Tel Abyad düşerken Kürt koridoru genişliyor

Vatan Partisi yönetici ve uzmanları her vesile ile Suriye ve Irak politikalarımızın Türkiye için bir intihar olduğunu yazdı, çizdi, konuştu...

Tel Abyad düşerken Kürt koridoru genişliyor
19 Haziran 2015 Cuma 11:21

Soner Polat / E. Amiral

Vatan Partisi yönetici ve uzmanları her vesile ile Suriye ve Irak politikalarımızın Türkiye için bir intihar olduğunu yazdı, çizdi, konuştu... Dileyen arşivleri inceleyebilir! Beşar Esad karşıtı ve Barzani lehindeki politikaların Irak ve Suriye’yi bölünme ve parçalanmaya sürükleyeceğini duyurdu. Bir şey daha söyledi: “Irak ve Suriye’yi bölen süreçler, dönüp dolaşır Türkiye’yi de böler!”
Şimdi hükümete yakın gazeteler hem de manşetten PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin, ABD desteği ile Arap ve Türkmenlere de katliam yaparak, sınırımızın yanı başında yeni bir devlet kurmak üzere olduğunu okuyucularına duyuruyorlar.
Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki “Tel Abyad bölgesinde Araplar ve Türkmenlerin hedef alındığı gibi bir hava var. O bölgeden yaklaşık 15 bin Arap ve Türkmen Türkiye tarafına geçti. Onların boşalttığı yerlere PKK ve PYD yerleştiriliyor. Bu pek hayra alamet değil! Hassasiyetlerimizi herkesin göz önünde bulundurması lazım!” Hemen şunu söyleyelim. Herkes kendi işine bakar. Sadece güler geçerler! Eğer aklınız varsa ve bileğinize güveniyorsanız, ya tek başınıza ya da yapacağınız ittifaklarla oyuna girersiniz, onurlu bir şekilde ülkenizin çıkarlarını, gerekirse bedel ödeyerek savunursunuz. Bakın, İran’ın Kudüs Kuvvetleri hem Irak’ta hem de Suriye’de cirit atıyor.
Şimdi de Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nu dinleyelim: “Türkiye’deki sığınmacı sayısı 2 milyona ulaştı. Omuzumuzdaki yük büyüyor. Sığınmacılar için şimdiye kadar 6 milyar dolardan fazla harcadık. Uluslararası toplumdan aldığımız para ise sadece 300 milyon dolar.”
Hani “semer vuran çok olur” derler ya! 300’ü bile iyi almışsınız!
Göç dalgasına gelince! Onu kimse durdurmayacak, bilakis teşvik edecek. ABD uçakları yanlışlıkla (!) bombalar yağdıracak. Bölge Arap ve Türkmenlerden temizlenecek ki Kürtler kaygısızca ve coşkuyla cirit atabilsin! Devlet kurarken, nüfus, sayım, demografik yapı gibi formaliteler var ya!
Geçmişin kısa özetini yapalım:
- CIA ve PENTAGON, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi etkisiz muhalif grupları kurarken ve bunları silahlandırırken, bu silahların IŞİD gibi radikal dinci örgütlerin eline geçeceğini biliyordu. Bu girişim IŞİD’i silahlandırma planının alt unsuruydu. Bu hususlar şimdi basına sızan resmi belgelerde yer alıyor.
- IŞİD, CIA ve İsrail’in bir oyuncağıydı. Onlar kurdu, destekledi ve kendi hedefleri için kullandı. Bu konular bugünlerde Batı’nın çok satılan gazetelerinde, kanıtları ile birlikte yer alıyor.
- IŞİD, Irak’ta Kürt bölgesini, Kerkük’ü de içine alacak şekilde tarihi Sünni Arap ve Türkmen topraklarına doğru genişletmek ve daralan alanda Sünni bir Arap devleti kurmak ve böylece Irak’ı fiili olarak üçe bölmek için kullanıldı, kullanılacak!
- IŞİD, Suriye’de bir Kürt devleti kurmak ve onu denizle buluşturmak için kullanılıyor. Suriye’yi bölme planlarının etkili bir vasıtası oldu.
- ABD, Suriye’nin kuzeyinin Türkmen ve Araplardan temizlenmesi ve Kürtlerin önünün açılması için AKP hükümetlerinin ısrarla teklif ettiği, sığınmacılar için “güvenli bölge” tesisini ve bu alanın, “uçuşa yasak bölge” de ilan edilerek güçle korunmasını kabul etmedi.
- Tel Abyad’ın PYD’nin eline geçmesi ile bölgedeki gelişmeler ülkemizin hayati çıkarlarını tehdit eden kritik bir boyut kazandı. Muhtemelen kısa dönemde ABD’nin hava ve örtülü kara desteği ile PYD ve PKK Halep’e saldıracak. Bunun ise ülkemize yönelik bir milyon kişilik bir göç dalgasını tetiklemesi kaçınılmaz görülüyor.
- İç sorunları ile boğuştuğu için ve biraz da Türkiye’ye tepki olarak PYD’ye geniş bir özerklik veren ve karşılığında Suriye’nin birlik ve bütünlüğü için destek arayan Beşar Esad, şimdi daha büyük bir ayrılıkçı sorun ile karşı karşıya kalmıştır.

