2 polisin şehit edildiği saldırı hakkında 6 gözaltı

PKK, Suruç’taki patlamaya misilleme olarak Ceylanpınar’da 2 polis memurunu hunharca şehit etti. 2 genç polis memuru, evlerinde elleri arkadan bağlanmış ve enselerinden vurulmuş olarak bulundu

2 polisin şehit edildiği saldırı hakkında 6 gözaltı
23 Temmuz 2015 Perşembe 11:08

Ceyhun Bozkurt
[email protected]

PKK’lılar, Şanlıurfa Ceylanpınar’da evlerini basıp 2 polisi katletti. Aydınlık’ın bölgedeki güvenlik kaynaklarından ulaştığı bilgiye göre olay şöyle gelişti: Terör örgütü militanları sabah 06.00 sularında Ceylanpınar Emniyeti’nde görevli Feyyaz Özsahra ve Okan Acar’ın evine kapıyı zorlamadan açarak girdi. Kapının eski olmasından dolayı kolay açıldığı bildirildi. Bu sırada Özsahra ve Acar, yataklarında uyuyordu. 2 polisi etkisiz hale getirerek ellerini arkadan bağlayan teröristler, Özsahra ve Acar’ı  başlarına birer kurşun sıkarak şehit etti. Şehit polislerden Feyyaz Özsahra’nın Terörle Mücadele Şubesi’nde, Okan Acar’ın da Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli olduğu öğrenildi. 

MESAİYE GELMEYİNCE ORTAYA ÇIKTI
Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü’nde biri Terörle Mücadele Şubesi’nde, diğeri Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli 2 polis memurunun dün göreve gelmemesi ve telefonlarının da yanıt vermemesi üzerine arkadaşları evlerine gitti. 
Polislerin yaşadığı TOKİ’ye ait eve giden polisler, ev arkadaşı olan 2 meslektaşlarının başlarından tabancayla birer kurşunla vurulmuş cansız bedenleriyle karşılaştı. Vahşi eylemi yapan teröristlerin ise telsizle sorumlularına bilgi verdiği bildirildi. Teröristlerin bu konuşmasının tespit edildiği aktarılıyor.

PKK ÜSTLENDİ
Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada polis memurlarının kaldığı evin kapısında zorlama tespit edilemediği belirtilip, olayın terör saldırısı olup olmadığının araştırıldığı aktarılmıştı. Ancak saat 15.00 sıralarında terör örgütünün silahlı kanadı HPG’nin twitter adresinden, olayı üstlenen bir açıklama yapıldı. Açıklamada “22 Temmuz günü bir Apocu fedai timi, Suruç katliamına misilleme olarak bugün (dün) sabah 06.00 sularında Ceylanpınar’da DAİŞ çeteleriyle işbirliği içinde olan 2 polise karşı bir cezalandırma eylemi gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen eylem sonucunda Feyyaz Özsahra ve Okan Acar isimli polisler öldürülürken, öldürülen polislerin silah ve kimliklerine el konulmuştur” denildi. 
Bu arada Reuters’a konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ziya Çalışkan, Ceylanpınar’da evlerinde ölü olarak bulunan iki polisle ilgili olayda yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, terör bağlantısının bulunmadığını ileri sürmüştü.

EVDE KALAN 3. POLİS KAYIP
Öte yandan, evde 3 polis arkadaşın ikamet ettiği belirtilirken, üçüncü polisin ise nerede olduğu henüz öğrenilemedi. Polislerin hayatını kaybettiği binanın etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Vali İzzettin Küçük, polislerin mesaiye gelmemeleri üzerine ekiplerin sabah söz konusu eve gittiğini belirterek, “İlk belirlemelere göre polis memurlarımız silahla vurulmuş. Olayla ilgili inceleme başlatıldı. Ben de Ceylanpınar’a gitmek üzere yola çıktım” dedi.

