3 maddede anlaştılar

Görüşme sonrasında her iki partinin kulislerinde koalisyon ortaklığına bir adım daha yaklaşıldığı belirtildi. Üzerinde uzlaşma sağlanan ‘yeni anayasa, açılım ve Derviş ekonomisi’ başlıkları, kurulması olası hükümetin de omurgasını oluşturacak nitelikte

3 maddede anlaştılar
12 Ağustos 2015 Çarşamba 13:47

Aydınlık / Ankara

AKP ve CHP liderlerinin, hükümet ortaklığı konusunda önemli mesafe katettikleri belirtilen ilk buluşmada tarafların açılım, yeni anayasa ve ekonominin yönetim şekli konularında büyük oranda uzlaşmaya vardıkları iddia edildi.
Ahmet Davutoğlu-Kemal Kılıçdaroğlu buluşmasının ardından iki parti kulislerine yansıyan bilgilere göre taraflar koalisyon ortaklığına bir adım daha yaklaştı. Görüşmede her iki liderin de ön koşullarını çıkarmak yerine ortak sorumluluk sergileme vurgusu yaptıkları bildirilirken, bu yaklaşım sonucu kritik konularda da asgari düzeyde uzlaşı sağladıkları konuşuluyor.
İddialara göre iki liderin uzlaşabildiği konu başlıkları, aynı zamanda hükümet programının ana omurgasını oluşturacak nitelikte... Bu başlıklar, demokratikleşme ana başlığı altında yer alan açılım programı, yeni bir anayasanın hazırlanması ve ekonomi programının yeni bir anlayışa büründürülmesi olarak tanımlanıyor.

AÇILIMA YENİ VİTRİN EKONOMİYE DERVİŞ MODELİ
İki liderin görüşmede, Meclis çatısı altında yeni bir mekanizma oluşturarak açılım sürecini devam ettirme konusunda benzer fikirler dile getirirken, sürecin bundan önceki bölümünde katedilen aşamalarından da faydalanmaya sıcak yaklaştıkları belirtiliyor. Her iki liderin, yeni anayasa yazma konusunda da görüş birliği içinde oldukları, Meclis’in temsil yapısının bu işi başarmaya yeteceği görüşünü benimsedikleri bildirildi. Tarafların, ekonomi yönetimi konusunda da önemli oranda mutabakata vardıkları öne sürüldü. Her iki parti kulislerinden edinilen bilgilere göre ekonomi yönetimini devralmak isteyen CHP lideri, muhatabından bu yönde olumlu sinyaller aldı.
Özellikle mali yaptırımların ön plana çıkması beklenen yeni dönemde ekonomi yönetiminde olmama hesapları yapan AKP’nin, CHP’nin bu kararlığından memnun olduğu da kaydediliyor. Tarafların uzlaşamadıkları konu başlıklarının ise dış politika ve eğitim olduğu öğrenildi. Davutoğlu’nun, iki konuda da köklü değişim programı isteyen CHP’ye “Rötuş yapabiliriz ancak eksen değiştiremeyiz” karşılığını verdiği bildirildi. Davutoğlu’nun ekonomik vaatler konusunda ise CHP liderine mealen şu değerlendirmeyi yaptığı kaydediliyor:
“Bütçe imkanları ve mali dengeler çerçevesinde hareket etmek zorunda olacaksınız. Vaatlerinizi bu çerçevede karşılayabilirseniz hayata geçirirsiniz.”

CHP: GERİYE DÖNÜK HESAPLAŞMA YOK
CHP’nin, hem geçmiş dönem kanunsuz uygulamaları hem de yolsuzluklarla hesaplaşma konusunda da AKP’ye önemli taahhütler verdiği öne sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun Davutoğlu’na “Biz CHP olarak bir kan davası arayışı içinde değiliz. Olası bir koalisyonun ortaya koyduğu ilkeler doğrultusunda gerçekleşmesi halinde AKP’nin 13 yıllık iktidarına dönük bir sürek avı başlatmayız” dediği kaydediliyor. Kılıçdaroğlu’nun 17-25 Aralık’la ilgili sürecin yeninden başlatılmasını ise yargının ve milletvekillerinin inisiyatifine bırakacakları mesajını verdiği öğrenildi.
Kılıçdaroğlu’nun Davutoğlu’na verdiği bu kritik mesajlar, koalisyon aşamasına gelinmesi durumunda her iki parti arasında imza altına alınacağı belirtilen ‘gizli protokol’ iddialarını da güçlendirdi. Tarafların koalisyon konusunda el sıkışmaları durumunda, taraflar arasında imzalanacak resmi protokolün yanı sıra partilerin Erdoğan’ın konumu ve harcamaları ile 17-25 Aralık başta olmak üzere yolsuzluk iddialarına ilişkin taahhütlerinin yer alacağı gizli bir protokolün gündeme gelebileceği öne sürülmüştü. Heyetler arası görüşmeler sonrasında her iki partinin hazırladığı raporlarda da bu gizli protokole atıf yapıldığı belirtiliyor.

AKP’NİN KARARINI ERDOĞAN VERECEK
Liderler arasındaki ikinci görüşme yarın saat 14.00’da Ankara Palas Devlet Konukevi’nde gerçekleşecek. Her iki parti de pazartesi günü gerçekleştirilen görüşmenin sonuçlarını, dün ve bugün kendi yetkili kurullarında masaya yatırıyor. Dün MYK’sında durum değerlendirmesi yaparak belirlenen ilkeler çerçevesinde Kılıçdaroğlu’na tam yetki veren CHP bugün de milletvekillerini Ankara’da toplayarak kendilerini bilgilendirecek. AKP’de ise nihai kararın Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinde verileceği konuşuluyor. Hem AKP hem de CHP’de, Erdoğan’ın sergileyeceği tutum konusunda bir öngörü henüz oluşmuş değil.
Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası piyasalar da hareketlendi. Yabancı yatırımcıların kontrolündeki Borsa’da hisse senetlerinin bir günde yüzde 3’e yakın değer kazanması dikkat çekti. Günlerdir 2.80 TL zirvesini zorlayan dolar kuru da dün 2.76 TL’ye kadar düştü.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.