ÜLKEMİZDEKİ AKTÖRLERİN KONUMU:
- Geçmişte Kobani (Arap Pınarı) için özel tezkere isteyen Yeni CHP’in, seçim sürecinde kendi oylarını bile HDP’ye (PKK) yönlendirdiği düşünülürse, genel politikası doğrultusunda, IŞİD’in insanlık düşmanı olduğu gibi söylemlerin arkasına gizlenerek, ABD ve PYD’in yanında yer alması yüksek bir olasılıktır. HDP (PKK) bütünüyle emperyalist güçlerin hizmetinde olacaktır.
- MHP’in, doğrudan ABD’yi karşısına almasa bile, Türkiye’nin milli çıkarları doğrultusunda PKK/PYD karşıtı bir tavır alacağı ve milli politikalara karşı çıkmayacağı düşünülmektedir.
- AKP içindeki Gül’e yakın, emperyalist merkezler ve Cemaat ile uyumlu kanadın ABD politikaları ile çatışmayan bir çizgide olacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın kanadın ise daha dengeli bir tutum içinde olacağı değerlendirilmektedir.
- Ülkedeki oligarşik çevreler ve gayrı millî sermaye ABD politikalarını destekleyecektir.

NE YAPILMALI
- Bu tür uluslararası krizlerde bir ülke hayati çıkarlarını korumak için iki konuda asla taviz vermez: “Kararlılık ve Süratli Reaksiyon” Öncelikle, “bir oldubitti ile yaratılan mevcut statükonun asla kabul edilmeyeceği”, bu statükonun “de facto” bir duruma dönüşmesine izin verilmeyeceği, devlet düzeyinde sert bir üslupla gündeme getirilmelidir.
- Derhal bölge ülkeleri ile ortak bir politika arayışı içine girilmeli, Rusya ve Çin gibi Avrasya güçlerinin desteği aranmalıdır.
- Bölge Suriye devletinin sınırları içindedir. Girişilecek her türlü eylemde uluslararası meşruiyet için Suriye yönetimi ile eşgüdüm içinde hareket edilmelidir.
- ABD ve Batı’nın Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarını yok saydığı ve ülkemizi bölecek gelişmelerin odağında olduğu açık, kesin ve net bir şekilde görülmüştür. Bu durum Cumhurbaşkanı düzeyinde, “Bu pek hayra alamet değil!” şeklinde özetlenmiştir.
- Her devletin birinci görevi, varlığını devam ettirmek, birlik ve bütünlüğünü korumaktır. Türkiye, tek başına kalsa bile, sınırlarımızdaki uğursuz gelişmeleri engelleyebilecek yeteneklere sahiptir. Türkiye, jeopolitik akıl ve stratejik vizyon ile mevcut yeteneklerini buluşturduğunda, sadece caydırıcı gücü ile bu belayı def edebilecek kudrettedir.
- Türkiye milli güç unsurlarını çok uluslu görevler, uluslararası sorumluluklar, barışı koruma görevleri için değil, kendi hayati çıkarlarını korumak maksadıyla kullanmasını öğrenmelidir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Karum - 5 yıl önce
suriye poli̇ti̇kami̇z her yönüyle i̇flas etti̇