Ulusal zaferin kahramanı Doğu Perinçek

"Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra emperyalist ülkelerin güdümünde kullanılan sözde Ermeni soykırımı hikayesine son noktayı koydu"

Ulusal zaferin kahramanı Doğu Perinçek
21 Ekim 2015 Çarşamba 10:52

Hayati Asılyazıcı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra emperyalist ülkelerin güdümünde kullanılan sözde Ermeni soykırımı hikayesine son noktayı koydu. Üç aşamalı gerçekleştirilen ve “Ermeni soykırımı yoktur” söyleminin yasak edilmesine karşın bu emperyalist yalanı bir kez daha kırdı ve Türk ulusu adına büyük bir zafer kazandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) adaletin ilkelerini ortaya koydu ve “Ermeni soykırımı, emperyalist yalandır” deyimini kabul etti. Doğrusunu söylemek gerekirse bu söz Doğu Perinçek’in hukuk edebiyatına kattığı bir deyimdir. Bu nedenle Cumhuriyet tarihinin içinde bulunduğumuz karmaşık günlerinde AİHM, özellikle AİHM Büyük Dairesi Türkiye lehine 7’ye karşı 10 oyla karar verdi. Aslında gerçeği yazmam gerekirse İsviçre’de tutuklanmasıyla başlayan Doğu Perinçek’in savaşımını, 3 aşamalı olarak zafere taşıması ulusal ve uluslararası bir hukuk olayıdır. Ulusal olmasının nedeni Türkiye’de böyle bir girişimin hiçbir iktidar ve muhalefet tarafından yapılmamış olmasıydı. Ancak Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek bir hukuk doktoru olarak akademisyen yönü ile bu kararı irdelemiş, doksan kilo tutarındaki belgelerle ilk davasını kendi savunması ile kazanmıştı. İsviçre; Fransa, İtalya, Almanya olmak üzere üç kantondan oluşmaktadır. İsviçre’nin bir özelliği de kaçak ve gizli para kasası olmasıdır. TC Hükümeti, Lozan Barış Antlaşması’nı İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleştirdi. 50’ye yakın diplomatımızı öldüren ASALA örgütü hiçbir zaman Avrupa ülkeleri tarafından kınanmadı. Siyasal taktikleri hep TC Hükümeti ve devletiyle uğraşmak oldu.
Açık söylemek gerekirse başlangıçta Avrupa’nın irili ufaklı tüm emperyal devletlerine karşı, Talat Paşa Komitesi’nin desteğiyle Doğu Perinçek’in hukuksal mücadelesine tanık olundu. Ülkemizdeki iktidar ve muhalefet partileri başlangıçtan sonuna kadar olayı seyrettiler. Yılmayan ve hukuka inanan Doğu Perinçek kazandığı bu zaferi Mehmetçiğe armağan etti. Lehte ve aleyhte bakan ülkelere bakıyorum 7 ‘düvele’ karşı Perinçek’in yılmaz mücadelesi olağanüstü haklı bir Türk gerçeğini kanıtlaması ile sonuçlandı. Bu haklılık insan haklarından ülkenin özgürlüğüne dış müdahalelerde başlanarak Türkiye’yi darboğaza soktu. Doğu Perinçek, Ergenekon Davası nedeniyle 6 yıl Silivri zindanında yatarken Türkiye’nin bu zaferini nasıl sonuçlandıracağını da düşünüyordu. Zindanın hücresinde bile yıldırılamadı. Perinçek Cumhuriyet tarihimizin özgürlük savaşımının hukuksal başarısında bir çığır açtı. Söylemsel bu başarı övgüye değer niteliktedir.
Türkiye lehine oy veren10 ülkeye bakalım; bir de minnacık 7 düvele göz atalım! Türkiye lehine İsviçre’nin AİHM’deki yargıcı Helen Keller ile İsviçre, Türkiye, Fransa, Liechtenstein, Slovakya, Finlandiya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve İsveç oy kullandılar. Işte bir hukuk gerçekçiliği.. Yedi dü-velcikler ise şunlardı: Lüksemburg, Andorra, Monaco, Malta, Yunanistan,

YÜREKLİ YURTSEVER
Hollanda ve Litvanya bizim aleyhimize oy kullandılar. Özellikle komşu Yunanistan’a teşekkürler!
Uydurma Ergenekon Davası nedeniyle 6 yıl yattıktan sonra Silivri zindanından çıkan Doğu Perinçek’in ikinci kez bu dava için yurtdışına gitmesi gerekti. AKP Hükümeti çok gecikmeli olarak neredeyse son gün yurtdışına çıkma iznini verdi. Bu da başlı başına bir ayıptı. Oysa Ergenekon ve Balyoz davalarının komplo teorileri ve sahte belgelerle bu davaları yöneten Zekeriya Öz ve sevgili arkadaşı ellerini kollarını sallayarak yurtdışına kaçtılar ve böylece cezaevine girmekten kurtuldular. O kadar serbest gidebilen bu ikiliye karşı Doğu Perinçek’in duruşmaya gitme izninin geciktirilerek son anda verilmesi bizdeki hukuk kurallarının nasıl işlemediğinin göstergesidir.
Doğu Perinçek inançlı, yürekli ve hiçbir tutuklamadan yılmayan bir parti lideridir. Toplam 28 yıl ve bir de müebbet hapis giymiş bir kahraman politikacı olarak Türkiye’nin demorasi anlayışının nasıl bir seyir izlediğini bundan daha iyi ne anlatabilir? Ömrünün toplam 15 yıl 1 ayını zindanlarda geçiren Doğu Perinçek; aydın, akademisyen, yazar ve yürekli bir yurtsever olarak Cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir yurttaştır... Onu sevgiyle selamlıyorum.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.