Mütemmim Cüz ‘Türk- Rus Dostluğu’

"Geçen hafta ise Rus Milli Günü dolayısıyla ilk ciddi adım Erdoğan ve Yıldırım’dan geldi. Her iki isim kendi mevkidaşlarına kutlama mektubu göndererek “Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin hakettiği seviyeye çıkartılması gerektiğine” işaret ettiler."

Mütemmim Cüz ‘Türk- Rus Dostluğu’
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:27

Kubilay Kızıldenizli / Teori Dergisi Yazı Kurulu Üyesi

AKP’nin olası dış politika değişikliğini Rıza Zelyut yazdı (2). Zelyut, Davutoğlu’nun görevden alınmasının bu politika değişikliğinin bir sonucu olduğunu, Davutoğlu’nun görevde kaldığı sürece ABD planlarına direnilemeyeceğini, Esad gerçeğinin kabul edildiğini, düşmanların azaltılıp dostların çoğaltılmasını Kurtulmuş ve Binali Yıldırım’dan örnekler vererek aktardı. Daha sonra iki önemli aktörden daha açıklamalar geldi. Putin, Yunanistan’da “Türkiye ile asla savaş yapmayı düşünmediklerini, sadece tatmin edici adım atılmasını beklediklerini” söyledi. Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban ise “Ankara’nın bölge politikasının değişeceği”(3) açıklamasında bulundu. Geçen hafta ise Rus Milli Günü dolayısıyla ilk ciddi adım Erdoğan ve Yıldırım’dan geldi. Her iki isim kendi mevkidaşlarına kutlama mektubu göndererek “Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin hakettiği seviyeye çıkartılması gerektiğine” işaret ettiler.
Günümüzde Rusya ile dostluk, Suriye ile dostluktan geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD’de Muhammet Ali’nin cenaze töreni sonrası “Esad 600 bin kişinin katilidir” tarzı açıklaması, başta belirttiğimiz Rıza Zelyut’un makalesinde çizilen tabloya uymuyor ve AKP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı ve Yardımcısının açıklamalarını yalanlayıcı niteliktedir. Bölge merkezli, komşularla barış içinde olacak bir dış politika değişikliği ABD ile mesafeli bir ilişkiyi ve ülke içinde adeta terör yuvası haline gelen İncirlik gibi üslerin kapatılması tartışmasını kaçınılmaz olarak getirecektir.

KAYIPLAR OLSA DA DÜŞMANLIK OLMAZ
Türkiye’nin çıkarları açısından bölge merkezli bir dış politikaya dönülmesi, “komşularla barış, büyük devletlerde eşit ilişki” politikasının hayata geçilmesi uygulayıcıların geçmişlerinden bağımsız olarak değerlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Türkiye, komşularıyla sahip olduğu tarihsel geçmişi ve bu tarihsel geçmişte yaşanan dostluk ve düşmanlıkların kazandırdıkları ve kaybettiklerine rağmen, düşmanlık politikasını nereye kadar sürdürebilir? Ayrıca komşularımız, Türkiye’nin son 8-9 yıldır izlediği düşmanca dış politikasına rağmen, Türkiye ile ilelebet düşman kalmayı tercih ederler mi?
Rusya ile Türkiye arasında Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerginlikler, Türkiye için bir çok kayba neden oldu. Türkiye bölgede daha da yalnızlaşırken, Rusya gibi değerli bir dostun kaybedilmesi tehlikesine yol açtı. Rusya’nın Suriye’ye silahlı müdahalesi Suriye’nin birliği üzerinden ülkemizin bölünmesinin önüne set çekmekteyken, düşürülen uçak nedeniyle Rusya’nın, PKK’ye yakınlaşmasını sağladı ve PKK’nin Türkiye-Suriye sınırının 700 Km’lik bölümünde etkili olmasını kolaylaştırdı. Bu durum Rusya’nın Türkiye’ye rağmen uzun süre PKK’yi destekleyemeyeceği anlamına gelse de ayrılıkçı kartların herkes tarafından rahatlıkla kullanılabileceğini gösteriyor.
HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın bu olayın hemen ardından Rusya’yı ziyaret etmesi ve PKK’ya diplomatik yollu bir destek sağlama girişimi bu açıdan değerlendirilmelidir.

