Olağanüstü hal ne getiriyor

Olağanüstü hal ne getiriyor
22 Temmuz 2016 Cuma 11:33

Av. Nusret Senem - Vatan Partisi Genel Başkan Yrd.

20 Temmuz 2016 tarihinde yapılan MGK toplantısı ve ardından Cumhurbaşkanının başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ülke düzeyinde, üç ay süreyle, Anayasa’nın 120. Maddesinde öngörülen “Olağanüstü Hal” ilanına karar verildi.
Anayasa’nın 121. Maddesi uyarınca karar Resmi Gazete’de yayınlanmasını takiben “hemen” TBMM’nin onayına bir tezkere ile sunulacaktır.
Anayasa’nın 120. Maddesi; “Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde…yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzerine olağanüstü hal ilan edilebilir” der.
Vatan Partisi olarak; 24 Temmuz 2015’de başlayan, bölücü terörü silahla bastırmak, açtığı hendeklere gömmek üzere yürüttüğümüz Vatan Savaşı kapsamında “Olağanüstü Hal” tedbirine başvurulması zorunluluğuna 14 Maddelik “Bölücü Teröre Karşı Acil Mücadele Planı”nın 5. Maddesi ile değinmiştik.
Geç kalmış olmakla birlikte 15 Temmuz “Amerikancı FETÖ darbe girişimi” üzerine bu tedbire başvurulmuş olması doğru bir adımdır. TBMM’nin yetkilerinin ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Bu yolda bazı Partilerin kamuoyuna açıkladığı endişeler erken ve yersizdir. Alınan kararın kendisine değil, uygulamada ortaya çıkacak sorunlara odaklanmak ve ileride ortaya çıkması muhtemel hatalı yasal düzenlemeleri, iş ve işlemleri eleştirmek daha doğru olur.
Anayasa’nın bu hükmü uyarınca ilan edilen “Olağanüstü Hal” ne anlama geliyor? Bu konuda yürürlükte olan 2935 sayılı “Olağanüstü Hal Kanunu”na bakmak gerekir. 36 maddeden oluşan kanunun önemli bazı düzenlemeleri şöyle:

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME (4. Madde)
“Olağanüstü hal süresince, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda Anayasa’nın 91. Maddesindeki kısıtlamalara ve usule bağlı olmaksızın kanun hükmünde kararnameler çıkarılabilir. Bu kararnameler Resmi gazetede yayınlanır ve aynı gün TBMM’nin onayına sunulur.
Görüldüğü gibi TBMM’nin devreden çıkarılması söz konusu değildir.

TEDBİRLER (11. Madde)
“…genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 9. Maddede öngörülen ( tabii afet ve tehlikeli salgın hastalıklar sebebiyle olağanüstü hal ilanında) tedbirlere ek olarak aşağıdaki tedbirler de alınabilir:
a) Sokağa çıkmayı sınırlamak ve yasaklamak,
b) Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak,
c) Kişilerin; üstünü, araçlarını, eşyalarını aratmak ve bulunacak suç eşyası ve delil niteliğinde olanlarına el koymak,
d) Olağanüstü hal ilan edilen bölge sakinleri ile bu bölgeye hariçten girecek kişiler için kimlik belirleyici belge taşıma zorunluluğu koymak,
e) Gazete, dergi, broşür, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayımlanmasını ve dağıtılmasını, bunlardan olağanüstü hal dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını ve dağıtılmasını yasaklamak veya izne bağlamak; basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür,, afiş ve benzeri matbuayı toplatmak.
f) Söz, yazı, resim, film, plak, ses ve görüntü bantlarını ve sesle yapılan her türlü yayımı denetlemek, gerektiğinde kayıtlamak veya yasaklamak,
(…)
i) “Ruhsatlı da olsa her türlü silah ve mermilerin taşınmasını ve naklini yasaklamak,
(…)
m) Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak, veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek, izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak ve gerekiyorsa dağıtmak,
v.b

UYGULANMASI (14. Madde)
“Olağanüstü halin uygulanmasında görtev ve yetki:
(…)
“c) …bütün yurtta ilan edilmesi halinde, koordine ve işibirliği Başabakanlıkça sağlanmak suretiyle bölge valilerine aittir. Gerekli işlemler onlar tarafından yürütülür.

KUVVET İSTEMİ (21. Madde)
Bu madde; bölge valilerinin ve il valilerinin TSK’dan ve yakın illerden güvenlik güçlerinden kuvvet istemini düzenlemektedir. Acil durumlarda kuvvet isteminin sonradan yazılı hale getirilmek kaydıyla sözlü olarak da yapılabileceğini öngörmektedir.

YARGI (24. Madde)
Bu madde olağanüstü hal ilan edilen yerlerde devlet güvenlik mahkemeleri ve askeri mahkemelerin görevlerine giren suçlar dışındaki davalara adli mahkemelerde bakılacağını öngörüyor.
Bugün kurulu Devlet Güvenlik Mahkemeleri yoktur.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI (33. Madde)
“Bu kanun ile İçişleri Bakanına, Olağanüstü Hal Bölge Valisine, il valilerine tanınan yetkilerin kullanılması ile ilgili idari işlemlere karşı açılacak davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez”

ACİL MÜCADELE PROGRAMI
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 28 Aralık 2015 günü bir basın toplantısı yaparak bölücü teröre karşı kesin sonuç almak için Acil Mücadele Programı’nı açıklamış ve Programın 5. Maddesinde Olağanüstü Hal tedbirinin uygulanması gerektiğini vurgulamıştı. 14 maddelik bu Programı önemi nedeniyle bir kez daha aynen yayınlıyoruz.

1 - HDP'nin kapatılması için derhal dava açılmalıdır
2 - Devlet ve vatan bütünlüğüne karşı suç işleyen HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları derhal kaldırılmalıdır
3 - Bölücü terör örgütünü eylemleriyle destekleyen belediye başkanları görevlerinden alınmalıdır
4 - Türkiye'yi bölmek için kullanılan ikiz ihanet yasaları derhal kaldırılmalıdır
5 - Güneydoğu bölgemizde olahanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edilerek halkın güvenliği sağlanmalıdır
6 - Yerel yönetim yasaları derhal değiştirilmelidir
7 - Kamu görevlileri bölücü teröre karşı mücadelenin gereklerine göre atanmalıdır
8 - AKP ve CHP "özerklik şartı" lafını terk etmelidirler. Türk Milleti anayasadan çıkartılamaz
9 - Terör suçlarının yargılanması ve infazında kararlılık için gereken önlemler alınmalıdır
10 - Bölücü terörün medya propagandasını önlemek için yasalar uygulanmalıdır
11 - Bölücü örgütün terör eylemlerini destekleyen sözde STK'ların ve meslek kuruluşlarının suç oluşturan faaliyetleri önlenmelidir
12 - Çocuklarımızı ve gençlerimizi PKK terör örgütünden kurtarmak için aileleriyle, işyerleriyle ve ünüversitelerimizle işbirliği yapılmalıdır
13 - Bölücü teröre dış desteğe son vermek için kararlı uygulamalara geçilmelidir
14 - Bütün milletimizi, siyasal partileri, sendikaları ve kitle örgütlerini Türkiye cephesinde birleşmeye çağırıyoruz

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.