştı. Nihai anlaşma sağlanırsa, Türkiye Yunan adalarına kural dışı giden tüm sığınmacıları, Türkiye’nin uluslararası hukuk bağlamındaki mevcut yükümlülüklerine zarar getirmeyecek şekilde ve hızlı bir biçimde kabul edecek. Böylece Türkiye hızla Avrupa’nın sığınmacı deposu durumuna gelecek. Türkiye, geri kabul sürecini kolaylaştırmak amacıyla Yunan hükümetiyle anlaşmaya vararak Midilli, Sakız, Leros, İstanköy ve Sisam adalarında irtibat memuru bulunduracak.
Yük paylaşımı kapsamında Yunan adalarından alınacak her kural dışı göçmene karşılık Türkiye’den bir Suriyeli mülteciyi AB ülkelerine yerleştirilecek.
Ancak, AB’nin bunu nasıl yapacağı ülkesine kabul edeceği göçmenleri nasıl seçeceği konusunda belirsizlik bulunuyor. Yunan adalarından gelenlerin sayısı kadar göçmen Avrupa’ya gitse bile, Türkiye’deki sığınmacı sayısında azalma olmayacak. Yunan adaları mültecilerden tamamen arındırılacak.
Sadece belli bir tarihten sonra geçiş yapanlar kabul edilecek. Tarih sonradan belirlenecek. Geri kabul süreci kaynaklı masraflar karşılanacak.

SON DAKİKADA ARAYA SIKIŞTIRDILAR
Suriyeli sığınmacılar için hazırlanan 3 milyar avroluk kaynağın transferi hızlandırılacak. Bu kaynağa ek olarak 2018 sonuna kadar 3 milyar avro tutarında ek kaynak oluşturulacak. Ancak bu aşamada başka bir sıkıntı daha ortaya çıktı. Türkiye’nin istediği 3 milyar Avro için onay vermesi gereken Avrupa Parlamentosu’nun son dakikada, nihai “açılımın sürdürülmesi” koşulunu getirmesi olasılığı gündeme geldi. Avrupa Parlamentosundaki özellikle Sosyalist Grubun, Türkiye üzerinde baskı oluşturabilmek için elindeki “açılım” kozunu oynamasına kesin gözüyle bakılırken, özellikle Merkel’in Avrupa Parlamentosuna yönelik nasıl bir yaklaşım içine gireceği ise merak konusu oldu.
Avrupa Parlamentosu onay vermeden, AB Komisyonu, birliğin bütçesinden kaynak ayıramıyor.

VİZE MUAFİYETİ
Buna karşılık, Türkiye ile AB arasında 29 Kasım’da yapılan zirvede alınan karar bağlamında Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi’ne girişte uygulanacak vize muafiyeti en geç Haziran 2016 sonunda devreye sokulacak. Ancak bunun için de AB üyesi ülkelerin tamamının “evet” demesi gerekiyor. İtalya ve Fransa’nın çekincelerinin nasıl aşılacağı ise şimdilik bilinmiyor.
Türkiye’nin getirdiği “yeni müzakere başlıklarının açılması kararı için hazırlık yapılması” koşulu için de sıkıntı bulunuyor. Çünkü başta Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere Fransa ve İtalya, Türkiye’ye yönelik siyasi engellemeyi kaldırmayacaklarını açıklamışlardı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.