Pusuda talanı beklenen Validebağ Korusu

Koruda anıt ağaçlar dahil 6 binin üzerinde ağaç ile çok sayıda bitki bulunuyor. 126 kuş ve 28 kelebek türü ile sincap, kirpi kaplumbağa gibi yaban hayvanlarının yaşamakta olduğu koru, leylekler ile göçmen kuşların göç yolları üzerinde

Pusuda talanı beklenen Validebağ Korusu
15 Temmuz 2016 Cuma 11:14

Oktay İnal / Acıbadem sakini Validebağ Gönüllüsü

Validebağ Korusu, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Karaca Ahmet Mezarlığı’ndan sonra 354.076 m2 yüzölçümü ile ikinci büyük yeşil alandır. Koru Hazine’ye ait olup, kullanım hakkı Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmiştir. Koruda Öğretmenler Evi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı, Abdül Aziz Av Köşkü, Çamlı Köşk, Güvercinlik gibi tarihi eserler, hastane , sağlık meslek kisesi, huzur evi, sanatoryum ve prevantoryum olarak kullanılan binalar bulunmaktadır.
Koru 1999 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak flora ve faunasıyla koruma altına alınmıştır.
Daha sonra yapılan düzenlemelerle korunun 75.842 m2’si M.E.B.’na, 17.229 m2’si Sağlık Bakanlığı’na ve kalan 261.005 m2 yüzölçümlü alan ise ticari olmayan faaliyetler içermek ve park ve yeşil alan düzenlemesi yapılmak üzere İBB’ne 2 yıl süreli olarak tahsis edilmiştir. Bu süre Ağustos ayında dolmaktadır. Koruda tescilli ve tescilsiz Anıt Ağaçlar ve korunmaya değer ağaçlar dahil 6000’in üzerinde ağaç, ağaççık ve çalı türleri ile çok sayıda bitki bulunuyor. Ayrıca 126 kuş ve 28 kelebek türü ile sincap, kirpi, kaplumbağa gibi yaban hayvanlarının yaşamakta olduğu koru, leylekler ile göçmen kuşların göç yolları üzerindedir.

KORUYU BEKLEYEN TEHLİKELER
Öğretmenler Evi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı ve çevresinin son zamanlarda düğün, nişan, kutlama dizi çekimleri vb. yoğun ses ve ışık içeren etkinliklerde kullanılması koruda yaşayan canlılara ve çevresine zarar vermektedir. Etkinliklerin çoğalması mevcut otopark alanının genişletilmesi girişimlerini getirmiştir. Bu çabalar başta çevre sakinleri ile Validebağ Gönüllüleri’nin çabaları ve girişimleri sonucu önlenmiştir. Çevre düzenlemesi adı altında yapılan faaliyetlerle çok sayıda ağaç yok edilmiş, toprak zemin mermerle kaplanmış ve doğal çim alanları tıraşlanarak serme çim ekilmiş, doğal dokuya zarar verilmiştir. Koru içinden geçen dereye inşaatlardan akıtılan kirli sular, evsel atıklar ve kanalizasyon suları karışmaktadır. Bu durum ağaçlara ve çevreye zarar vermekte, yaban hayvanları ile göçmen kuşlar için tehdit oluşturmaktadır.

KORU CAMİSİ NEYİN BASAMAĞI?
Koru sınırında çevre sakinlerinin yoğun protesto ve hukuki girişimlerine karşın inşa edilen Koru Camisi, Üsküdar Belediyesi’nin 2014 seçimlerinden önce ilan ettiği koru ile ilgili “Çılgın Projesi” nin uygulama girişimlerine bir basamaktır. Cami alanının koruya yakın olması yol ve benzeri gibi talepleri beraberinde getiriyor. Söz konusu alanın koru içinde kalan bölümünde ağaçlandırma çalışmaları semt sakinleri ve gönüllülerce yapılmıştır.
Erzurum Sitesi’ni Acıbadem’e bağlayan yol projesi muhtemel riskler arasındadır. Genç Sokak girişinden itibaren koru içinde daha önce kros yolları için mevcut yürüyüş yolları genişletilmiş ve alana tribün inşaatı yapılmak istenmiş, hukuki girişimler sonucu proje uygulamaya geçirilememiştir.
Koru içinde bulunan Huzur Evi’ne yeni ihtiyaç sahibi alınmaması ve odaların Öğretmen Evi kapsamında pazarlanması düşündürücüdür. Söz konusu yapının özel firmalara verilmesi riski vardır.

OTOPARK TALEBİ BÜYÜK RİSK
Okul ve hastane gibi yapıların artan otopark ve yapı gereksinimi de doğal yapının zarar göreceği endişesini arttırmaktadır. Hastane çevresinde yeni müştemilatlar için alan açılması amacıyla ağaçlar ve çalılar kesilmektedir. Koruda bulunan özellikle Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların bakımları yapılmamaktadır.
Abdül Aziz Av Köşkü’nün ahırlarının bulunduğu alan önceleri İzci Evi olarak yapılmış, daha sonra Sürekli Eğitim Alanı olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu alandaki binanın SİT seviyesinin 2. dereceye düşürülmesi yapılaşma riski endişesini arttırmaktadır.
Korunun doğal haliyle bir bütün olarak korunmasına hizmet eden ve henüz hayata geçirilemeyen “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı (KANİP)” çok önemli bir konudur.
Korudaki muhtemel riskleri büyük ölçüde engelleyebilecek söz konusu planın bir türlü onaydan geçmemesi ve çok yavaş ilerlemesi düşündürücüdür.

‘ÇILGIN PROJE’YE DİKKAT
Validebağ Korusu için en önemli risk Üsküdar Belediyesi’nin Çılgın Projesi’dir. Üsküdar Belediyesi tarafından 2014 seçimlerinden önce ilan edilen ve halen gündemden kaldırılmayan “Çılgın Proje” koru için en önemli risklerden biridir. Bu projede koru alanına suni gölet, seyir terasları, açık hava amfisi, hobi alanları, bisiklet yolları gibi tesislerin yapılması planlanmaktadır. Bu proje Korunun doğal yapısının bozulması ve yapılaşma riskini beraberinde getirmesi nedeniyle gönüllülerce dikkatle takip edilmektedir.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.