Sağlık aldatmacaları

"Sağlık alanında bilimselliği ve güvenilirliği kuşkulu çeşitli uygulamalar yurdumuzda yıllardır yaygın bir şekilde süregeliyor. Bu konuda denetim mekanizmalarının çok yetersiz kaldığı açık."

Sağlık aldatmacaları
26 Eylül 2015 Cumartesi 19:29

Prof. Dr. Coşkun Özdemir

Sağlık alanında bilimselliği ve güvenilirliği kuşkulu çeşitli uygulamalar yurdumuzda yıllardır yaygın bir şekilde süregeliyor. Bu konuda denetim mekanizmalarının çok yetersiz kaldığı açık.
Ben bu yazımda bitkisel ürünlere de kısaca değinerek TV’lerde, gazetelerdeki ve internetteki yayınlarda saptadıklarımdan örnekler vereceğim..
1- Manyetik yatak merkezleri Bu yatağın ölü hücreleri canlandıracağı vaadi ile yıllardır tedavi veriliyor ve yatak satışı yapıldı. Devam ediyor mu bilmiyorum..
2- Akupunktur merkezleri Akupunkturun bilimsel bir temeli olduğu biliniyor. Ancak bir çok uzman, akupunkturu hiçbir şekilde etkinliği olamadığı bilinen hastalıklar için kullanıyor. Bunların arasında genetik kas hastalıkları da var. Kullananlar arasında Sağlık Bakanlığı’nın Akupunktur Komisyon Başkanı var
3- Yunus Merkezleri Yunus balıkları ile engelliler ve otistikler için tedavi sağladıklarını ileri sürüyorlar.
4- Hacamat merkezleri ve sülük Hacamatın çeşitli hastalıklarda yararlı olduğu ve peygamberimizin (Miraç öncesi) bunu kullandığı ve bunu en iyi tedavi olarak övdüğü ve halkına tavsiye ettiği bildiriliyor. Hacamat için kurslar var. Seansı 80-100 lira civarında.
5- York Testi York testi, bir kan testi ile sizin için hangi gıdaların hangi meyve ve sebzelerin yararlı ve uygun olduğunu bildiriyor
6- Bioenerji Bir çok hastalık için kullanılıyor. Endikasyonlar nedir hangi durumlarda yararlıdır? Önemli bir soru değil mi?
7- Ozon tedavi merkezleri Çeşitli hastalıklara uygulanıyor. Çarpıcı sonuçlar bildiriliyor. Hangi bilimsel araştırmalara dayandığını ne sonuçlar alındığını iyi bilmiyoruz.
8- Nöral tedavi EEG frekans Analizi Manyetik brain mapping Bunların nasıl bir tedavi olduğu ne sonuçlar verdiği hakkında net bir bilgimiz yok. Oysa kongre bile yapılıyor.
9- Diyazon etkili bir diyabet tedavisi olarak bir profesör tarafından takdim ediliyor.
10- Jın Tong bilezik İlaçsız tansiyon tedavisi sağlıyor
11- 4’lü kırışık seti Kırışıkları süratle düzeltiyor. TV’lerde bunun gibi bitkisel takviyeler adı altında pazarlanan ve şifa sağladığı iddia edilen çok sayıda ürün var.
12- Gümüş çamaşırlar tedavi için kullanılması tavsiye ediliyor.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İÇİN ZAMANA İHİYAÇ VAR
13- Kök hücre tedavileri Kök hücre ile ilgili çeşitli vaadler ve gizli, açık uygulamalar yapılıyor, medya sorumsuzca bunlara aracılık etmekte...
Son bir örnek vermek istiyorum. (Aradan yaklaşık iki yıl geçti) Hastalarını bildiğim bir aile çocukları, Duchenne hastası içn başbakandan yardım istiyor. İstedikleri kök hücre tedavisidir (Kök hücre ciddi bir umuttur ama çalışmalar henüz klinik uygulama aşamasına ulaşmamıştır) Geçen yıl Tayyip Erdoğan bir duchenne hastasını helikopterle Ankara Dışkapı Hastanesi’ne gitmelerini sağlıyor. Dışkapı Hastanesi doktorları hastanın kök hücre tedavisi görmesini uygun buluyorlar. Sağlık Bakanlığı, henüz böyle bir tedavi olmadığı gerekçesi ile bu öneriyi kabul etmiyor. Aile mahkemeye başvuruyor. Mahkeme bu tedavi yapılsın kararı veriyor. Bu defa aile yine Sağlık Bakanlığı’na başvuruyor. Bakanlık yine red cevabı verince dava Danıştay’a gidiyor. Oradan cevap olumlu geliyor ve kök hücre tedavisi yapılıyor. Diyanet İşleri’nin de fetva ile katkısı olduğu söyleniyor... Sonuç hakkında söylentiler var net bir bilgi yok. Denemelerin yeni vakalarla devam edeceği bildirildi. (10 vaka için izin alınmış) Yapıldığını öğrendik ancak sonuçlar açıklanmadı.Bu süreçte hasta çocukların aileleri doğaldır ki büyük heyecan içindeler ve büyük umutlar taşıyorlar. Güçlü bir olasılıkla yazık ki büyük bir düş kırıklığı yaşayacaklar. Kök hücre ile iyi sonuçlar için daha zamana ihtiyaç olduğunu anlıyoruz.. TV kanallarında bir doktor damarları açarak hemen tüm hastalıkları iyileştirdiğini iddia ediyor. Bunu ispatlayan 55 bin dosyaya sahip olduğunu bildiriyor. Onun yayınlarını kimse durduramıyor, sorgulayamıyor. Yakında bir ALS hastasına kök hücre tedavisi yapıldığını ve bu tedavi için ailenin hastaneye 60 bin lira ödediğini öğrendim..

TABİP ODALARI SORUMLULUK ALMALI SAĞLIK BAKANLIĞI GÖREVİNİ YAPMALI
Çok sayıda güvensiz ürünlerden söz edildiğini biliyoruz. Kozmetikler, pudralar, kremler,meyve sebzelerde tarım ilaçları, salam ve sucuklar, giysilerde kanserojen boyalar, sahte ballar
Bütün bunlarla, bu kaygı verici olgularla mücadele edebilmek oldukça zor görünüyor. Serbest piyasa ekonomisinin, küreselleşmenin, neoliberalizmin geçerli olduğu ülkemizdeki yönetim yazık ki böyle bir güce, böyle bir iradeye sahip değildir.
Bence Sağlık Bakanlığı tarım bakanlığına devrettiği otoriteyi kazanmalıdır. Bakanlık çok etkin denetim mekanizmaları kurabilmelidir. Bu konuda çok gecikilmiştir. Oysa çok çeşitli tedavi uygulamaları için ciddi ve bilgili bir denetim büyük bir ihtiyaç olarak ortada duruyor.Bu yukarıda saydıklarımız etkili tedaviler iseler neden ünlü text book’larda yer almazlar ?Sağlık Bakanlığı’nın bu konularda halkı aydınlatmak gibi önemli bir görevi var.
Tabip odaları siyasi kaygıların ve etkilerin dışında kalan, bilime bilimselliğe öncelik veren örgütler olarak varlığını korumalı gerekli yetkilerle donatılmalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren komisyon süreklilik kazanmalı ve denetim için yönetimle işbirliği yapmalıdır. Halkı aydınlatıcı ve yanlışlıklardan koruyucu TV programları için de tabip odalarına geniş yetki verilmesi yerinde olacaktır. Sağlık Bakanlığı mutlaka bu tür tedavilerin güvenilirliği hakkında halkı aydınlatmalıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.