Pakistan’ın varlığı için din ve devleti ayırmalıyız

Peşaver’daki askeri personelin çocuklarının okuduğu okula yapılan küstah saldırı Pakistan devletinin tam kalbine yapılmış bir saldırıdır. Saldırı, Pakistan devletinin yürüttüğü siyasetlerin doğrudan sonucudur. Tüm kurumlar, saldırıdan sorumlu tutulmalıdır.

Pakistan’ın varlığı için din ve devleti ayırmalıyız
29 Aralık 2014 Pazartesi 10:10

SORUMLU ABD EMPERYALİZMİ
Bütün bu güçler, ABD ile aynı tarafta yer almış, Suudi Arabistan’ın talimatları doğrultusunda komşumuz Afganistan’ın emekçilerini kana bulamış ve uzun zamandır tüm dünyaya terörist ve terör ihraç etmiştir. Taliban’ın şehir merkezinde ofis açması için davette bulunanlar ve onlara dini aktivitelerini gerçekleştirecekleri merkezler (Medreseler) açmayı önererek içten bağlılıklarını sunanlara karşı net tavır alınmalıdır.
Ülkenin dört bir yanında ağırlıklı olarak ordu mensuplarının ve elitlerin çocuklarının kayıtlı olduğu 128 okul mevcut. Bu okullar şimdi Taliban’ın ateşi altındalar. Bütün ülke bu menfur barbarlığın Peshaver’daki her saldırısında, onları kendi çocukları bilerek yas tutmaktadır.
DİN VE DEVLET İŞLERİ AYRILMALI
Pakistan Komünist Partisi, sükûnetin devlet otoritesi tarafından yeniden tesis edilmesi, köktendinciliğe ve terörizme karşı samimi politikalar üretilmesi konusundaki talebini yineler.
Pakistan Komünist Partisi, Pakistan’ın artık mevcut kurumlarıyla yaşama şansının kalmadığını belirtir. Pakistan’ın yaşayabilmesi için din erkini devlet işlerinden keskin bir biçimde ayırarak teokratik ideallerinden uzak durmalı ve ülkede hakim olan mezhepçi ve köktendinci eğilimlere karşı karalı önlemler alınmalıdır.
Bölgede ve dünyada barış ve gelişme için Pakistan emekçilerinin çıkarlarını savunan, gönüllü olarak birleşmiş milliyetlerden oluşan laik ve demokratik bir devletin kurulması zorunludur.
PAKİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ
Çeviri: Şafak Erdem

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.