EVLERİNE ATEŞ DÜŞTÜ
Şehit polis Okan Acar’ın acı haberi Niğde’deki baba ocağını yasa boğdu. Niğde merkez Selçuk Mahallesi Taşkın Sokak Mandacılar Sitesi’nde oturan Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli 24 yaşındaki Okan Acar’ın annesi Zehra Acar’a acı haberi eve gelen polis yetkilileri verdi. Acar’ın babası Mehmet Acar’ın geçtiğimiz yıl kanser hastalığından hayatını kaybettiği öğrenilirken, acı haberle şoka giren anne Zehra Acar duyduklarına inanmak istemeyince Niğde Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Burada üst düzey müdürlerin makamına çıkan Acar, oğlunun ölümünün gerçek olup olmadığını sordu. Acar, olayın doğru olduğunu söyleyen polisler tarafından teselli edilmeye çalışıldı. İki erkek kardeşi daha olduğu belirtilen Okan Acar’ın ilk görev yerinin Ceylanpınar olduğunu söyleyen yakınları, ölüm nedeni hakkında henüz kendilerine bir bilgi gelmediğini anlattı.

CENAZELER ADLİ TIP'TA
Ceylanpınar’da PKK’lıların evlerinde şehit ettiği polisler Okan Acar ile Feyyaz Özsahra’nın cenazeleri otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Otopsinin tamamlanmasının ardından şehitlerin cenazeleri bugün Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde yapılacak törenin ardından memleketlerine gönderilecek.
Polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren PKK’lıların yakalanması için de bölgede geniş çaplı araştırma başlattı. İlçe giriş ve çıkışlarındaki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ekipler, PKK’lıların içeriden kilitlenmeyen kapıdan eve girdiği ve susturucu takılı silahlarla polisleri şehit ettikleri ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor. Bu arada güvenlik güçlerinin ilçe giriş ve çıkışlarında önlemlerini artırdığı görüldü. Nöbet tutan polislerle motorize ekiplerde görev alanlar, çelik yelek giymeleri ve çok dikkatli davranmaları konusunda uyarıldı.

6 KİŞİ GÖZALTINDA
DHA
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, PKK'lıların dün sabah 2 polis memurunu evlerinde uyurken şehit etmesinin ardından başlatılan operasyonda, teröristlere rehberlik yapan 3 kişi yakalandı. Sorguya alınan bu kişilerin, polisleri şehit eden teröristleri sınırdan geçirip, polislerin bulunduğu eve götürdüğü ileri sürüldü.
Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan ve ilçenin Bahçelievler Mahallesi'ndeki TOKİ Konutları'nda kiraladıkları dairede kalan polis memurları 24 yaşındaki Okan Acar ile 25 yaşındaki Feyyaz Yumuşak, dün sabah mesaiye gitmedi ve eve gelen meslektaşları tarafından şehit edilmiş olarak bulundu. PKK'nın 'Suruç'un intikamı alındı' açıklaması yaparak üstlendiği saldırının ardından, güvenlik güçleri bölgede operasyon başlatıldı.
Polis ve istihbarat birimleri araştırmasında, 2 polisin Suriye'den gelen ve yine saldırının ardından Suriye'ye dönen kendilerine 'Apocu Fedai Timi' adını veren 4 terörist tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Güvenlik güçleri, bu saldırının ardından PKK'lı teröristler ve onlara yardımcı olan kişilerin kimliklerinin belirlenmesi için teknik takip ve yoğun arama başlattı.

200 POLİS GÖRÜNTÜ İZLEDİ
Saldırı sonrası Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan farklı illerden gelen terör uzmanı polislerin de katılımıyla soruşturma genişletildi ve tüm ipuçları değerlendirildi. İlçedeki tüm mobese kameraları ile işyerlerine ait güvenlik kameralarının son 48 saatlik tüm kayıtları alındı ve 200 polis memuru tarafından saniye saniye izlendi.
Yapılan takipte polis memurlarının şehit edildiği Bahçelievler Mahallesi ile yakınındaki bölgelerde, saldırının meydana geldiği gün ve bir gün önceki tüm hareketler adım adım izlendi.

