Mücadelesinden dönmeyen devrimci: Güven Karabelli

"1970’li yıllarından başlayarak, önce Ödemiş’te sonra İzmir’de Balçova’da devrimci önder olarak tanınırdı Güven Karabelli. 12 Mart darbesinden sonra Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi(TİİKP) üyesi olarak işkenceleri, Mamak Cezaevi’ndeki zorbalıkları göğüsledi, asla boyun eğmedi."

Mücadelesinden dönmeyen devrimci: Güven Karabelli
23 Ekim 2015 Cuma 13:17

Ahmet Seyran / Vatan Partisi İzmir İl Yöneticisi

1970’li yıllarından başlayarak, önce Ödemiş’te sonra İzmir’de Balçova’da devrimci önder olarak tanınırdı Güven Karabelli. 12 Mart darbesinden sonra Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi(TİİKP) üyesi olarak işkenceleri, Mamak Cezaevi’ndeki zorbalıkları göğüsledi, asla boyun eğmedi. 12 Eylül darbesi geldi, baskılara, zorbalıklara direndi baş eğmedi. 1990’larda Balçova ilçe başkanı olarak partisine milletine hizmet etti. Çok başarılı bir ilçe başkanıydı.
Devrimci çalışma uzmanı, Halkla devrimci fikirleri, önermeleri buluşturma uzmanı, koşullara boyun eğmeden devrimci çözümler bulma uzmanı, parti kolektifi dışında hiçbir öneriyi dikkate almayan bir önder. İşçi meselesini kökten bilen, bilimsel sosyalist, esnafa, köylüye, hekime, öğretmene devrimci fikirleri en iyi biçimde anlatır. Felsefe hocalarının toplantılarına da katılır liberal fikirler ile sonuna kadar mücadele yürütür. Okuyup incelemediği felsefe kitabı kalmamıştır. Edebiyat kitaplarını ise elinden hiç düşürmez. Hastanede yatakta kıvransa dahi okumaya ara vermez. Partili hastayı tanımayan kalmamıştır nerdeyse. Tedavisi biter, tutabilene aşk olsun. Elinde parti afişleri sokak sokak afiş asar, bildiri dağıtır. Eylem adamıdır. Partiyi halkla birleştirecek her olayı değerlendirir. 29 Ekim’de, 9 Eylül’de Kaymakamlık’ta düzenlenen törene katılır. Orada da devrimci söylemlerde bulunmaktan sakınmaz, hepsine emperyalizmin ne olduğunu anlatır.
Parti ilçe örgütünün nasıl çalması gerektiğini pratikte gösterir. Anlamak, öğrenmek isteyenin her şeyi öğrenebileceği gürül gürül akan bir kaynak. Katledilen Eşref Bitlis Komutanı ölüm yıldönümünde anmayı o düşünür. O günkü ortamda, Ödemiş’te en iyi toplantının hangi biçimde yapılacağı onun aklına gelir.
Partili kadroların kitle örgütlerinde, sendikalarda nasıl çalışması gerektiğini lafta bırakmaz, pratiğiyle gösterir. Kitle örgütü ve sendikalarda yöneticilik yapar. Hasan Yalçın’ı bu nedenle dilinden düşürmez.
Aklı fikri partisindedir. Hep bir eylem planı oluşturur. Akıl vermek Güven’in işi değildir.
Planlamasını yapar, maliyet hesaplarını yapar, partinin ne kadar maddi kazanım elde edeceğini de çıkartır, hangi siyasi kazanım elde edileceğini de belirler. Düşündükleri olur mu? Olmadığını söyleyecek bir Allah’ın kulu ne Balçova’dan , ne Ödemiş’ten, ne Beydağ’dan, ne Kiraz’dan, ne Tire’den, ne de Urla’dan çıkar.
Güven Karabelli: bilimsel sosyalist ve ihtilalci.
Kırk yıldır İzmir’de mücadele eden fedakarlar ordusunun neferi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.