Zamanlaması manidar Uludere yazı dizisi

"Bilindiği üzere 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren terörle mücadelede tekrar Hava Kuvvetleri etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hava Kuvvetleri unsurlarının terör örgütüne önemli zayiat verdirmesi üzerine başta ABD ve AB olmak üzere bir ağızdan hava harekâtının durdurulmasını istemeye başlamışlardır."

Zamanlaması manidar Uludere yazı dizisi
06 Ekim 2015 Salı 18:55

Beyazıt Karataş / (E) Hava Pilot Tümgeneral, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı

Cumhuriyet gazetesi 21 Eylül 2015 tarihinde başlayan yaklaşık 10 gün boyunca Mahkeme Tutanakları ve Meclis Araştırma Komisyonu Raporunda yer alan, defalarca yazılı ve görsel basında bahsi geçen 28 Aralık 2011 tarihinde meydana gelen “Uludere Olayına” ilişkin olarak, yazı dizisi ve haberlere yer vermiştir.
Haberin ilgili gazetede manşetten verilmeye başlanmasının zamanlama açısından amacı ne olabilirdi? Çünkü meydana gelen olayın yıldönümü değildi. Olayın sıcak gündemde tutulup kamuoyuna hatırlatmaya yönelik olabileceği belirtilmesine rağmen o da inandırıcı gelmedi. Elbette bir gazete istediği zaman haberini yapar ve yayımlayabilirdi. Ama bir vatandaş ve emekli bir havacı olarak bizleri üzen ve 34 vatandaşımızın ölümüne neden olan konuların, sanki yeni bir belge bulunmuş gibi yayımlanması ve gazetecilik başarısı gibi gösterilmesi dikkatimi çekmişti. O zaman bu haber neden ısıtılarak gündemde tutulmaya çalışılmıştı?
Hatırlanacağı üzere 2011 yılında da yine PKK terör örgütüne karşı yurtiçinde ve yurtdışında hava harekâtı başarılı olarak icra edilirken 28 Aralık 2011 tarihinde “Uludere Olayı” meydana gelmiş ve hava harekâtına uzun bir süre ara verilmiştir. Olayla ilgili haklı olarak soruşturma açılmış, Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmuş rapor hazırlanmış, uçan pilotlar ve yöneticiler dâhil soruşturmadan geçirilmiştir. Kumpas davaların açtığı sıkıntılar başta olmak üzere yine bu olay nedeniyle de mecburi hizmet süresi dolanlar başta olmak üzere pilotlarımız Hava Kuvvetlerinden ayrılmışlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri “Uludere Olayı” fırsat bilinerek baskı altına alınmış, sözde çözüm süresi aldatmacası da üzerine eklenince uzun bir süre terör örgütüne karşı hava harekâtı icra edilmemiş, keşif harekâtı ile yetinilmiştir.

HEDEF BAŞARILI HAVA OPERASYONLARI
Bilindiği üzere 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren terörle mücadelede tekrar Hava Kuvvetleri etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hava Kuvvetleri unsurlarının terör örgütüne önemli zayiat verdirmesi üzerine başta ABD ve AB olmak üzere bir ağızdan hava harekâtının durdurulmasını istemeye başlamışlardır. Hava harekâtına ara verilmesi için baskı yapılması ile “Uludere Olayına” ilişkin haberlerin uzunca sayılacak bir süre haber yapılmasının tesadüfi olamayacağı sorularının akıllara gelmesine neden olmuştur.
Uludere olayının yaklaşık 10 gün aynı gazete tarafından haber yapılmasının iki önemli nedenini şu şekilde özetleyebiliriz:
- Başarılı olan hava harekâtının durdurulması için baskı yapmak,
- Olayı gündemde tutarak 1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerde siyasi kazanç sağlamak.
Sonuç olarak;
- Uludere Olayına bu kadar hassasiyet gösteren benzer zihniyetin, Diyarbakır Hava Üssü’ne çok yakın olan bir semtte 2013 yılında açılan sözde “Uludere katliamı anıtına” başta AKP iktidarı olmak üzere neden ses çıkarmamışlardır. O halde, PKK terör örgütünün her yaptığı eylemin aslında Türk halkına yönelik gerçek bir katliam olduğunu sorgulamak vatandaş olarak benim önemli tespitimdir.
- Ayrıca, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle yaptığı mücadeleyi, yandaş medya başta olmak üzere Cumhuriyet tarihinin terörle mücadelesinde en büyük harekât olarak nitelemek, geçmişte yapılan binlerce şehit ve gazi verdiğimiz terörle mücadeleyi küçümsemek olup, tamamen kabul edilemez bir yaklaşımdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Yıllar önceydi. Bir baba ile oğlu, dağa çıkmak üzere akşam evden çıkarken güvenlik güçlerine yakalandılar. Arabada altı kalaşnikof, on dokuz el bombası, altı tabanca vb. Devletimizin, Türk devletinin düşmanları yaygarayı koparttılar; adamcağız oğluyla gece keklik avına giderken, zavallıyı yakaladılar...Zekâ ürünü olmayan zavallıca taktikler, düşmanın iştahını kabartır; böyle zavallıları ölüme sürerler. Uludere olayı da onun gibi. Ölen masumlara rahmet diliyorum. *matematikçi, bilim uzmanı*