TELEFON SİNYALLERİ VE KAYITLARLA ŞÜPHELİLERE ULAŞILDI
Görüntüler ve diğer ipuçları didik edilirken, soruşturmaya katılan başka bir ekip ise TİB'den olay günü ve öncesinde polislerin şehit edildiği bölgedeki telefon görüşmelerine ilişkin kayıtları aldı.
Telefon kayıtlarından, Bahçelievler Mahallesi'nde oturmayan ancak olay anında telefon sinyali ile bölgede olduğu saptanan bazı kişiler belirlendi. Naci Y., Hasan A. ve Sedat A. isimli 3 kişinin, olaydan bir gün önce ve olayın meydana geldiği gece yarısı da bölgeye yakın noktalardan araçla geçtiği saptandı.

PKK İLE BAĞLANTILARI BULUNDU
Telefon sinyalleri ve kayıtların benzerlik göstermesinin ardından polis, belirlediği bu şüphelileri mercek altına aldı. Yapılan araştırmada polisin belirlediği kişilerin, PKK terör örgütü ile bağlantıları olduğu saptandı.
Polisin takibe aldığı şüphelilerin Şanlıurfa, Ceylanpınar ve farklı ilçelerde yapılan 'yasa dışı eylemlere katılma' ve 'terör örgütü propagandası yapma' suçlarından işlem gördüğü ortaya çıkarıldı. İstihbarat birimleri de bu kişilerin aynı zamanda PKK ve son 2 yıldır örgütün Suriye kolu olan PYD'ye eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunduğu bilgisine de ulaşıldı.

PKK'LILAR CEYLANPINAR'DA 24 SAAT KALMIŞ
İstihbarat ve terör uzmanlarının araştırmasında, şehit edilen polis memurlarının oturdukları evin adresi, 6 daireli apartmanda 4 dairede kalanların ilçe dışında olduğu bilgilerinin, Ceylanpınar'daki örgütün 'milis' dediği PKK yanlıları tarafından sağlandığı tespit edildi.
Polisleri şehit eden 4 PKK'lının da salı gecesi Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nden geçirilerek Ceylanpınar'a getirildiği ve dün sabah hain saldırıyı gerçekleştirdikten sonra aynı şekilde Suriye'ye geçişlerinin sağlandığını belirledi.

ŞAFAK OPERASYONUYLA GÖZALTINA ALINDILAR
Tüm bilgilerin toplanmasının ardından PKK'lılar ile işbirliği yaptığı ve polislerin şehit edildiği saldırıda teröristlere rehberlik yaptığı belirlenen Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın yakalanması kararı verildi.
Soruşturmayı yürüten savcının izninin ardından 3 kişinin Ceylanpınar ilçe merkezindeki adreslerine eş zamanlı operasyon yapıldı. Özel harekat polislerinin de katıldığı şafak baskınında 3 kişi evlerinde gözaltına alındı ve sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya götürüldü.

EVLERİNDE KROKİLER BULUNDU İDDİASI
Gözaltına alınan Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın evlerinde polisler tarafından yapılan aramada örgütsel dokümanlar, PKK flamaları ele geçirildi, bilgisayar ve cep telefonlarına el konuldu.
Polisin arama yaptığı şüphelilerden birisinin evinde ise çeşitli krokiler ele geçirildiği ileri sürüldü. Krokilerin kişilere mi yoksa kurumlara mı ait olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

SORGULAMALARINA BAŞLANDI
Şanlıurfa'ya getirilen 3 şüpheli Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanmaya başladı. Şüphelilerin sorgulamasına terör polislerinin yanı sıra istihbarat birimleri ile Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü'nden terör uzmanlarının da katıldığı bildirildi. Şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda saldırının ayrıntılarının ortaya çıkarılması bekleniyor.

YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR
Öte yandan polislerin saldırıya ilişkin soruşturmayı detaylı şekilde sürdürdüğü ve yeni bilgilere ulaştığı, her an yeni gözaltıların da olabileceği kaydedildi. Yine sorgulaması süren şüphelilerin vereceği ifade doğrultusunda da saldırıda yer alanlara yönelik yeni operasyonlar yapılabileceği bildirildi.

GÖZALTI SAYISI 6'YA YÜKSELDİ
Ceylanpınar'da 2 polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Akan Acar'ı şehit eden PKK'lılara yönelik soruşturma kapsamında, HDP Ceylanpınar ilçe yöneticilerinden Abdulkadir O. da gözaltına alındı.
Soruşturmayı derinleştiren polis ayrıca bu saldırıyla bağlantısı olduğu belirlenen Hasan M. ile Yusuf A.'yı da Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde gözaltına aldı. Bu kişiler de sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya getirildi.

NAZIM HİKMET OKUYOR, ŞİİR YAZIYORLARDI
Sezim Özadalı
PKK’nın “IŞİD’le işbirliği içinde olduklarını” iddia ettiği iki polis, dün evlerinde vahşice katledildi. Ancak gerçek PKK’nın iddiasından çok farklıydı. Şehit polislerden Okan henüz 25 yaşında, Nazım Hikmet’in şiirlerini, Engels’in kitaplarını okuyan bir gençti. “DAİŞ’le işbirliği yapıyor” diye lekelenmeye çalışan Okan, polis olmasına rağmen korkmadan Hizbullahçı Hacı İnan’ın serbest, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın tutuklu olmasını eleştirmişti. 24 yaşındaki Feyyaz ise tam bir “halk çocuğu”ydu. Feyyaz, sevincini de acısını da şiirler yazarak anlatıyordu. 

HUKUK OKUYORDU
Özsahra, 2 Temmuz 2010’da başladığı polislik mesleğinin yanı sıra Beykent Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi öğrencisiydi. Türkü dinlerdi. “Solcular” arasında sevilen Selçuk Bağcı’yı da beğenerek dinlerdi. Yani öç almak adına katledilen Feyyaz Özsahra halk çocuğuydu. Öldürülmeden birkaç saat önce internetten Türk bayrağı paylaşmıştı. 4 Ağustos’ta Mardin’e gidecekti, uçak biletini bile almıştı... 

'HACI İNAN NEDEN SERBEST!'
Okan Acar, en son Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sını okumuştu. Galatasaraylıydı Okan Acar, takımının 4. yıldızı takmasına çok sevinmişti. 
Sevdiğine “7 kat cennetin, kaçıncı katı gözlerin?” diye sormuştu. “Çanakkale Şehitliği paralı oldu” haberi üzerine “Zaten bir şehitliğimiz kalmıştı ticarete dökülmeyen... Ve bu millet hâlâ suskun. Uyan Türkiye” sözleriyle tepkisini dile getirmişti. facebook’ta “İşte AKP’nin adaleti” diyerek Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan’ın serbest kalmasını ancak Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın tutuklu olmasını eleştirmişti. Okan, Friedrich Engels’i de okuyordu. Engels’in, “Asıl mesele yükselmek değil, çıktığın merdivenin sağlamlığıdır” sözünü hayat felsefesi edinmişti. 2011’de gelen şehit haberlerinden sonra “Vatan sana canım feda” yazmıştı...

FEYYAZ'IN ŞİİRİ
Gelenler geldikleri gibi gitmezler
Bir verir bin götürürler
Bir gösterir, ardından kör ederler
Neydi şu cümle, kestiremedim
Neyse
Yakımda ve yıkımda emeği geçen herkese
Teşekkürler...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.