Seçimin ekseni işçi sınıfı mıydı?

Vatan Partisi seçimlerde ülkenin heyecanını değil, uzun vadede geleceğini savundu. 161 bin oy sahibinin hiçbiri, verdiği oydan tarihsel süreç içinde siyasi kümelenmenin içinde asla pişman olmayacak. Bu 161 binden biri olmanın pişmanlığını değil, sevincini yaşıyorum

Seçimin ekseni işçi sınıfı mıydı?
16 Haziran 2015 Salı 11:58

Engin Ünsal cok eski gençlik yıllarımdan bugüne gelen dostumdur. Siyasette dürüst bir nirengidir ve bu nedenle CHP içinde hep eğreti kalmıştır.
Sevgili Engin’in 13 Haziran Pazar günü Aydınlık’ta yazdığı yazıyı okudum.
Vatan Partisi’nin son seçimde aldığı 161 bin oyun analizini yapmış.
Burada nominal değerlendirme ile rakamsal bir sonuca varmak Engin Ünsal dostum gibi analitik bakışı yaşamına katmış biri için biraz acelecilik olmuş..
Vatan Partisi’ni işçi sınıfı üstünde seçimlerde çalışmamakla suçlamak... Sevgili Ünsal yaşadığımız seçimin ekseni işçi sınıfı mıydı? Ya da HDP işci sınıfına ne verdi, nice yaklaştı...
Seçimin ekseni toplumun Tayyip Erdoğan’dan nasıl kurtuluruz anlayısında düğümlenmişti. Ve seçmen bu odaklanmanın analizine itildi.
Konjonktürel bütün nirengiler seçmenin üstüne oyun kurdular, başarılı oldular.
Vatan Partisi seçimlerde ülkenin heyecanını değil, uzun vadede geleceğini savundu.
Tam bağımsız bir Türkiye, üretime dönük bir ekonomi, esir alınan Mustafa Kemal ilkelerine dönüş ülkenin bölünmez bütünlüğü, işçi sınıfının sorunu değil miydı?
CHP propagandasını emeklilere    2 maaş ikramiye verme üstüne kurdu. Onbir milyon emeklinin kaçından oy alabildi ki?
Sorun sınıfsal mı?
Ya da seçimde işçiden oy alan hangi parti işçi sınıfı üstünde bir çalışma yaptı? Ya da yapsa, neyi ne kadar değiştirirdi?
Sevgili Ünsal seçimleri partiler kazanır ya da kaybetmezler. Seçimleri oy veren halk kazanır ya da kaybeder. Ki; ilk seçimde çoğu kez seçmen eğilimi hemen değişir. Bu değişim seçmenin bir seçim öncesi verdiği “oy”un yanlışlığını belgelemez mi?
Vatan Partisi’nin, televizyonu, gazetesi gençlik ve kadın örgütleri gerekeni fazlasıyla yaptılar.
Peki PKK’nın siyasi kanadı ne yaptı? İşçi sınıfına mı odaklandı? Türkiye’yi bölmek isteyen güçlerin yarattığı algı yönetimiyle barajdan aşırıldılar. Ve oy verenlerin tek hedefi vardı: AKP nasıl iktidar yapılmaz.
Bu odaklanmanın hedefine varıldı.
CHP ile Vatan Partisi’ni aynı çizgide birleştirmek kanımca sosyolojik bir mantık hatası.
CHP’nin yanlışları konjonktürel kaçınılmazlık.
Vatan Partisi ise misyonunun izini sürüyor. Bu ikisini nasıl yan yana koyarız, birlikte anarız?
Eeee, şimdi n’olacak?
Türkiye’nin içinde olduğu kriz yeni bir sürece taşındı. Bu krizi nasıl aşacağız? Kaç ayda yılda aşılacak, 161 bin oy bir mayadır. Vatan Partisi’nin seçimde savundukları bugün değil gelecektir.
Tam bir antitezdir. Ve ülke kurtuluş sentezini bu antitez üstüne kuracaktır. Alınan sonucun yaratacağı hiç bir sorumluluk Vatan Partisi’nden sorulmayacaktır.
Vatan Partililer salt doğruya değil, doğruyu yaratmaya oy verdiler. Zaman; bilinsin ki, bu doğruyla randevulu...
161 bin oy sahibinin hiçbiri verdiği oydan tarihsel süreç içinde siyasi kümelenmenin içinde asla pişman olmayacak.Bu 161 binden biri olmanın pişmanlığını değil, sevincini yaşıyorum.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.