ZARARA RAĞMEN EKONOMİK İLİŞKİ SÜRÜYOR
Ekonomik açıdan ise uçağın düşürülmesi Türkiye’ye büyük zarar vermiştir. Mustafa Pamukoğlu, Teori Dergisi’nin Haziran sayısında yayımlanan “Rusya Ekonomisi ve Türkiye ile ekonomik ilişkiler” başlıklı incelemesinde, 2014 Ocak-Ekim arasında Rusya’ya 5 Milyar ABD doları olan ihracatın, 3 Milyar dolara gerilediğini, % 40 dolayında olan bu kaybın Rusya açısından sadece %19 dolayında olduğunu saptıyor. Bu kaybın üzerine 3 milyon civarında Rus turistin ülkemize gelmeyerek yaratacağı kaybı da eklemeliyiz. Her bir turistin 1000 ABD doları civarında bir maliyetle ülkemize geldiğini varsayarsak kaybımız yaklaşık 3 milyar dolar olacak.
Bu süreçte Rusya’nın Türkiye’de yaptığı yatırımları durdurmaması bu dostluğun kolay kolay bozulamayacağını ve Rusya’nın ciddi bir devlet olarak adımlarını dikkatli attığını gösteriyor. Gerek Akkuyu Nükleer Santral yapımının planlandığı gibi devam etmesi, gerekse de Putin’in “Türk Akımı projesi devam edecek” (5) açıklaması önemlidir.

TÜRKİYE VE KOMŞULARI AYRILMAZ PARÇALARDIR
Türkler sadece son yüzyılda değil, aslında Osmanlı döneminden beri yüzünü Batı’ya doğru dönmüş ve Batı’ya doğru yayılma hedefini tutmuştur. Bu zımmen Rusya’nın ve İran’ın Doğu’ya olan etkisini kabul etmek anlamına da geliyor. Bununla birlikte savaşlara neden olan yıkıcı bir rekabetin de içinde oldular. Bu savaşların, taraf olan bu üç ülkeye de yarar getirmediği bu üç ülkenin devlet hafızasına girdiği bir gerçektir.
Barış içinde yaşamanın getirdiği tat ve kazançlar bu ulusları birbirine yaklaştırırken, savaşlar kayıplardan başka bir şeye yol açmamıştır. Avrasya’nın geleceğinde dün olduğu kadar bugün de bu üç ülke, diğer devletlere yol gösterici ve toparlayıcı ağabey rolü oynama şansına sahipler. Bu sadece bir tercih değil, tarihin bu ülkelere biçtiği bir roldür. Gerek ekonomik, gerek siyasi bütünleşme ve karşılıklı yarar açısından Rusya, Türkiye, İran, Irak, Suriye, Lübnan, Azerbaycan ve hatta Batı’nın tetikçi etkisinden kurtarıldığı takdirde Ermenistan Batı Asya Birliği’nin “Mütemmim Cüz’leridir; birbirini tamamlayan ayrılmaz parçaları, bir bütünün ilerde farklılıkları ortadan tamamen kaldıracak bileşenleridir. Doç. Dr. Barış Doster’in Teori Dergisi’nin Haziran 2016 sayısında yer alan Türkiye-Rusya İlişkileri ve Avrasya’nın geleceği”(6) başlıklı makalesi bu açıdan okunmaya değer. Bu önemli makalede Türk-Rus ilişkilerinin derslerle dolu olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle emperyalizme karşı ortak çıkarlarımız açısından her bir ülke bir diğerinin mütemmim cüz’üdür. Bugün bu ülkelerin, sadece bölgenin değil dünyanın da geleceği açısından meseleye ciddiyetle yaklaşması gerekiyor.
Dipnotlar
1- Mütemmim Cüz . “Bütünü oluşturan tamamlayıcı parça, Ayrılmaz parça” Kaynak TDK Sözlüğü http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.57591969f09104.77232530
2- Rıza Zelyut, AKP Rota Değiştiriyor, 3 Haziran 2016, Aydınlık Gazetesi
3- Aydınlık, Haziran 2016
4- Teori Dergisi Haziran 2013
5- Aydınlık, Haziran 2016
6- Doç. Dr. Barış Doster, Teori, Haziran 2016 Sayfa 6-18

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.