Parsel parsel satmak!


Mehmet Akkaya

Mehmet Akkaya

Okunma 24 Ağustos 2016, 09:22

Özelleştirmelerde dikkatimiz, sadece işletmelerde ve fabrikalarda idi. Bunun dışındaki satışları göremedik.
Oysa özelleştirme gerçeği, fotoğrafa sokulmayanlar da eklenirse anlaşılabilir. Görmediğimiz ya da gösterilmeyen ise binlercedir, büyük kıymetlerdir. Bugün, eksik parçanın bir bölümünü tamamlıyoruz.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 2001 öncesi satışları kamuoyunun bilgisine kapattı. Bu nedenle sadece AKP dönemine ait olanını aktarabileceğiz. 2003 ve sonrası yani.
ÖİB, işletme ve fabrika dışı satışları “taşınmaz” diye tanımlıyor. “Taşınmaz” ise, arsa, arazi, bina, apartman, iş yeri, konut, villa, fabrika, lojman gibi, zarar vermeden taşınması mümkün olmayan her türlü malı kapsıyor. Beş metrekarelik arsa da, 15 katlı bina da taşınmazdır.
ÖİB, bazı taşınmazların ne olduğunu belirtmiş olsa da, toplam taşınmazlara oranı çok küçük. Arsa ya da araziyi anlatan “parsel”, sadece bazı taşınmazlar için kullanılmış. Ama taşınmaz denenlerin içinde de muhtemeldir ki çok sayıda arsa ve arazi vardır.
Dolayısı ile bu taşınmazların ne olduğunu, ÖİB’nin açtığı bilgilerde göremiyoruz. Bu sebeple, bugün okuyacağınız büyük eksik parçaya rağmen, özelleştirme fotoğrafı hala eksik.
Gelelim AKP döneminde hangi “taşınmazların” satıldığına.
Yalnız uyaralım ki, örneğin “SÜMER HOLDİNG / Çeşitli illerde 289 taşınmaz” cümlesini, “vatanın, Cumhuriyetin ve kamunun 289
-ne olduğu da sır olan- kıymetli varlığı” şeklinde okumalısınız.
ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE TİCARET A.Ş. (ADÜAŞ) / Çeşitli illerde 41 taşınmaz, İnebolu Limanı’nın ve Hopa Termik Santrali’nin taşınmazları.
DEVLET MALZEME OFİSİ (DMO) / İzmir’de 2, Sakarya’da 1 taşınmaz.
ET VE BALIK ÜRETİM AŞ (EBÜAŞ) / Çeşitli illerde 245 taşınmaz.
ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (EÜAŞ) / Adıgüzel, Kemer, Doğankent, Kürtün, Torul, Fethiye Kadıncık 1, Kadıncık 2, Karacaören 1, Karacaören 2, Manavgat, Şanlıurfa ve Tortum Hidrœlektrik Santrallerinin taşınmazları, Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santrallerinin taşınmazları,Bursa Linyitleri İşletmesi’nin (BLİ) taşınmazı.
GAYRİMENKUL A.Ş. / Çeşitli illerde 141 parsel taşınmaz, çeşitli illerde ne olduğu tanımlanmamış olan 35 taşınmaz, Kahramanmaraş’ta 14, Kastamonu’da 3, Afyon’da 1, Hatay’da 1, Isparta’da 5 olmak üzere 24 dükkân, Çorum’da 1 daire, İstanbul Beykoz taşınmazları ile dolgu alanı ve iskele-rıhtım.
İSDEMİR / 1 taşınmaz.
KARAYOLLARI/ İstanbul Levent arsası, İstanbul’da 36, Bolu’da 7, Düzce’de 1, Kırıkkale’de 1, Ankara’da 1, Yozgat’ta 1 parsel taşınmaz.
KARADENİZ BAKIR İŞLETMESİ (KBİ) / 159 arsa, 90 lojman, 1 bina, 68 taşınmaz.
MALİYE HAİZNESİ / Çeşitli illerde 259 parsel taşınmaz, İstanbul Karaağaç ve Muğla taşınmazları, Karayolları İzmir ve 2. Bölge Müdürlüğü taşınmazı, Aydın/Didim taşınmazı (tesis alanı), İzmir/Aliağa taşınmazı.
PETKİM / 7 taşınmaz.
SEKA / Çeşitli illerde15 taşınmaz.
SÜMER HOLDİNG / Çeşitli illerde 289 taşınmaz. 9 Daire, Kayseri’de 1 bina, Konya’da 1 dükkân.
T. ŞEKER FABRİKALARI A.Ş. / Çeşitli illerde 185 taşınmaz, İstanbul’da 4 daire.
TCDD / Çeşitli illerde 63 taşınmaz, Balıkesir/Akçay Lojman taşınmazı.
TDİ / Çeşitli illerde 16 taşınmaz, Ankara’da 1 daire ve depo, Çanakkale’de 1 taşınmaz, Kastamonu’da Cide eski Yolcu Salonu, Samsun’da eski Acente Binası,Yakıt II Gemisi, İstanbul eski Büyükdere Vapur İskelesi Binası, Göztepe Lojman Dairesi, İzmir’de 2 daire, 44 dükkân ve 1 restoran.
TEDAŞ/ Çeşitli illerde 1348 parsel taşınmaz, Zonguldak’ta 19 pilon yeri, Nevşehir’de 15 daire.
TEİAŞ / Gaziantep’te 2 taşınmaz.
TEKEL / Çeşitli illerde 637 parsel taşınmaz, Bursa’da 3 daire.
THY / 2 Lojman.
TKİ / Ankara’da 238 Daire.
TTA / Çeşitli illerde 8 taşınmaz.
TÜGSAŞ/ Çeşitli illerde23 Taşınmaz, Şanlıurfa depoları arazisi.
TÜPRAŞ / 9 taşınmaz.
***
Fotoğrafın görünmeyen yerindekilerin bir kısmı bu idi...
Cumhuriyete kin, kamu ekonomisine düşmanlık...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.